Soud v kauze údajných Čechmánkových podvodů odročen, žalobce navrhl další svědky

Krajský soud ve Zlíně dnes odročil hlavní líčení v kauze bývalého hokejového reprezentanta Romana Čechmánka, který se podle obžaloby při svém neúspěšném podnikání dopustil podvodu se škodou přesahující 15 milionů korun. Státní zástupce navrhl předvolat další svědky, což trestní senát akceptoval.

Hlavní líčení by mělo pokračovat 9. listopadu. Devětačtyřicetiletý Čechmánek vinu dlouhodobě popírá.

Krajský soud Čechmánka v minulosti už dvakrát obžaloby zprostil, nepodařilo se podle něj prokázat, že by měl v úmyslu obohatit sebe či někoho jiného. Jeho rozsudek však vždy zrušil olomoucký vrchní soud a vrátil věc zpět k projednání do Zlína. Loňský zprošťující rozsudek krajského soudu zrušil vrchní soud po odvolání státního zástupce Petra Matouška v celém rozsahu začátkem letošního roku. Konstatoval absolutní lhostejnost obžalovaného k jeho závazkům a žádal doplnění dokazování. Obhajoba v případu podala dovolání k Nejvyššímu soudu, které soud odmítnul, stejně jako ústavní stížnost. Soudy argumentovaly tím, že v případu nebylo doposud pravomocně rozhodnuto.

U krajského soudu dnes vypovídal jednatel firmy, která Čechmánkovi prodávala budovu v Prostějově, v níž býval domov důchodců a restaurace. Svědek uvedl, že v době transakce obě zařízení v budově fungovala bez omezení. Řekl také, že se nesetkal s žádným zákazem užívání stavby vydaným prostějovským magistrátem, se kterým pracuje obžaloba. Prodej nemovitosti však podle svědka zprostředkovával jeho kolega, který by na žádost žalobce měl vypovídat u soudu v listopadu. "Já jsem chtěl mít od té věci klid, byl jsem nárazníkem mezi bankou a společností, která za to ručila," uvedl muž.

Podle obžaloby se olympijský vítěz z Nagana podvodu dopustil mezi lety 2011 až 2014, především v souvislosti s výstavbou minipivovaru ve Zlíně a přestavbou bytového domu v Holešově. Státní zástupce uvedl, že obžalovaný uzavíral smlouvy a dohody se záměrem získat majetkový prospěch, přestože jeho tíživá finanční situace mu nedovolovala je plnit. Na základě smluv odebíral služby, stavební materiál a bytové či restaurační vybavení. Čechmánek už dříve uvedl, že neměl důvod nikoho okrást a nikdy nepřemýšlel nad tím, že by se chtěl nekale obohatit.

Bývalý hokejista si na podnikání půjčoval peníze od známých, měl úvěry u bank. Minipivovar s restaurací ve Zlíně musel po roce fungování zavřít. Přestavbu domu v Holešově nedokončil. Koupil také bývalý domov důchodců v Prostějově, investoval do developerského projektu v Chorvatsku, vlastnil byty ve Zlíně a v Čeladné. Jeho dluh dosáhl asi 100 milionů korun. Od roku 2013 byl v insolvenci, o rok později vyhlásil soud konkurz na jeho majetek.

Bývalý brankář Zlína, Jihlavy, Vsetína, Philadelphie, Los Angeles, Karlových Varů, Hamburku, Linköpingu a Třince ukončil kariéru v roce 2009. Později vedl jako trenér hokejisty druholigového Hodonína a juniorský tým Vsetína. Před nedávnem se stal asistentem trenéra v Trnavě.

Související

Roman Čechmánek

Náhlá smrt Romana Čechmánka: Pitva vyloučila sebevraždu i cizí zavinění

Policie v případu víkendové náhlé smrti bývalého úspěšného hokejového brankáře Romana Čechmánka vyloučila sebevraždu i cizí zavinění. Hokejoví fanoušci se s olympijským vítězem a trojnásobným mistrem světa mohou rozloučit dnes na utkání mezi Vsetínem, s nímž získal pět extraligových titulů, a Sokolovem. 

Více souvisejících

Roman Čechmánek soudy Zlín

Aktuálně se děje

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

včera

Macron varuje: Evropa může "zemřít". Je nutná robustní obrana čelící ruské agresi

Evropa by podle francouzského prezidenta mohla "zemřít", pokud si nevybuduje robustní obranu čelící ruské agresi na Ukrajině.

Zdroj: Radek Novotný

Další zprávy