V Krkonoších kleslo lavinové nebezpečí na 2. stupeň

Lavinové nebezpečí v Krkonoších dnes kleslo z třetího na druhý stupeň z pětibodové stupnice. Na hřebenech Krkonoš je od 90 do 140 centimetrů sněhu, více na některých závětrných svazích, žlabech a odtrhových zónách, uvedla dnes Horská služba Krkonoše.

Krkonoše
doporučujeme

Druhý stupeň, který značí většinou mírné nebezpečí, platí také na polské straně Krkonoš a v Jeseníkách. Lavinové nebezpečí bylo v Krkonoších v této zimní sezoně poprvé vyhlášeno 4. ledna.

Podle ranního hlášení krkonošské horské služby se bude během dne vlivem slunečního záření oteplovat a to zejména na jižních a slunných svazích.

"Sněhová pokrývka bude mokrá až podmáčená, a to v závislosti na nadmořské výšce, expozici a intenzitě slunečního záření. Zde se mohou vyskytnout laviny z mokrého mokrého sněhu," uvedla na webu Horská služba Krkonoše.

Uvolnění laviny je možné hlavně při velkém dodatečném zatížení, a to především na strmých svazích většinou uvedených v lavinové předpovědi. Možnost samovolného uvolnění velmi velkých lavin se nepředpokládá. Dají se očekávat pouze laviny středních rozměrů, které se většinou zastaví ještě na svahu, uvedla horská služba.

V Krkonoších by dnes mělo být oblačno až zataženo, od západu na většině území přeháňky, postupně nad 1000 metrů smíšené nebo sněhové. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat nad nulou, mezi čtyřmi až sedmi stupni Celsia, postupně se má ochlazovat. Vítr by měl zesilovat, místy může v nárazech dosahovat rychlosti až 70 km/h.

Druhý stupeň lavinového nebezpečí v letošní zimě byl na české straně Krkonoš poprvé vyhlášen 14. ledna a třetí, při kterém je lavinové nebezpečí značné, v sobotu 20. března. Po horách se pohybuje minimum lidí. Podle vládních epidemických opatření k omezení pohybu mohou do Krkonoš jen obyvatelé z daného okresu.

V Krkonoších v lavinách letos zahynuli dva lidé. Sedmnáctiletý skialpinista zemřel 15. února v lavině, kterou strhl od Slezského domu do žlabu Úpičky v Obřím dole. V neděli 14. března skončila v lavině v oblasti Mužských kamenů na polské straně hor pětatřicetiletá skialpinistka z Mělnicka. Po převozu do nemocnice zemřela.

V Krkonoších je lavinová činnost i přes malou nadmořskou výšku značně intenzivní, na obou stranách hor je zmapováno přes sto míst o celkové rozloze 554 hektarů, kde se lze setkat s lavinami. Lavinovými lokalitami na české straně Krkonoš jsou Kotelní jámy, údolí Bílého Labe od Boudy u Bílého Labe, Kozí hřbety a Labský, Obří, Dlouhý a Modrý důl, na polské straně Sněžné jámy, Kociol Lomniczki nebo Bialy Jar.

V lokalitě Bialy Jar se stalo před 53 lety, 20. března 1968, největší lavinové neštěstí v dějinách Krkonoš. Lavina si tam vyžádala 19 obětí.

Vytisknout Zašlete tip redakci na článek

Velký přehled: Co vše se od pondělí změní a co znamená konec nouzového…

11.04.2021 22:01 Aktualizováno O půlnoci na 12. dubna skončí nouzový stav. Neznamená to však automaticky zrušení všech restrikcí…

Požár bytu v Praze: 14 zraněných včetně mnoha dětí. Aktivován traumaplán

11.04.2021 19:55 Aktualizováno Po požáru bytu v domě v Černokostelecké ulici v Praze 10 bylo zraněno 14 lidí, z toho šest dětí ve…

Chebsko dnes zasáhlo zemětřesení o síle přes 3 stupně

10.04.2021 22:05 Aktualizováno Severovýchod Chebska zasáhlo dnes dopoledne zemětřesení, jehož nejsilnější otřes přesahoval…

V Česku se za 14 dní sečetla on-line už téměř polovina lidí

10.04.2021 13:06 Za 14 dní od začátku sčítání obyvatel, domů a bytů v Česku obdržel Český statistický úřad (ČSÚ) 2,5…

Související:

Právě se děje

Další zprávy

reklama