Soud vyhověl žádosti podnikatele Petera Kmetě o předčasné propuštění z vězení, kde si muž odpykává tříletý trest za pomoc k vytunelování firmy Oleo Chemical. Obchodní partner lobbisty Iva Rittiga a bývalý agent Státní bezpečnosti podle soudce splnil všechny zákonné podmínky pro podmíněné propuštění a s ohledem na presumpci neviny nelze přihlížet k tomu, že čelí dalším dvěma obžalobám.
Dnešní rozhodnutí není pravomocné, státní zástupce si proti němu ihned podal stížnost.
Kmeť už má za sebou přes dvě třetiny trestu. "Ve výkonu trestu je poprvé a lze věřit, že zkušenost z věznice ho přiměje k tomu, aby do budoucna žil řádným životem," prohlásil soudce Obvodního soudu pro Prahu 4 Vítězslav Rašík. Kmeťovi stanovil pětiletou zkušební lhůtu, ve které musí řádným životem prokázat, že si dřívější propuštění zasloužil.
Třiašedesátiletý Kmeť je obžalovaný i v kauze jízdenek pro pražský dopravní podnik. Dnes vyšlo najevo, že se ho navíc týká i obžaloba z několikanásobné zpronevěry, která souvisí s pronájmem prostor v metru. Ve všech případech figuruje Kmeťova karibská firma Cokeville Assets (CA).
Státní zástupce na soudce apeloval, ať muže nepouští na svobodu. "Z trestné činnosti měl nepochybně vysoké zisky. Nelze přehlédnout riziko jeho útěku, má k dispozici enormní finanční prostředky a kontakty," varoval.
"Vůbec nechápu, co se kolem mě děje. Já už nevím, jestli se můžu dál polepšit, už si přeju jenom důstojně zemřít. Budu dál bojovat proti bratrstvu státních zástupců a prokazovat svoji nevinu," reagoval Kmeť emotivně na toto varování.
Vzhledem ke stížnosti státního zástupce zatím podnikatel zůstane za mřížemi a jeho žádostí se bude zabývat ještě pražský městský soud.
Kmeť, který má titul doktora práv, uvedl ve své žádosti o propuštění, že do pankrácké věznice nastoupil v srpnu 2018 "pokorně, řádně a včas". Pravidelně tam navštěvoval mše a učil se španělsky. Ze zdravotních důvodů za mřížemi nepracoval. Po propuštění se podle vlastních slov plánuje vrátit do svého domu na Vysočině, kde si také vyjednal práci jako správce areálu. Chce se také věnovat prvorozenému vnukovi.
Dále napsal, že "kriticky zhodnotil své podnikání", odstoupil z funkce ředitele CA a firmu zrušil. Trvá ale na tom, že CA byla "stejně transparentní" jako jeho české firmy. Státní zástupce k tomu podotkl, že u Kmetě shledává přetrvávající nedostatek sebereflexe, sarkasmus a pocit křivdy.
V kauze Oleo Chemical byl Kmeť potrestán za porušení povinnosti při správě cizího majetku. Justice dospěla k závěru, že smlouva o poradenství mezi jeho CA a Oleem byla fiktivní a umožnila vyvedení peněz z petrochemické firmy. Akcionářům firmy tak vznikla téměř dvacetimilionová škoda. Vedle tříletého odnětí svobody uložily soudy Kmeťovi i peněžitý trest ve výši jednoho milionu korun, který již zaplatil. O podmíněné propuštění usiloval už před rokem, tehdy ale neuspěl.
Kmeť vinu v kauze Oleo popírá a podal si dovolání k Nejvyššímu soudu, jenž věc doposud neprojednal. Stejně tak muž popřel i trestnou činnost v případu dopravního podniku. Připouští, že jeho firmě CA plynulo 17 haléřů z každé jízdenky vyrobené papírnou Neograph. Podle něj šlo o odměnu za zprostředkování zakázky, nikoliv o tunelování Neographu. K tvrzení obžaloby, že peníze pak přes CA putovaly k Rittigovi, se nevyjádřil.
Související

Jízdenková kauza: Rittig nepronese závěrečnou řeč, obhájce žádá jeho osvobození

Podnikatel Kmeť je na svobodě, soud potvrdil dřívější propuštění
Peter Kmeť , soudy , Ivo Rittig , Oleo Chemical
Aktuálně se děje
včera

První Vary bez Bartošky. Začal 59. ročník filmového festivalu
včera

Obchody se o svátcích řídí zákonem. Víme, jak to bude o víkendu
včera

Zemřel herec Michael Madsen, hrál ve filmech Quentina Tarantina
včera

Ruskou energetikou otřásla další podezřelá smrt. Zemřel viceprezident Transněftu
včera

Útočník Liverpoolu Jota je po smrti. Zemřel tragicky se svým bratrem při autonehodě
včera

Předpověď návratu tropického počasí. Meteorologové řekli, jak je to pravděpodobné
včera

Blackout způsobila technická závada, oznámil Fiala. Poprvé se ozval i prezident
včera

Horolezecká tragédie. Zemřela první Češka na Everestu Klára Kolouchová
včera

Rusku došla trpělivost. Zakáže výuku ukrajinštiny na okupovaných územích
včera

Rozsáhlý blackout zasáhl český průmysl. Problémy hlásily automobilky i operátoři
včera

Hamás zvažuje příměří v Gaze, požaduje silnější záruky
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Česko ochromil rozsáhlý blackout. Zastavilo se metro i vlaky, lidé se zasekli ve výtazích
včera

Česko se zotavuje z blackoutu, rozvodny jsou zprovozněny, příčina se stále vyšetřuje
včera

Rakušan svolal Ústřední krizový štáb. Všechny postižené rozvodny jsou opět pod proudem, hlásí ČEPS
včera

Neotvírejte lednici, zkontrolujte potraviny. Hygienici radí, jak postupovat při a po blackoutu
včera

Co dělat při výpadku proudu? Úřady radí, jak zvládnout krizovou situaci
včera

Blackout způsobil pád fázového vodiče. Zasažena byla velká část Česka
včera

Blackout v Česku: Čelíme nepříjemné situaci, prohlásil Fiala. Podle policie nejde o kyberútok
včera

Rakušan uvedl do pohotovosti Ústřední krizový štáb. Nemocnice blackout nepostihl
včera
Rusko jako první na světě uznalo vládu Talibanu
Moskva ve čtvrtek učinila krok, který může zásadně změnit mezinárodní vztahy – oficiálně uznala hnutí Taliban jako legitimní vládu Afghánistánu. Zatímco v minulosti řadilo Rusko tuto skupinu mezi teroristické organizace, dnes ji vnímá jako spojence v boji proti ještě radikálnějším islamistickým skupinám, zejména odnoži Islámského státu známé jako ISIS-K (Islámský stát – provincie Chorásán).
Zdroj: Libor Novák