ROZHOVOR | Rozhovor: EET živnostníky zruinuje, přiznává ekonomka. Hrozí ztráta svobody?

ROZHOVOR - Elektronická evidence tržeb je dlouhé měsíce předmětem častých sporů mezi ministrem financí Andrejem Babišem a pravicovou částí opozice, kteá tvrdí, že její zavedení část živnostníků potopí. V rozhovoru pro EuroZprávy.cz to přiznává i daňová poradkyně společnosti TaxVision a portálu eDane.cz Blanka Štarmanová.

Elektronická evidence tržeb spočívá v evidenci každé platby a zákazník obdrží od obchodníka účtenku s unikátním Nejpozději při uskutečnění evidované tržby odešle obchodník datovou zprávu prostřednictvím internetového připojení na server Finanční správy, kde budou informace uloženy, a bude vygenerován unikátní kód. Tento kód bude odeslán zpět obchodníkovi na jeho koncové zařízení, které jej vytiskne na účtenku.

Podle dosavadních plánů by EET měla být v první fázi spuštěna od 1. prosince pro hotely a restaurace. Další firmy se budou zapojovat v následujících měsících. Od března příštího roku budou muset evidovat tržby maloobchodní a velkoobchodní firmy. Odklad spuštění EET o jeden měsíc navrhovala hospodářská komora. Svaz průmyslu a dopravy uvedl, že ministr financí Andrej Babiš (ANO) v diskusi s firmami připustil i odložení na 1. února.

Ministr financí Andrej Babiš nedávno uvedl, že by mohlo dojít k posunutí startu Elektronické evidence tržeb z prosince letošního roku na začátek roku příštího. Dokazuje to, že systém EET ještě není zcela domyšlený?

Ano. Zákon je sice v současné době platný, ale odborná veřejnost upozorňuje finanční správu na řadu nejasností. V minulém týdnu KDP ČR vyzvala daňovou správu, aby co nejdříve připravila detailní návrh metodiky pro uplatňování EET, aby ji předložila odborné veřejnosti a její připomínky pečlivě zvážila a po jejich zapracování zveřejnila její konečnou verzi.

Může při spuštění nastat podobné fiasko, jaké potkalo například spuštění Centrálního registru vozidel?

Lze očekávat, že systém bude spuštěn, až bude opravdu provozuschopný. Od 1. srpna by mělo probíhat testování fungování systému.

Komora daňových poradců upozorňuje, že daňová správa ještě stále není připravena na elektronickou evidenci tržeb a zamýšlí se nad tím, jak se v tomto případě mají podnikatelé na EET připravit, když na ni není připraveno ani samo ministerstvo. Jak se tedy mají připravit?

Doporučila bych kontaktovat provozovatele jejich pokladního SW, aby si ověřili, že bude schopen odesílat datové zprávy finanční správě. Pokud dosud žádný SW nevyužívají, pak by měli uvážit, jakým způsobem budou tržby finanční správě předávat.

Co byste živnostníkům v souvislosti s e-tržbami a EET obecně poradila?

Určitě by měli sledovat aktuální vývoj. Měli by vědět, která etapa EET se jich týká. Dle toho by měli včas požádat správce daně o autentizační údaj, pořídit si zařízení pro EET a zajistit si přístup k internetu.

Podle pravicové opozice EET může zruinovat drobné podnikatele. Opravdu jim hrozí riziko zániku?

Ano. Lze očekávat, že část živnostníků ukončí svoji činnost, ať z důvodu neschopnosti vyhovět technickým požadavkům nebo z důvodu ekonomického.

O kolik tedy podnikatelům vzrostou náklady spojené se zavedením EET?

Podnikatelé musejí počítat s prvotní investicí, která se odhaduje na 20 tis. Kč a dále s každoročními náklady na údržbu. Fyzickým osobám bude jako kompenzace poskytnuta jednorázová daňová sleva ve výši 5000 Kč.

A co druhá strana mince? Může EET podnikatelům pomoci například optimalizovat jejich byznys a zisky?

Ano. Živnostníkům, kteří dosud nevyužívají žádný elektronický systém, umožní EET analyzovat jejich činnost a výsledky.

Ministr financí argumentuje při zavádění EET tím, že chce zamezit daňovým únikům. Opravdu je EET dokáže eliminovat?

EET určitě nedokáže zcela eliminovat daňové úniky. Jak zmiňují odpůrci EET, největší daňové úniky představují karuselové podvody, které však zavedení EET nerozkryje.

Nemůže za snahou o zavedení EET stát například snaha ministerstva o větší kontrolu finančních toků a tím pádem o určitou formu omezení svobod? Příp. Není to druhotný efekt?

Skutečně má být kontrolováno pouze přiznávání veškerých tržeb a řádné placení daní.

Související

Last Train Home Rozhovor

Myšlenka ztvárnit cestu československých legionářů přes Sibiř nás nadchla, říká vývojář hry Last Train Home

Počítačová hra Last Train Home, která dnes spatřila světlo světa, je ambiciózní projekt českého vývojářského studia Ashborne Games a rakouského vydavatele THQ Nordic. Mapuje příběh fiktivního posledního obrněného vlaku, kterým se českoslovenští legionáři vrací z občanskými nepokoji zmítaného Ruska domů po konci první světové války. "Události tří let jsme shrnuli do půlročního putování, ať už se jedná o založení republiky, boje v tunelech u Bajkalu, nebo třeba honbu za carským pokladem," říká v rozhovoru pro EuroZprávy.cz Petr Kolář z Ashborne Games.

Více souvisejících

rozhovor elektronická evidence tržeb EET Blanka Štarmanová

Aktuálně se děje

před 50 minutami

Recep Tayyip Erdogan

Erdogan má novou podmínku. Žádost Švédska o vstup do NATO schválí výměnou za F-16

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan podmínil ratifikaci žádosti Švédska o vstup do NATO schválením prodeje amerických stíhaček F-16 Turecku. Donedávna přitom podmiňoval schválení švédské žádosti tím zásahem vůči skupinám, které Ankara považuje za hrozbu pro svou bezpečnost, především proti sympatizantů Strany kurdských pracujících (PKK).

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Aktualizováno před 3 hodinami

Petr Fiala

Fiala se s lékaři dohodl na smíru. Dostanou 9,8 miliardy

V pátek podepsali zástupci nespokojených lékařů dohodu o zvýšení platů s premiérem Petrem Fialou a ministrem zdravotnictví Vlastimilem Válkem. Vláda na toto navýšení vyčlenila částku ve výši 9,8 miliardy korun. Premiér uvedl, že tato dohoda je významná nejen pro lékaře a zdravotníky, ale také pro občany, protože zajišťuje, že lidé v Česku nemusí mít obavy o dostupnost zdravotní péče.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Tupolev Tu-95 (v kódu NATO „Bear“) , autor: RAF

Rusko zaútočilo na Kyjev řízenými střelami vypálenými z bombardérů

Rusko v noci na pátek vypálilo na Ukrajinu 19 střel s plochou dráhou letu, uvedlo ukrajinské letectvo s tím, že 14 z nich se podařilo zneškodnit. Podle kyjevských představitelů Rusové zaútočili na ukrajinskou metropoli tímto typem řízených střel poprvé po 79 dnech. Uvedl to server Ukrajinska pravda.

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

COP28: Jednání vstoupila do nejtěžší fáze, země se přou o zákaz fosilních paliv

Sultán Ahmad al-Džábir, který předsedá klimatické konferenci OSN v Dubaji, v pátek vyzval zúčastněné země, aby "vystoupily ze svých komfortních zón", "dokončily rozdělané" a spolupracovaly na dosažení potenciálně historické dohody. Jak informovala agentura Reuters, al-Džábir touto výzvou otevřel plenární zasedání summitu, který tím vstoupil do nejtěžší fáze jednání.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Hamas staví své politické zájmy nad zájmy civilního obyvatelstva v pásmu Gazy, za které je odpovědný. Akce Hamasu zbavují Gazany jejich práv a základních potřeb. (zdroj: IDF)

Izrael varoval Česko a další státy před aktivitami Hamásu

Izrael varoval lídry několika evropských zemí včetně Česka před sítí agentů Hamásu v Evropě. Upozornil na to Jerusalem Post s tím, že varování obdržely i Belgie, Británie, Nizozemí, Švédsko, Itálie, Maďarsko, Německo či Evropská unie.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

důchody

Budeme mít někdy konečně důchodovou reformu? Vyhlídky kvůli neschopnosti či lenosti nejsou růžové

Mezi doslova okřídlené citáty světa patří ten, který definuje charakter člověka. Pokud prý chceme poznat, jaký ten člověk je, máme mu dát moc. Žijeme ale v zemi, kde neustálé testování charakteru politiků moc nikam nevede. Takže se z toho ani nedá dobře odvodit to, jestli třeba kvůli neschopnosti či neochotě zavést změny v jednom z nejdůležitějších systému státu, totiž penzijním, jsou všichni politici líní nebo neschopní. 

před 9 hodinami

včera

včera

Ukrajina se potýká s nedostatkem elektřiny. Rusové zaútočili na tepelnou elektrárnu

Ukrajina ve čtvrtek vyzvala své obyvatele, aby šetřili elektrickou energii poté, co Rusko zaútočilo na elektrárnu v blízkosti frontové linie. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy