Muž udusil tchyni a ochrnutou manželku. Trest si odpyká, NS zamítl dovolání

Nejvyšší soud odmítl dovolání Rostislava Kotaly, jenž si má za vraždu ochrnuté manželky a nemohoucí tchyně odpykat 15 let ve vězení. Soud rozhodoval bez veřejného jednání, výsledek ČTK sdělila Klára Krystynová, mluvčí Krajského soudu v Ostravě, který se případem zabýval jako první instance.

Věznice
doporučujeme

Tragédie se odehrála v dubnu 2018 v Ostravě. Kotala nejprve udusil igelitovým sáčkem tchyni a krátce nato stejným způsobem manželku. Motivem činu byl fakt, že přestával zvládat péči.

Krajský soud v Ostravě původně vyměřil Kotalovi za vraždu 15 let. Vrchní soud v Olomouci trest snížil na deset let a čin překvalifikoval na zabití. Poté zasáhl Nejvyšší soud. Vyhověl dovolání nejvyššího státního zástupce Pavla Zemana, jenž nesouhlasil se změnou právní kvalifikace ani se snížením trestu.

Vrchní soud se napodruhé musel řídit závazným právním názorem Nejvyššího soudu a potvrdil 15letý trest za vraždu. Druhé dovolání, o kterém Nejvyšší soud rozhodoval nyní, už nepodali státní zástupci, ale Kotala sám. Po neúspěchu má ještě možnost obrátit se na Ústavní soud, musel by ale argumentovat porušením svých základních práv.

O manželku se Kotala staral od roku 2014, kdy jí po krvácení do mozku ochrnuly všechny končetiny. Když se začal zhoršovat i zdravotní stav tchyně, situace na profesionálního řidiče autobusu dopadla s plnou tíží. Vyhrotila se poslední měsíc, kdy onemocněl i on.

Podle žalobců se ale Kotala trestného činu nedopustil ve stavu silného rozrušení, naopak jednal organizovaně, emočně chladně. Byl frustrovaný z rodinné situace, z nároků, které na něj kladla.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Epidemie covid pokazí Vánoce. Velké trhy v Praze se letos konat nebudou

26.10.2020 16:47 Aktualizováno Oslavy Vánoc v Praze budou letos z důvodu pandemie v omezené podobě, budou chybět tradiční velké…

H-System: Družstvo žádá o zrušení souhlasu s prodejem bytů, připravuje se…

26.10.2020 13:44 Bytové družstvo Svatopluk podalo k Městskému soudu v Praze žádost o prozatimní zrušení souhlasu s…

Podle bookmakerů bude novým ministrem zdravotnictví Blatný, vsadit lze i…

26.10.2020 13:02 Největším favoritem na ministra zdravotnictví je podle bookmakerů hematolog a náměstek Fakultní…

Advokát navedl soudce ke zneužití pravomoci. Trest platí, ÚS zamítl…

26.10.2020 11:16 Aktualizováno Ústavní soud (ÚS) zamítl stížnost právníka Martina Zvoníčka. Byl odsouzen k podmíněnému trestu…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama