Soud opět řeší únos dcery podnikatele z Kroměříže, v minulosti došlo k justičnímu omylu

Krajský soud ve Zlíně dnes začal znovu projednávat únos dcery kroměřížského podnikatele z roku 2014. Podle státního zástupce Martina Malůše se na něm po domluvě podílelo pět mužů, kteří po mladé ženě žádali 100 milionů korun. Obžalovaní jsou stíháni pro loupež, neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a krádež. Pokud je soud uzná vinnými, hrozí jim osm až 15 let vězení.

Soud, ilustrační fotografie
doporučujeme

V minulosti byl za tento únos odsouzen k deseti letům vězení Michal Šnajdr, část trestu si odpykal. Později vyšlo najevo, že ve vztahu k němu se stal justiční omyl.

Obžalovaní jsou stíháni pro loupež, neoprávněné opatření, padělání a pozměnění platebního prostředku a krádež. Hrozí jim osm až 15 let vězení. Dva z nich se k podílu na únosu doznali, tři vinu popírají.

Žena zaparkovala 14. ledna 2014 večer před domem v Kroměříži svůj vůz. Poté k ní podle obžaloby přistoupil Jakub Steidl, napadl ji a společně s Ivem Lorencem ženu natlačil na zadní sedadlo přistaveného auta Audi. V něm už seděl Tomáš Salvet, který byl podle žalobce iniciátorem únosu. Z obžaloby vyplývá, že Salvet mladou ženu několikrát udeřil pěstí do obličeje, spoutal jí ruce za zády a přes hlavu dal plátěný pytel.

Obžalovaní ženě podle spisu sebrali kabelku s peněženkou i doklady a další věci, pak ji v noci vozili po různých místech a žádali po ní peníze. Martyrium ženy skončilo poté, co se s únosci dohodla, že jim přiveze 100 milionů na benzinku u Brna, uvádí obžaloba. Ve 4:00 následujícího dne ji vysadili u Vrbky na Kroměřížsku, odkud si zavolala pomoc.

Salvet, Steidl i Lorenc uvedli, že s únosem nemají nic společného. Zatímco Steidl odmítl dále vypovídat, Salvet řekl, že se s unesenou ženou v době činu dobře znal. "Znali jsme se, potkávali jsme se, byli jsme spolu na dovolené. Nedokáži si představit, že bych něco takového měl udělat. Hned by mě poznala," uvedl. Další obžalovaný Lorenc řekl, že v době únosu byl u své tehdejší přítelkyně, se kterou strávil celou noc.

Mezi obžalovanými jsou i Vladimír Zavadil a Ladislav Faltýnek, kteří podle státního zástupce pomohli únos zprostředkovat a jeho úvodní fázi pozorovali z dalšího auta. Faltýnek údajně vybral z odcizené platební karty ženy 20.000 korun a o výběr dalších peněz se neúspěšně pokusil. Z odcizené platební karty vybral 20.000 korun i Lorenc, také on se ale pokoušel tímto způsobem získat více peněz, vyplývá z obžaloby.

Žena při únosu utrpěla lehká zranění. Je dcerou muže, který obchodoval s pohonnými hmotami a který skončil ve vězení kvůli daňovému úniku se škodou ve stamilionech korun. Faltýnek dnes svou účast na trestné činnosti připustil, únos podle něj řídil Salvet. "Věděl jsem, že se půjde někdo zastrašit, ale nevěděl jsem, že bude nějaký únos. Strašně lituji toho, co se stalo," řekl Faltýnek. Podíl na činu přiznal i Zavadil. Uvedl ale, že s násilím vůči ženě nesouhlasil a dopředu o něm nevěděl. "Bylo mi jasné, že je to věc, která se neměla stát. Moc mě ta záležitost mrzí," řekl.

Krajský soud případ projednává v hlavním líčení už podruhé. Loni v únoru soud povolil obnovu řízení a zrušil všechny předchozí rozsudky. Ještě dříve přerušil Šnajdrovi, který vinu po celou dobu odmítal, výkon trestu. Letos žalobce Šnajdrovo stíhání zastavil. Spolu se Šnajdrem byl k pěti letům vězení odsouzen i Faltýnek, který proti Šnajdrovi původně vypovídal. Později uvedl, že tak učinil pod tlakem skutečných pachatelů a svou výpověď změnil. Čtyři obžalovaní tedy stojí v kauze před soudem poprvé. Hlavní líčení pokračuje ve čtvrtek.

Loading...
Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Bělorus žijící v Praze bojoval za separatisty na Ukrajině, tvrdí žalobce.…

21.09.2020 12:57 Za účast v bojích na Ukrajině navrhl státní zástupce Alexeji Fadějevovi 15 let vězení. Bělorus,…

Začal soud v kauze Stoka. Švachulu přivedla eskorta v poutech, vinu popřel

21.09.2020 10:47 Aktualizováno Krajský soud v Brně dnes zahájil hlavní líčení v kauze Stoka, jde o případ údajné korupce na…

Vyšší tresty v době nouzového stavu jsou přiměřené, říká šéf Nejvyššího…

21.09.2020 09:51 Přísnější tresty za drobné krádeže v době nouzového stavu odpovídají podle předsedy Nejvyššího…

S nošením roušek uvnitř souhlasí drtivá většina Čechů, ukazuje průzkum

20.09.2020 22:01 Aktualizováno S postupným nárůstem počtu nakažených nemocí covid-19 a po zavedení povinnosti nosit roušky ve…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama