Česká národní banka ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech

Bankovní rada ČNB dnes podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu na sedmi procentech, na této úrovni je od loňského června. Rozhodnutí podpořilo šest členů rady, jeden navrhoval růst sazby o 0,25 procentního bodu. Podle guvernéra ČNB Aleše Michla bankovní rada na svém příštím jednání na počátku května zváží, zda sazby ponechat na současné výši, nebo je zvednout.

Analytici už ale další růst sazeb neočekávají. Ke snižování sazeb by podle nich mohla ČNB přistoupit nejdříve v srpnu.

Podle Michla se ale nemusí naplnit očekávání trhu, že sazby už jsou na vrcholu. "Jsme připraveni zvýšit sazby, zejména pokud vzroste riziko mzdově-inflační spirály," řekl Michl. Jako předčasné hodnotí i očekávání analytiků, že ČNB začne snižovat sazby od srpnového jednání bankovní rady. Zdůraznil, že na dnešním jednání nepadl žádný názor ohledně poklesu sazeb.

Michl uvedl, že ČNB je připravena bojovat proti inflaci, dokud se ji nepodaří stabilizovat na dvouprocentním cíli. V únoru byla meziroční inflace 16,7 procenta. Podle guvernéra proto zůstanou úrokové sazby po určitou dobu na relativně vysoké úrovni. Důležitým nástrojem pro boj proti inflaci bude podle Michla i nadále silná koruna. Bankovní rada dnes potvrdila závazek bránit nadměrným výkyvům jejího kurzu.

Zachování sazeb na současné úrovni trh očekával. "Inflace v únoru byla sice mírně vyšší, než se čekalo, ale na druhou stranu očekávání nenaplnila spotřeba domácností, která zpomalila stejně jako růst mezd v posledním čtvrtletí loňského roku. ČNB hraje do karet i stále relativně silná koruna," uvedl analytik Portu Marek Pokorný.

Podle hlavního ekonoma Generali Investments CEE Radomíra Jáče je zřejmé, že většina členů bankovní rady už sazby zvyšovat nechce. "Zároveň ale v situaci, kdy ČNB vyčkává, k jak silnému růstu budou v letošním roce směřovat mzdy v české ekonomice a jak vysoko zůstanou inflační očekávání, není na stole ani debata o snižování úroků ČNB," upozornil.

Analytici čekají zahájení snižování sazeb nejdřív v srpnu. Obchodní ředitel společnosti Ebury Tomáš Kudla ale upozornil, že ČNB zatím veřejnou debatu o snižování sazeb nepřipustí. "Pokud by totiž nyní ČNB deklarovala, že je připravená diskutovat o snížení sazeb, mohlo by to vést k oslabení české koruny. Právě kurz domácí měny přitom ČNB v posledních měsících vnímá jako hlavní nástroj v boji proti inflaci," uvedl.

Michl dnes uvedl, že inflace bude v příštích měsících klesat. Podle něj slábnou poptávkové inflační tlaky, zejména kvůli propadu spotřeby domácností, kterou tlumí vysoké ceny energií a potravin a vyšší úrokové sazby. Velký útlum je patrný také na realitním a hypotečním trhu, což by mělo rovněž přispět k poklesu inflace, řekl guvernér. Za hlavní proinflační rizika považuje rychlý růst mezd a vysoké deficity státního rozpočtu.

Související

Koruna, anebo euro? Češi stále váhají. Původní zpráva

Volíš euro, anebo korunu? Česko hledá odpověď už moc dlouho

Ať už jste, pro někoho možná starými pojmy řečeno, nazýváni příznivci politické pravice nebo levice, v problematice přijetí jednotné evropské měny, tedy eura, je to úplně jedno. Zjednodušeně řečeno: I když snad většina politiků, kteří nakonec musí o euru v ČR rozhodnout, tvrdí, že jsme ryze otevřenou exportní zemí, tudíž zemí závislou na vývozu, o euru zatím většina z nich neuvažuje. Koruna je prý lepší. Přestože ti, o kterých se mluvilo v předchozí větě, tedy exportéři, o přijetí eura marně mluví už pěkně dlouho.
ČNB

Inflace byla nižší, než čekala ČNB. Prognóza počítala s číslem nad 10 procent

Česká národní banka (ČNB) zaznamenala červnovou meziroční inflaci ve výši 9,7 procenta, což je o 0,4 procentního bodu nižší hodnota než bylo očekáváno v květnové prognóze. Petr Král, ředitel sekce měnové ČNB, uvedl, že ke zpomalení inflace přispěla zejména nižší jádrová inflace, která reflektuje ochlazení domácí poptávky.

Více souvisejících

česká národní banka ČNB

Aktuálně se děje

před 5 minutami

před 35 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 5 hodinami

včera

Princezna Kate oznámila, že má rakovinu.

Princezna Kate řekla pravdu o nemoci kvůli hackerům, tvrdí expertka

Zítra uplyne přesně měsíc od chvíle, kdy princezna Kate oznámila světu, že u ní lékaři odhalili rakovinu. Stalo se tak po mnoha spekulacích. Podle české odbornice na britskou královskou rodinu by si manželka následníka trůnu nechala pravdu pro sebe, kdyby ji k reakci nedonutily okolnosti. 

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Rusové se přihlásili k dobytí další obce na Ukrajině. Kyjev mlčí

Rusko v neděli prostřednictvím ministerstva obrany prohlásilo, že příslušníci jeho armády dobyli vesnici Bohdanivka nedaleko Bachmutu v Doněcké oblasti na jihu Ukrajiny. Kyjev se k tomu zatím nijak nevyjádřil. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy