Praha - Krajský soud v Brně potvrdil pokutu 200.000 Kč od Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) pro Českou obchodní inspekci (ČOI). Inspekce podle verdiktu chybovala, když v roce 2011 uzavřela bez otevřeného tendru smlouvu se společností SGS Czech Republic na analýzy vzorků benzinu. ČTK to dnes zjistila z webu soudu. ČOI verdikt antimonopolního úřadu nekomentovala.
Cena sporné zakázky přesáhla 30 milionů korun bez daně z přidané hodnoty. Podle antimonopolního úřadu mohl postup obchodní inspekce podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky.
"Jde o závažný delikt, postupem zadavatele došlo k eliminaci základního účelu zadávání veřejné zakázky, kterým je zajištění spravedlivé soutěže o cenu," uvedl v rozhodnutí z ledna 2014 předseda ÚOHS Petr Rafaj. Soud nyní jeho verdikt potvrdil.
Rozhodnutí soudu Česká obchodní inspekce dosud neobdržela. "Proto není možné poskytnout žádné bližší vyjádření. Jakmile budeme mít rozhodnutí k dispozici, budeme to moci blíže komentovat," uvedl mluvčí inspekce Jiří Fröhlich.
Inspekce v obdobném tendru chybovala už v minulosti. Vypsala otevřenou soutěž, také v ní ale byly podle ÚOHS chyby. Inspekce nedodržela zásadu zákazu diskriminace a současně dostatečným způsobem nevymezila předmět veřejné zakázky. Její postup mohl podstatně ovlivnit výběr nejvhodnější nabídky, uvedl dříve ÚOHS, který tento tendr zrušil v roce 2010.
Související
Bezútěšný stav českých e-shopů. Ze 152 kontrolovaných porušila předpisy naprostá většina
Jsou ceny cukru v pořádku? ČOI provedla kontroly v obchodech
Aktuálně se děje
včera
V Prachaticích se vraždilo na ubytovně. V případu je podezřelý cizinec
včera
Sarah Fergusonová řeší dilema. V USA chtějí kvůli Epsteinovi rozhovor i svědectví
včera
Zemřela Božena Jirků, stála za Nadací Charty 77 a Kontem Bariéry
včera
Vražda v Prostějově. Obviněný je podezřelý i z dalších sedmi trestných činů
včera
Jarní počasí se v dubnu vrátí, naznačuje výhled. Bude až 16 stupňů
včera
Novinky k pardubickému případu. Policie zadržela první údajné pachatele
včera
Hrozí slovinský scénář? Zjistili jsme, jak to v Česku vypadá s pohonnými hmotami
včera
Dva miliony dolarů za plavbu? Írán údajně zpoplatnil průjezd Hormuzským průlivem
včera
Oligarchie, korupce, potlačování odpůrců. Macinka táhne Česko špatným směrem, podporou Orbána velebí kolaboraci a ruské praktiky
včera
„Budeme bojovat až do úplného vítězství.“ Írán odmítá jakoukoliv dohodu s USA
včera
Pákistán chce zprostředkovat rozhovory USA s Íránem. Hlavním vyjednavačem má být Vance
včera
Jeho díla chrání vlády i ničí skartovačky. Legendární umělec Banksy byl po 25 letech odmaskován
včera
Ruská armáda zahájila na Ukrajině rozsáhlou jarní ofenzívu
včera
Další podezření na únik informací: AfD může předávat citlivé dokumenty o Ukrajině Kremlu
včera
„Normální součást diplomatické praxe.“ Maďarsko je překvapeno, že s Lavrovem nekomunikují i další ministři
včera
Jednáme s Íránem, jsme na prahu dohody, prohlásil Trump. Lži a manipulace s ropnými trhy, reaguje Teherán
včera
Trump nutně potřebuje válku s Íránem ukončit. Nemá ale jak
včera
Počasí se o víkendu ochladí, místy bude pršet
23. března 2026 21:48
Szijjártó měl Lavrovovi podávat hlášení o obsahu jednání EU. Magyar obvinil vládu z vlastizrady
23. března 2026 20:43
Mohou íránské rakety doletět až do Londýna, Prahy nebo Paříže? Teherán světu skutečný dostřel tajil
Mohou íránské rakety doletět až do Londýna, Prahy nebo Paříže? Tato otázka se stala velmi aktuální poté, co se Írán minulý pátek pokusil zasáhnout společnou britsko-americkou vojenskou základnu Diego Garcia v Indickém oceánu. Britský ministr obrany John Healey potvrdil, že byly vypáleny dvě rakety – jedna selhala a druhá Mohou íránské rakety doletět až do Londýna, Prahy nebo Paříže? íránské rakety doletět až do Londýna, Prahy nebo Paříže? la úspěšně sestřelena.
Zdroj: Libor Novák