Po internetu se šíří nový virus. Hackeři žádají po lidech výkupné

Jak se zdá, tak koronavirus není zdaleka jediným virem, který nám způsobuje tolik problémů. Ačkoliv se v poslední době zdá, že jsou vyděračské viry z rodiny ransomwarů na ústupu, opak je pravdou. Momentálně máme tu čest s takzvaným Avaddonem, který podle výzkumníků z kyberbezpečnostní společnosti Check Point vyžaduje po svých obětech zaplacení výkupného.

Bezpečnostní experti zároveň také varovali před vysokou infekčností Abaddonu, který ještě před měsícem téměř nikdo neznal. Stačilo mu ale pouhých pár týdnů, aby se z něj stal jeden z deseti nejrozšířenějších virů na síti. Informuje o tom server novinky.cz. 

Nebezpečné je, že tohoto záškodníka mohou k útokům využít i laici, kteří nemají žádné znalosti v oblasti programování a kyberbezpečnosti. Avaddeon se na hackerských fórech a černém internetovém trhu nabízí jako služba. Stačí, aby si dotyčný zaplatil, hackeři mu pak výměnou za to nasměřují vyděračský virus na jím vytyčený cíl. 

Zablokuje PC, požaduje výkupné

Princip Avaddonu je stejný jako v případě dalších vyděračských virů. Nejprve zašifruje všechna data uložená na pevném disku, a pak za jejich zpřístupnění útočníci vyžadují výkupné, a to kolikrát i v řádu několika tisíců korun. 

Cílem kyberzločinců je v oběti vyvolat dojem, že se ke svým souborům dostane za zaplacení pokuty, která jim byla vyměřená kvůli používání nelegálního softwaru atd. Z tohoto důvodu se jim také část lidí rozhodla zaplatit. 

Za zmínku stojí, že chtějí platit většinou v bitcoinech, jelikož jsou pohyby této virtuální měny prakticky nedohledatelné, díky čemuž se snadno skryje nelegální aktivita dotyčných počítačových pirátů.

I když uživatelé výkupné zaplatí, tak se ale stejně ke svým datům nedostanou, jelikož je místo toho zapotřebí virus odinstalovat. Nezálohovaná data se ale už ve většině případů nedají opět zpřístupnit. 

Nechvalně známý botnet

Avaddon se šíří prostřednictvím botnetu Phorpiex, což je síť zotročených počítačů. Z tohoto důvodu není vůbec snadné tohoto vetřelce zastavit.

"V minulosti byl Phorpiex, známý také jako Trik, využíván k distribuci malwarů, jako jsou GandCrab, Pony nebo Pushdo, nebo k těžbě kryptoměn a k podvodům se sexuálním vydíráním. Nyní se používá k šíření nové ransomwarové kampaně,“ konstatoval Petr Kadrmas ze Security Engineering ve společnosti Check Point.

Zdůraznil přitom, že aktuálně se ransomware Avaddon soustředí především na firmy. Není však vyloučeno, že se jeho obětí stanou i běžní uživatelé. „Organizace musí vzdělávat zaměstnance, aby poznali malwarové a spamové kampaně, a zároveň je nutné používat preventivní bezpečnostní řešení, které zastaví hrozby ještě před tím, než mohou způsobit nějaké škody,“ dodal.

Podle odhadů si díky tomuto botnetu přijdou počítačoví piráti na zisky v hodnotě 500 tisíc dolarů ročně, což je v přepočtu více než 11,6 milionu korun.

Související

Ilustrační fotografie.

V lednu se potvrdil trend zlepšování kvality DDoS útoků. Nejvíce jich je z Ruska

Počty DDoS útoků na české firmy i jejich celková intenzita stagnují již od podzimu loňského roku. Zdánlivý klid ale nesnižuje negativní dopady. Dříve obvykle používanou plošnou hrubou sílu totiž nahradily kvalitnější a intenzivnější útoky, které tak dokáží napáchat stejně vysoké, nebo dokonce i větší škody. Zdánlivě slabší útoky se totiž i hůře odhalují. 

Více souvisejících

Kybernetická bezpečnost počítačové viry Hackeři

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

před 9 hodinami

před 9 hodinami

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy