Praha - V roce 2013 zaměstnávalo odvětví cestovního ruchu 231,3 tisíce osob, což bylo meziročně o 0,8 % více. Z toho necelých 81 % tvořili zaměstnanci a více než 19 % sebezaměstnané osoby. Vyplývá to z aktuálních dat Modulu zaměstnanosti cestovního ruchu České republiky, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ).
V odvětví cestovního ruchu bylo v roce 2013 zaměstnáno 186,9 tisíc zaměstnanců a 44,3 tisíc sebezaměstnaných osob. Podíl cestovního ruchu na celkové zaměstnanosti v národním hospodářství činil 4,5 % (v případě zaměstnanců 4,4 % a u sebezaměstnaných osob 5,5 %). V oborech charakteristických pro cestovní ruch pracovalo 72,5 % osob. Jednalo se především o služby ubytovacích zařízení, pohostinství, odvětví osobní dopravy, cestovní kanceláře, kulturní, sportovní a jiné rekreační služby.
„Ve stravovacích a pohostinských zařízeních našlo díky cestovnímu ruchu uplatnění více než 70 tisíc osob, v ubytovacích službách téměř 40 tisíc a v cestovních kancelářích a agenturách necelých 13 tisíc osob," uvedl Zdeněk Lejsek z oddělení statistiky cestovního ruchu ČSÚ na server czso.cz.
V cestovním ruchu pracovalo o 14,1 tisíc více žen než mužů. 83 % zaměstnaných osob mělo středoškolské a každý desátý vysokoškolské vzdělání. Nejpočetnější skupinou podle věkové struktury byli lidé ve věku 25 až 34 let, tvořili 30 %. Z celkového počtu osob pracovala v cestovním ruchu 4 % nerezidentů.
Dalších více než 60 tisíc osob bylo zaměstnáno v odvětvích souvisejících s cestovním ruchem, jako například výroba map, suvenýrů nebo upomínkových předmětů, obchodní činnosti, spoje a telekomunikace a činnosti v oblasti nemovitostí.
23. ledna 2026 15:37
Michal Strnad přepsal žebříček miliardářů. Stal se nejbohatším Čechem v historii
Související
Český turismus se konečně zotavuje z pandemie. Nejvíce nových turistů je z Tchaj-wanu
V Česku kvůli dopravě klesly tržby, dařilo se cestovnímu ruchu
cestovní ruch , zaměstnání , čsú
Aktuálně se děje
před 30 minutami
Na Hradě si nevšimli, že nevládne Fiala? Okamura se pustil do Pavla, rozpočet na obranu se zvyšovat nebude
před 1 hodinou
CNN: Mohutná armáda v rukou jednoho muže. Rozhodnutí Ťin-pchinga zahájit vyšetřování Jou-Sia je ohromující
před 1 hodinou
Klíčový přechod Rafáh se zatím neotevře. Izrael si stanovil podmínku
před 2 hodinami
Čína se otřásá v základech. Nejvýše postavený generál je vyšetřován pro špionáž pro USA
před 3 hodinami
Konec ruského plynu. EU schválila navzdory odporu Maďarska a Slovenska absolutní embargo
před 4 hodinami
Trump nechá zásah agentů v Minneapolisu prověřit. Naznačuje jejich stažení
před 4 hodinami
Venezuela se bouří. Mám dost příkazů přicházejících z Washingtonu, prohlásila Rodríguezová
před 5 hodinami
Česko čeká test stability. Za Pavlem na Hrad míří Okamura s Babišem a Macinkou
před 6 hodinami
Počasí v USA zabíjí. Masivní sněhová bouře za sebou nechává mrtvé i statisíce domácností bez proudu
včera
Policie vypátrala muže, který zaútočil na kancelář piráta Bartoše
včera
Nezastavitelný rychlobruslař Jílek. Vyhrál Světový pohár v rámci dlouhých tratí
včera
Exministr Lipavský uvažuje o vstupu do ODS
včera
Promlčeno. Za vraždu Mrázka nikdo pykat nebude, i když policie leccos tuší
včera
Další úspěšnou českou sbírku pro Ukrajinu chválí Pavel i slavný Brit
včera
Trump ocenil hrdinství britských vojáků. Donutil ho k tomu i princ Harry
včera
Buď žijeme třetí světovou válku, nebo nejnebezpečnější krizi od roku 1945. Pravdu ukáže až čas
včera
Zelenskyj označil jednání s Moskvou za konstruktivní, chce v nich pokračovat
včera
Vysočina Aréna na nohou. Díky finiši Krčmáře vybojovala smíšená biatlonová štafeta bronz
včera
Potvrzeno. Počasí přinese sníh i ledovku, platí varování
včera
Trump ukázal údajnou zbraň zastřeleného muže. Zmínil krádeže a podvody
Tragická sobotní střelba v Minnesotě neunikla ani americkému prezidentovi. Zastřelený muž byl podle Donalda Trumpa ozbrojený, přičemž příslušníci ICE se brání sami, protože místní policie je nechrání. Trump také napadl místní politiky v čele s guvernérem Timem Walzem, jenž proti němu kandidoval v prezidentských volbách na viceprezidenta.
Zdroj: Lucie Podzimková