V roce 2023 v Česku inflace výrazně klesne, bude se pohybovat kolem deseti procent. Růst ekonomiky se sníží k nule. Uvedli to analytici skupiny ČSOB na dnešním setkání s novináři. V říjnu spotřebitelské ceny v Česku meziročně stouply o 15,1 procenta.
Významnou roli budou podle nich hrát i v příštím roce invaze Ruska na Ukrajinu, s ní spojené turbulentní ceny energií a výrazný nárůst spotřebitelských cen, se kterým jde ruku v ruce pokles reálných mezd. Česká ekonomika je podle nich ale postavena na zdravých základech, a tak by obtíže měla postupně překonat.
Nyní se ekonomika nachází v recesi, která neskončí ani na počátku roku 2023. Hlavní příčinou je vysoká inflace, kterou ovlivňují zejména zvýšené ceny energií, jež se následně přelévají i do ostatních částí spotřebitelského koše. Ačkoliv se inflace pravděpodobně nachází poblíž vrcholu, její odeznívání bude kvůli vysokým inflačním očekáváním, zrychlující se mzdové dynamice a relativně nízkým reálným úrokovým sazbám jen velmi pozvolné, řekl hlavní ekonom Patria Finance Jan Bureš.
"V základním scénáři počítáme s tím, že recese bude díky relativně nízké nezaměstnanosti a uvolněné rozpočtové politice relativně mírná. Bude po ní však následovat jen velmi pomalé oživení. Proto za celý rok 2023 počítáme s růstem v blízkosti nuly (0,7 procenta),“ odhadl Bureš.
Podle negativního scénáře ČSOB může přijít během nadcházející zimy nucená racionalizace spotřeby plynu, což by výrazně zasáhlo i český exportně orientovaný trh.
"Evropa se v tomto roce musí potýkat s bezprecedentní energetickou krizí, jejíž dopady budou citelné také v roce 2023. Přestože se díky dostupnosti alternativních dodávek a nižší spotřebě situace na trhu s plynem stabilizovala, ceny setrvají na vysokých úrovních i v příštím roce. Inflace zůstane jedním ze zásadních makroekonomických témat, nicméně v hlavních ekonomikách by měly cenové tlaky v roce 2023 začít viditelně zvolňovat. V Evropě i ve Spojených státech očekáváme mělkou recesi,“ upozornil makroekonomický analytik ČSOB Dominik Rusinko.
Analytici ČSOB pak v roce 2023 očekávají i pokles základní sazby ČNB, která by se mohla z dnešních sedmi procent snížit k šesti procentům. Na úroveň pod tři procenta, která by mohla reálně přispět k oživení realitního trhu, se ale v roce 2023 nedostane. "Minimálně na začátku roku by pak pod tlakem měla zůstat i česká měna, a to zejména kvůli aktuálnímu napětí na globálních trzích a slabým domácím makroekonomickým ukazatelům," dodal Rusinko.
Související
Inflace je opět dvouprocentní. V březnu klesaly zejména ceny potravin
Češi spoří jako nikdy, což pomáhá krotit inflaci. Ta je teď v Česku jedna z nejnižších v EU
Aktuálně se děje
před 35 minutami
Pavel odhalil svůj program na Mnichovské konferenci. Jede tam i Macinka
před 1 hodinou
Napadení v Chrudimi. Osoby se znaly, kriminalisté vyšetřují případ jako vraždu
před 2 hodinami
Trump před lety mluvil s policií o Epsteinovi, odhalil dokument FBI
před 2 hodinami
Poslední rozloučení s Brejchovou má termín. Bude bez státních poct
před 3 hodinami
Lyžařskou kombinaci vyhrály Rakušanky, vrátila se Vlhová. V boulích se představil Kroupa
před 3 hodinami
Tragická střelba v Kanadě. Terčem se stala škola, devět mrtvých
před 5 hodinami
K zimnímu počasí patří sníh. Meteorologové řekli, jaká je aktuální situace
včera
Tragickou nehodu na Šumpersku nepřežil důchodce. Žena utrpěla zranění
včera
Po potyčce cizinců v Chebu panuje podezření z pokusu o vraždu
včera
Klempíř na debatu s umělci nedorazil. Vymluvil se na jednání vlády
včera
České hokejistky s Kanadou zopakovaly stejně vysokou prohru jako s USA
včera
Pavel popíchl Motoristy po setkání s legendárním formulovým pilotem
včera
Běžec na lyžích Tuž se překvapivě postaral o nejlepší český úterní výsledek
včera
První informace o rozloučení s Brejchovou. Dva ministři přišli s návrhem
včera
Zimní počasí se pomalu začíná loučit, potvrzuje měsíční výhled meteorologů
včera
Jednání o míru je pro Putina jen zástěrka, varuje estonská rozvědka. Zanalyzovala, zda Rusko za rok napadne NATO
včera
Vytrvalostní biatlonový závod se českým mužům nevydařil. Nejlepší byl Hornig
včera
Tlak Washingtonu neustává. O budoucnosti Grónska budeme ještě mluvit, potvrdil Vance
včera
Kongres: Trumpovi úředníci začernili Epsteinovy spisy, aby zakryli jména významných osob
včera
MSC: Svět vstoupil pod vedením Trumpa do éry „politiky demoliční koule“
Svět vstoupil do éry „politiky demoliční koule“, kterou vede americký prezident Donald Trump, a dlouhodobý mezinárodní řád postavený po roce 1945 se pod tímto tlakem začíná rozpadat. Vyplývá to z výroční zprávy Munich Security Report 2026, zveřejněné před nadcházející Mnichovskou bezpečnostní konferencí (MSC). Dokument označuje Trumpa za nejmocnější postavu, která vědomě útočí na stávající pravidla a instituce, čímž riskuje zánik desítky let budovaných spojenectví a norem.
Zdroj: Libor Novák