Lidé mohou od úterý jezdit na výlety na vybrané státní hrady a zámky

Od úterý mohou lidé začít navštěvovat hrady a zámky ve správě státu. Národní památkový ústav (NPÚ) přidá k zahradám a parkům, které jsou otevřeny od 12. dubna, především hradní areály, které si tradičně lidé mohou prohlížet bez průvodce. ČTK o tom dnes informovala mluvčí NPÚ Jana Hartmanová.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Ze zámků a hradů, kde se konají komentované prohlídky, zatím ústav vybral několik, kde lidé mohou navštívit vybrané prostory. Skupinové prohlídky památek zatím vláda nepovolila.

Od 4. května mohou zájemci navštívit hrady Trosky, Bezděz, Točník, Krakovec, Křivoklát, Rabí a Velhartice, zámek Valeč, vybrané prostory zámků Nebílovy, Kozel, Konopiště, Mníšek pod Brdy a Veltrusy, o víkendu pak také Hamousův statek ve Zbečně, hrady Žebrák a Švihov a synagogu v Březnici.

Mluvčí upozornila, že lidé by si měli před návštěvou památky na webu www.npu.cz ověřit otevírací dobu. Najdou tam také, co konkrétně je na dané památce aktuálně přístupné. Na zámku Kozel to bude třeba jízdárna, na Konopišti skleníky, v Nebílovech zahrada, galerie a kaple.

Od 12. dubna jsou pro veřejnost zpřístupněny zámecké parky a zahrady, včetně zahrad pod Pražským hradem, Květné zahrady v Kroměříži, zámeckého parku na Sychrově či zámecké zahrady v Červeném Poříčí.

Návštěvníci musejí dodržovat hygienické pokyny, jako je nošení vhodného ochranného prostředku dýchacích cest po celou dobu návštěvy, rozestupy a dezinfekce rukou při vstupu do vnitřních prostor.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Politici v čele s Babišem na pietním aktu položili věnce k hrobu lidických…

12.06.2021 10:55 K hrobu lidických mužů při dnešním pietním aktu položili věnec premiér Andrej Babiš (ANO), vedení…

Zemřel signatář Charty 77 Rudolf Zeman

11.06.2021 21:56 Aktualizováno V noci na čtvrtek zemřel novinář a někdejší disident Rudolf Zeman, bylo mu 82 let. Uvedl to server…

Cesty z Polska, Rumunska a Monaka do ČR budou od pondělí bez jakéhokoli…

11.06.2021 15:30 Polsko, Rumunsko a Monako se od pondělí na mapě cestovatele posunou do zelené barvy. Pro tyto země…

Kněz Štemberka si mohl zachránit život. V Lidicích však zůstal, aby při…

10.06.2021 10:44 Aktualizováno KOMENTÁŘ Tomáše Zdechovského - Právě dnes si připomínáme smutné výročí 79 let od tragédie, která se…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama