Obnovení prezenční praktické výuky na vysokých školách sice přichází pozdě, ale některé obory ho stejně uvítají. Budou díky tomu moct dohánět výuku i po skončení semestru. ČTK to dnes řekl předseda České konference rektorů Petr Sklenička.
Podle něj ale není pochopitelné, proč vláda nechce proplácet testy na covid-19 i pro zaměstnance vysokých škol. Upozornil také na to, že akademici stále čekají na své prioritní očkování, které jim vláda slíbila.
Ministr školství Robert Plaga (za ANO) dnes oznámil, že vláda počítá s návratem všech studentů vysokých škol k praktické výuce od 10. května. Dosud je na vysokých školách povolená praxe jen ve zdravotnických či farmaceutických oborech a v posledních ročnících ostatních oborů.
Podle Skleničky rozhodnutí přichází pozdě, protože na většině škol už končí semestr. "Jsou tu nicméně obory, které jsou odhodlané dohnat kontaktní předměty i po semestru, po zkouškovém období nebo dokonce v létě. Pro ty to vítáme," řekl.
Vláda dnes rozhodla rovněž o tom, že stát bude veřejným vysokým školám kompenzovat náklady spojené s testováním studentů. Za přesnější PCR testy budou dostávat na studenta a týden do 150 korun a za antigenní testy 60 korun. U pracovníků vysokých škol chce ministerstvo školství dál usilovat o to, aby pravidla pro kompenzace nákladů spojených s testováním byla stanovená ve stejné podobě jako u podnikatelů, tedy 60 korun za test.
Sklenička označil rozhodnutí vlády za dílčí pokrok. "Vůbec nechápeme, proč by se nemohly proplácet testy i zaměstnancům i studentům. Tím spíš, že vysoké školy měly kvůli covidu-19 do této chvíle vícenáklady nebo ztráty, které se blíží dvěma miliardám korun," řekl. Za loňský rok podle něj ztráty vyčíslily na 1,25 miliardy korun a za letošek je zatím odhadují na asi tři čtvrtě miliardy.
Rektor dodal, že vysoké školy teď čekají rovněž na vyjádření vládních představitelů k očkování. "Nyní se už dá říct, že dochází k nedodržení vládou schválené strategie očkování, protože tím, že se otevírají skupiny pro lidi od 55 let, tak je zřejmé, že vysokoškolští pracovníci byli přeskočeni," řekl. Podle strategie očkování z ledna měli akademičtí pracovníci vysokých škol dostat přednost při očkování proti covidu-19 podobně jako zaměstnanci nižších stupňů škol. Zařazeni byli do prioritní skupiny 1B, tedy hned po lidech s nejvyšší prioritou, jako jsou zdravotníci a nejstarší lidé. Zaměstnanci v regionálním školství se mohli k očkování přednostně registrovat od 27. února do 28. března.
Související

ESA pošle sondu k Venuši, aby zkoumala, proč je nehostinná a není jako Země

Stahování certifikátů ke covidu nefunguje, systém bude upravený večer
Aktuálně se děje
včera

První Vary bez Bartošky. Začal 59. ročník filmového festivalu
včera

Obchody se o svátcích řídí zákonem. Víme, jak to bude o víkendu
včera

Zemřel herec Michael Madsen, hrál ve filmech Quentina Tarantina
včera

Ruskou energetikou otřásla další podezřelá smrt. Zemřel viceprezident Transněftu
včera

Útočník Liverpoolu Jota je po smrti. Zemřel tragicky se svým bratrem při autonehodě
včera

Předpověď návratu tropického počasí. Meteorologové řekli, jak je to pravděpodobné
včera

Blackout způsobila technická závada, oznámil Fiala. Poprvé se ozval i prezident
včera

Horolezecká tragédie. Zemřela první Češka na Everestu Klára Kolouchová
včera

Rusku došla trpělivost. Zakáže výuku ukrajinštiny na okupovaných územích
včera

Rozsáhlý blackout zasáhl český průmysl. Problémy hlásily automobilky i operátoři
včera

Hamás zvažuje příměří v Gaze, požaduje silnější záruky
Aktualizováno včera

Mimořádná zpráva Česko ochromil rozsáhlý blackout. Zastavilo se metro i vlaky, lidé se zasekli ve výtazích
včera

Česko se zotavuje z blackoutu, rozvodny jsou zprovozněny, příčina se stále vyšetřuje
včera

Rakušan svolal Ústřední krizový štáb. Všechny postižené rozvodny jsou opět pod proudem, hlásí ČEPS
včera

Neotvírejte lednici, zkontrolujte potraviny. Hygienici radí, jak postupovat při a po blackoutu
včera

Co dělat při výpadku proudu? Úřady radí, jak zvládnout krizovou situaci
včera

Blackout způsobil pád fázového vodiče. Zasažena byla velká část Česka
včera

Blackout v Česku: Čelíme nepříjemné situaci, prohlásil Fiala. Podle policie nejde o kyberútok
včera

Rakušan uvedl do pohotovosti Ústřední krizový štáb. Nemocnice blackout nepostihl
včera
Rusko jako první na světě uznalo vládu Talibanu
Moskva ve čtvrtek učinila krok, který může zásadně změnit mezinárodní vztahy – oficiálně uznala hnutí Taliban jako legitimní vládu Afghánistánu. Zatímco v minulosti řadilo Rusko tuto skupinu mezi teroristické organizace, dnes ji vnímá jako spojence v boji proti ještě radikálnějším islamistickým skupinám, zejména odnoži Islámského státu známé jako ISIS-K (Islámský stát – provincie Chorásán).
Zdroj: Libor Novák