Soud opět řeší únos dcery podnikatele z Kroměříže, v minulosti došlo k justičnímu omylu

Krajský soud ve Zlíně dnes začal znovu projednávat únos dcery kroměřížského podnikatele z roku 2014. Podle státního zástupce Martina Malůše se na něm po domluvě podílelo pět mužů, kteří po mladé ženě žádali 100 milionů korun. Obžalovaní jsou stíháni pro loupež, neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a krádež. Pokud je soud uzná vinnými, hrozí jim osm až 15 let vězení.

V minulosti byl za tento únos odsouzen k deseti letům vězení Michal Šnajdr, část trestu si odpykal. Později vyšlo najevo, že ve vztahu k němu se stal justiční omyl.

Obžalovaní jsou stíháni pro loupež, neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a krádež. Hrozí jim osm až 15 let vězení. Dva z nich se k podílu na únosu doznali, tři vinu popírají.

Žena zaparkovala 14. ledna 2014 večer před domem v Kroměříži svůj vůz. Poté k ní podle obžaloby přistoupil Jakub Steidl, napadl ji a společně s Ivem Lorencem ženu natlačil na zadní sedadlo přistaveného auta Audi. V něm už seděl Tomáš Salvet, který byl podle žalobce iniciátorem únosu. Z obžaloby vyplývá, že Salvet mladou ženu několikrát udeřil pěstí do obličeje, spoutal jí ruce za zády a přes hlavu dal plátěný pytel.

Obžalovaní ženě podle spisu sebrali kabelku s peněženkou i doklady a další věci, pak ji v noci vozili po různých místech a žádali po ní peníze. Martyrium ženy skončilo poté, co se s únosci dohodla, že jim přiveze 100 milionů na benzinku u Brna, uvádí obžaloba. Ve 4:00 následujícího dne ji vysadili u Vrbky na Kroměřížsku, odkud si zavolala pomoc.

Salvet, Steidl i Lorenc uvedli, že s únosem nemají nic společného. Zatímco Steidl odmítl dále vypovídat, Salvet řekl, že se s unesenou ženou v době činu dobře znal. "Znali jsme se, potkávali jsme se, byli jsme spolu na dovolené. Nedokáži si představit, že bych něco takového měl udělat. Hned by mě poznala," uvedl. Další obžalovaný Lorenc řekl, že v době únosu byl u své tehdejší přítelkyně, se kterou strávil celou noc.

Mezi obžalovanými jsou i Vladimír Zavadil a Ladislav Faltýnek, kteří podle státního zástupce pomohli únos zprostředkovat a jeho úvodní fázi pozorovali z dalšího auta. Faltýnek údajně vybral z odcizené platební karty ženy 20.000 korun a o výběr dalších peněz se neúspěšně pokusil. Z odcizené platební karty vybral 20.000 korun i Lorenc, také on se ale pokoušel tímto způsobem získat více peněz, vyplývá z obžaloby.

Žena při únosu utrpěla lehká zranění. Je dcerou muže, který obchodoval s pohonnými hmotami a který skončil ve vězení kvůli daňovému úniku se škodou ve stamilionech korun. Faltýnek dnes svou účast na trestné činnosti připustil, únos podle něj řídil Salvet. "Věděl jsem, že se půjde někdo zastrašit, ale nevěděl jsem, že bude nějaký únos. Strašně lituji toho, co se stalo," řekl Faltýnek. Podíl na činu přiznal i Zavadil. Uvedl ale, že s násilím vůči ženě nesouhlasil a dopředu o něm nevěděl. "Bylo mi jasné, že je to věc, která se neměla stát. Moc mě ta záležitost mrzí," řekl.

Krajský soud případ projednává v hlavním líčení už podruhé. Loni v únoru soud povolil obnovu řízení a zrušil všechny předchozí rozsudky. Ještě dříve přerušil Šnajdrovi, který vinu po celou dobu odmítal, výkon trestu. Letos žalobce Šnajdrovo stíhání zastavil. Spolu se Šnajdrem byl k pěti letům vězení odsouzen i Faltýnek, který proti Šnajdrovi původně vypovídal. Později uvedl, že tak učinil pod tlakem skutečných pachatelů a svou výpověď změnil. Čtyři obžalovaní tedy stojí v kauze před soudem poprvé. Hlavní líčení pokračuje ve čtvrtek.

Související

Ilustrační fotografie.

Policie obvinila dvojici z únosu a smrti mladého muže z Břeclavska

Policie zadržela dva muže, které obvinila z únosu mladého muže na Břeclavsku. Po několika dnech zemřel v domě na Svitavsku, tělo se zatím nenašlo. Oba muži jsou ve vazbě, řekl dnes novinářům vedoucí odboru obecné kriminality Milan Šimek z pardubického krajského policejního ředitelství.

Více souvisejících

únos / rukojmí soudy Zlínský kraj

Aktuálně se děje

před 14 minutami

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Prezident Trump

Trump podepsal kritizovaný rozpočtový zákon. Opět z toho udělal divadlo

Prezident Spojených států Donald Trump v pátek odpoledne podepsal klíčový zákon o daních a vládních výdajích, jen den poté, co návrh těsně prošel Kongresem. Bílý dům se při slavnostním podpisu, který předcházel oslavám Dne nezávislosti, proměnil v dějiště triumfu pro prezidenta i jeho spojence.

před 4 hodinami

včera

Ilustrační fotografie.

První Vary bez Bartošky. Začal 59. ročník filmového festivalu

V Karlových Varech začal 59. ročník Mezinárodního filmového festivalu. Po letech na něm chybí jeho dlouholetý prezident Jiří Bartoška, který počátkem května zemřel ve věku 78 let. Už dnes dorazili první hvězdní hosté, konkrétně americký herec Peter Sarsgaard a jeho lucemburská kolegyně Vicky Krieps. Oba si převzali Cenu prezidenta MFF Karlovy Vary. 

včera

včera

včera

včera

Diogo Jota

Útočník Liverpoolu Jota je po smrti. Zemřel tragicky se svým bratrem při autonehodě

Ještě nedávno slavil se svým Liverpoolem zisk anglického titulu a hrál s Portugalskem v Lize národů. Po konci sezóny se navíc otec tří malých dcer oženil. Vypadalo to na růžovou budoucnost, jenže krátce po svatbě přichází pro světový fotbal hrozivá zpráva. V pouhých 28 letech zemřel při tragické autonehodě u španělské Zamory portugalský útočník Liverpoolu Diogo Jota spolu se svým bratrem André Filipem.

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

Rusku došla trpělivost. Zakáže výuku ukrajinštiny na okupovaných územích

Ruské úřady plánují od školního roku 2025/2026 zcela odstranit výuku ukrajinštiny na školách v okupovaných oblastech Ukrajiny. Vyplývá to z návrhu nařízení ruského ministerstva školství, který tento týden zveřejnil list Kommersant. Ačkoli podle oficiálních údajů byla výuka ukrajinštiny v posledním roce dostupná pouze jako „rodný jazyk“ v okupovaných částech Záporožské a Chersonské oblasti, nově už nebude možná ani tam. V anektovaném Krymu a v okupovaných částech Doněcké a Luhanské oblasti byla ukrajinština dostupná jen na žádost rodičů – tato možnost ale zcela zmizí.

včera

Škoda Kodiaq

Rozsáhlý blackout zasáhl český průmysl. Problémy hlásily automobilky i operátoři

V pátek zasáhl rozsáhlý výpadek elektřiny části Česka a silně postihl průmyslovou výrobu v pěti krajích – Praze, Středočeském, Královéhradeckém, Libereckém a Ústeckém. Největší české automobilky byly nuceny na více než hodinu přerušit výrobu, problémy hlásí i chemičky, sklárny, potravinářské provozy a mobilní operátoři.

včera

Teroristé Hamásu

Hamás zvažuje příměří v Gaze, požaduje silnější záruky

Hnutí Hamás je podle blízkých zdrojů blízko přijetí návrhu na příměří v Pásmu Gazy, ale trvá na silnějších garancích, že dočasné zastavení bojů povede k trvalému ukončení více než dvacetiměsíční války s Izraelem. Vedoucí představitelé hnutí se sešli ve čtvrtek v Istanbulu, kde projednali podmínky dohody, a oznámili, že před oficiální odpovědí konzultují s dalšími palestinskými frakcemi. 

Aktualizováno včera

Ilustrační foto

Mimořádná zpráva Česko ochromil rozsáhlý blackout. Zastavilo se metro i vlaky, lidé se zasekli ve výtazích

Části České republiky dnes kolem poledne postihl masivní výpadek elektrické energie. Nejvíce zasáhl hlavní město Prahu, kde přestaly fungovat tramvaje, metro, semafory, ale také platební terminály a bankomaty. Bez proudu se ocitla část centra i okrajových čtvrtí. Problémy se objevily i v řadě dalších krajů. Odpoledne postupně elektřina ve většina částí Česka naskočila, rozjely se vlaky i hromadná doprava.

včera

Karel Havlíček

Česko se zotavuje z blackoutu, rozvodny jsou zprovozněny, příčina se stále vyšetřuje

Rozsáhlý výpadek elektřiny, který dnes kolem poledne ochromil velkou část České republiky, měl dopad na dopravu, zdravotnictví, zásobování i běžný chod domácností. Kolem 15. hodiny oznámil provozovatel přenosové soustavy ČEPS, že všechny klíčové rozvodny byly opět uvedeny do provozu. Postupně se obnovují dodávky elektřiny na úrovni distribučních sítí ve všech dotčených krajích.

včera

včera

včera

Co dělat při výpadku proudu? Úřady radí, jak zvládnout krizovou situaci

Rozsáhlý výpadek elektrického proudu, který dnes ochromil Prahu a další části republiky, znovu upozornil na důležitost připravenosti na krizové situace. Ať už jde o blackout nebo živelnou pohromu, klíčové je zachovat klid a postupovat podle ověřených pokynů. Úřady proto připomínají základní pravidla, která mohou v takových chvílích pomoci.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy