Smutek v ZOO Ostrava, lev indický musel být utracen. Proč?

Ostravská zoologická zahrada nechala ve čtvrtek utratit šestnáctiletého samce lva indického Sohana. Důvodem byl vysoký věk a zhoršující se zdravotní stav zvířete. V Ostravě tak zůstává jen jedna samice, zahrada jedná o možnostech dovozu nových zvířat. Lvy indické se totiž přes veškerou snahu doposud nepodařilo v České republice rozmnožit, řekla dnes ČTK mluvčí zahrady Šárka Nováková.

Ilustrační foto
doporučujeme

Samec se narodil v roce 2003 v anglické Zoo Paignton a do Ostravy byl dovezen jako tříletý. "Bohužel po sobě nezanechal žádné potomky," uvedla Nováková. Chovný pár byl do Ostravy přivezen v roce 2006, kromě samce to byla tehdy také tříletá samice Asha ze švédské Zoo Eskilstuna. Lví pár spolu žil harmonicky několik let, ale nepodařilo se jej rozmnožit. Při speciálním vyšetření v roce 2010 pracovníci berlínského institutu zjistili, že samice má neoperovatelné cysty na vaječnících, které jí brání v zabřeznutí.

"Odchov mláďat v lidské péči je naprosto klíčový, jelikož lev indický je jedním z nejvíce ohrožených poddruhů lva. V současnosti se v přírodě vyskytuje pouze v rezervaci Gir Forest a několika dalších rezervacích v západoindickém státě Gudžarát, kde přežívá okolo 500 jedinců," uvedla Nováková.

Na doporučení koordinátora záchovného programu pro lvy indické proto zoo v roce 2011 dovezla z Rotterdamu mladou lvici Kibu. Ani nově sestavenému páru se však nepodařilo odchovat mláďata. V roce 2013 byla zvířata vyšetřena a obě byla v pořádku a plodná. Samice nakonec mláďata v letech 2015 a 2016 porodila, ale vždy do druhého dne po porodu uhynula. V obou případech šlo o jednu samici, kterou matka sice očistila, ale neměla dostatek dalších zkušeností, aby se o mládě dále postarala.

"V rámci úzké a nezištné spolupráce mezi zoologickými zahradami byl samec na podzim roku 2017 převezen do Zoo Praha, aby se zde pokusil rozmnožit s tamními dvěma lvicemi původem z Indie. Přestože ani jedna ze samic nezabřezla, pozitivní na pobytu samce bylo, že je díky svým zkušenostem naučil pářit," uvedla Nováková.

Loni na jaře se samec vrátil do Ostravy. "Lvi se v přírodě mohou dožívat okolo 12 až 14 let. V lidské péči bývá dosažený věk těchto zvířat obvykle vyšší. Přestože se však zdají být zvířata v dobré kondici, mohou mít nejrůznější zdravotní problémy spojené právě s vysokým věkem," doplnila Nováková.

Lev indický je ve volné přírodě na pokraji vyhubení zejména kvůli úbytku přirozeného prostředí, ale například i pytláctví.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Vlakové neštěstí zpozdí poštovní zásilky z Prahy a okolí. Některé jsou…

15.07.2020 11:35 Úterní srážka vlaků ve středních Čechách nezaměstnala jen složky IZS nebo drážní inspekci, ale také…

Srážka vlaků u Českého Brodu: Osm zraněných je mimo ohrožení života, byly…

15.07.2020 11:06 Osm zraněných lidí, které z tragické noční srážky vlaků rozvezla záchranná služba do vinohradské a…

Ze skály na Opavsku se zřítil horolezec, zemřel na místě

15.07.2020 10:58 Aktualizováno Čtyřiačtyřicetiletý horolezec na Opavsku nepřežil v úterý odpoledne pád ze skály. Neštěstí se stalo…

Kauza přerovské exekutorky: Peníze z exekucí posílala i na účet přítele,…

15.07.2020 10:57 Aktualizováno Na chod exekučního úřadu, jeho rekonstrukci, ale i na bankovní účet svého přítele posílala podle…

Související:

Právě se děje

Další zprávy