Ruské velvyslanectví žádá Hrad o pomoc se zachováním školy při ambasádě

Ruský velvyslanec Alexandr Zmejevskij se v úterý sešel s kancléřem prezidenta Miloše Zemana Vratislavem Mynářem, informoval dnes Pražský hrad. Zmejevskij žádal o pomoc s pobytovými povoleními pro zaměstnance střední školy při velvyslanectví Ruské federace v Praze, kterých se dotkne ohlášené vyhoštění z ČR do konce května. Podle ruské strany hrozí škole uzavření.

Eurozpravy.cz
doporučujeme

Mynář podle Hradu postoupí ruskou žádost ministerstvům zahraničních věcí a vnitra. "Obyčejní lidé a jejich děti se nesmí stát rukojmími stavu diplomatické relace mezi Českou republikou a Ruskou federací, což, jak je nutno upozornit, recipročně platí na obou stranách," uvedl Hrad. Diplomatická roztržka ČR a Ruska je vyústěním zjištění českých vyšetřovatelů, že do výbuchů v muničních skladech ve Vrběticích na Zlínsku v roce 2014 byli zapojeni agenti ruských tajných služeb.

Jednání Zmejevského s Mynářem se uskutečnilo na žádost ruské strany. Velvyslanec žádal o pomoc při řešení budoucnosti střední školy. "Její další činnost je ohrožena kvůli aktuálnímu stavu česko-ruských vztahů," uvedl Hrad. Česko původně vyhostilo 18 lidí, které označilo za důstojníky ruských tajných služeb. Po ruské reakci rozhodlo ČR o vyhoštění dalších pracovníků, na jejichž odjezd dostalo Rusko čas do konce května. Moskva poté oznámila, že přechází v počtech pracovníků ambasád "na striktní paritu".

Podle Zmejevského početní omezení dopadne i na pedagogický a technický personál školy, které tak hrozí uzavření. Ministrům zahraničí a prezidentům obou zemí již postoupil petici za záchranu školy podepsanou více než 220 absolventy a rodiči nynějších studentů, uvedl Hrad. Žádost o pomoc se týká pobytových povolení podle zákona o pobytu cizinců na území ČR. Hrad upozornil, že v takovém případě by se nejednalo o vynětí z početních limitů na základě úmluvy o diplomatických stycích, podle které ČR při vyhoštění postupovala.

Ministerstvo zahraničí dříve na dotaz ČTK uvedlo, že o fungování školy nemá podrobné informace. Co se týká českých škol v zahraničí, jsou zpravidla soukromé, například Komenského škola ve Vídni. Česko může přispívat na jejich provoz, nefungují ale v rámci ambasád. Hrad dnes uvedl, že škola při ruské ambasádě zajišťuje vzdělání nejen potomkům pracovníků velvyslanectví, ale i dalším Rusům, Ukrajincům a občanům dalších zemí, kteří v ČR žijí.

Server Seznam Zprávy v pondělí napsal, že pražské Letiště Václava Havla má kvůli odjezdu diplomatů nahlášené tři speciální lety z Ruska a do Ruska v závěru května. První z nich se má podle mluvčí letiště Kláry Divíškové uskutečnit v sobotu 29. května, další dva pak v pondělí 31. května. "Důvody, okolnosti a informace o cestujících těchto letů Letiště Praha nezná," uvedla mluvčí.

Témata: EZ
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Hodnota veřejných zakázek loni stoupla o 5,5 procenta na 715 miliard korun

14.06.2021 12:43 Hodnota veřejných zakázek loni meziročně vzrostla o 5,5 procenta na 715 miliard korun. Její podíl…

Nezvládli jsme pandemii a vymíráme. Počet obyvatel ČR klesl pod 10,7…

14.06.2021 09:52 „V rámci pandemie došlo ke statisticky významnému nárůstu počtu úmrtí, což vedlo ke snížení počtu…

V platnost vstupuje další rozvolnění. Týká se především kulturních akcí

14.06.2021 07:54 Kapacita diváků v hledišti na kulturních akcích venku je ode dneška bez omezení, nejvýše však 2000…

Od července by na kulturní akce mohlo chodit více lidí, naznačil Babiš

13.06.2021 19:13 Aktualizováno Od 1. července by se měl zvýšit maximální počet účastníků na kulturních akcích na 5000 venku a 2000…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama