Rittigův partner Kmeť má být propuštěn z vězení dřív, žalobce hned podal stížnost

Soud vyhověl žádosti podnikatele Petera Kmetě o předčasné propuštění z vězení, kde si muž odpykává tříletý trest za pomoc k vytunelování firmy Oleo Chemical. Obchodní partner lobbisty Iva Rittiga a bývalý agent Státní bezpečnosti podle soudce splnil všechny zákonné podmínky pro podmíněné propuštění a s ohledem na presumpci neviny nelze přihlížet k tomu, že čelí dalším dvěma obžalobám.

Soud, ilustrační foto
doporučujeme

Dnešní rozhodnutí není pravomocné, státní zástupce si proti němu ihned podal stížnost.

Kmeť už má za sebou přes dvě třetiny trestu. "Ve výkonu trestu je poprvé a lze věřit, že zkušenost z věznice ho přiměje k tomu, aby do budoucna žil řádným životem," prohlásil soudce Obvodního soudu pro Prahu 4 Vítězslav Rašík. Kmeťovi stanovil pětiletou zkušební lhůtu, ve které musí řádným životem prokázat, že si dřívější propuštění zasloužil.

Třiašedesátiletý Kmeť je obžalovaný i v kauze jízdenek pro pražský dopravní podnik. Dnes vyšlo najevo, že se ho navíc týká i obžaloba z několikanásobné zpronevěry, která souvisí s pronájmem prostor v metru. Ve všech případech figuruje Kmeťova karibská firma Cokeville Assets (CA).

Státní zástupce na soudce apeloval, ať muže nepouští na svobodu. "Z trestné činnosti měl nepochybně vysoké zisky. Nelze přehlédnout riziko jeho útěku, má k dispozici enormní finanční prostředky a kontakty," varoval.

"Vůbec nechápu, co se kolem mě děje. Já už nevím, jestli se můžu dál polepšit, už si přeju jenom důstojně zemřít. Budu dál bojovat proti bratrstvu státních zástupců a prokazovat svoji nevinu," reagoval Kmeť emotivně na toto varování.

Vzhledem ke stížnosti státního zástupce zatím podnikatel zůstane za mřížemi a jeho žádostí se bude zabývat ještě pražský městský soud.

Kmeť, který má titul doktora práv, uvedl ve své žádosti o propuštění, že do pankrácké věznice nastoupil v srpnu 2018 "pokorně, řádně a včas". Pravidelně tam navštěvoval mše a učil se španělsky. Ze zdravotních důvodů za mřížemi nepracoval. Po propuštění se podle vlastních slov plánuje vrátit do svého domu na Vysočině, kde si také vyjednal práci jako správce areálu. Chce se také věnovat prvorozenému vnukovi.

Dále napsal, že "kriticky zhodnotil své podnikání", odstoupil z funkce ředitele CA a firmu zrušil. Trvá ale na tom, že CA byla "stejně transparentní" jako jeho české firmy. Státní zástupce k tomu podotkl, že u Kmetě shledává přetrvávající nedostatek sebereflexe, sarkasmus a pocit křivdy.

V kauze Oleo Chemical byl Kmeť potrestán za porušení povinnosti při správě cizího majetku. Justice dospěla k závěru, že smlouva o poradenství mezi jeho CA a Oleem byla fiktivní a umožnila vyvedení peněz z petrochemické firmy. Akcionářům firmy tak vznikla téměř dvacetimilionová škoda. Vedle tříletého odnětí svobody uložily soudy Kmeťovi i peněžitý trest ve výši jednoho milionu korun, který již zaplatil. O podmíněné propuštění usiloval už před rokem, tehdy ale neuspěl.

Kmeť vinu v kauze Oleo popírá a podal si dovolání k Nejvyššímu soudu, jenž věc doposud neprojednal. Stejně tak muž popřel i trestnou činnost v případu dopravního podniku. Připouští, že jeho firmě CA plynulo 17 haléřů z každé jízdenky vyrobené papírnou Neograph. Podle něj šlo o odměnu za zprostředkování zakázky, nikoliv o tunelování Neographu. K tvrzení obžaloby, že peníze pak přes CA putovaly k Rittigovi, se nevyjádřil.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Většina Čechů je navzdory covidu se svým životem spokojena, ukázal průzkum

30.10.2020 18:15 Se svým životem jsou spokojeny dvě třetiny Čechů. Nespokojeno je zhruba deset procent lidí a…

Pardubice prosí rodiče, aby neposílali děti do mateřských škol

30.10.2020 17:47 Město Pardubice požádalo rodiče předškolních dětí, aby je pokud možno přestali dávat do mateřských…

Hejnová a Česká pošta uzavřely smír ve sporu o známku

30.10.2020 08:40 Atletka Zuzana Hejnová a Česká pošta uzavřely smír ve sporu, který se týkal známky vydané k…

Musíte při zákazu nočního vycházení ven? Noste dokument, který váš pobyt…

29.10.2020 22:00 Aktualizováno Vybíjejí si na nich vztek. Strážníci v metropoli se po vyhlášení dalších vládních restrikcí…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama