Praha - Zavedení elektronické evidence tržeb (EET) nezpůsobilo většině obchodníků zásadní komplikace. Drobní živnostníci si ale stěžují na další administrativní překážku, přesto nenastalo zatím masivnější rušení živností.
Pro některé menší obchody byla ale nová povinnost dalším důvodem, proč ukončit provoz. Zavřené někde zůstaly trafiky či vesnické prodejny, omezit komisní prodej musely například menší informační centra. V některých e-shopech zase raději zrušili možnost platby v hotovosti při osobním převzetí. Větší řetězce výraznější problémy nemají, vyplývá z ankety ČTK.
EET platí od prosince pro hostinské a hoteliéry, od března se do systému zapojili obchodníci, další skupiny podnikatelů budou následovat od příštího roku. Do systému je zatím zapojeno zhruba 130.000 podnikatelů. Účtenek vydali zákazníkům 405.000, uvedla Finanční správa.
Dosud uložila při kontrolách za prohřešky na místě 27 pokut celkem za 124.900 korun, ve 1027 případech předala věc k zahájení správního řízení. Celkem Finanční správa provedla v souvislosti s EET 12.143 kontrol, odhalila 1491 nedostatků. Nejčastějším prohřeškem bylo nevystavení účtenky, neumístění informačního oznámení a nezasílání údajů do systému EET.
Většina obchodníků tvrdí, že se s novým systémem už sžili, větší technické problémy nemají, jen někdy se spojením. Zákazníci prý až na výjimky účtenky nechtějí, někteří tak musí řešit, co s nimi. Shodují se také v tom, že je to pro ně další povinnost a starost navíc. Některé zdržuje, když přijde více zákazníků, někteří se zase obávají sankcí za případná neúmyslná pochybení.
"Je to nutné zlo. Přizpůsobíme se legislativě a tím to pro nás končí," řekl ČTK například Martin Kovář, který v Pardubicích provozuje prodejnu s domácími potřebami. Systém EET je podle něj náročný na kontrolu. Majitel obchodu se zahradnickými potřebami v Holicích na Pardubicku František Brandýský zase míní, že se zavedením EET podnikatelské prostředí narovná. Jen by EET zavedl plošně, ne na etapy. "Na daních se vybere víc, protože spoustu lidí jelo načerno," dodal.
Na EET si zvyká také majitelka obchodu s chovatelskými potřebami ve Vizovicích na Zlínsku Hana Outratová. Někdy má problémy se spojením, vadí ji také velká spotřeba papíru. "Kotouček v pokladně vydrží maximálně dva dny, dřív jsem ho měla i 14 dní. Zákazníci navíc účtenky nechtějí, všude se tady válely, tak jsem zavedla i speciální koš," řekla.
S problémy se často potýkají podnikatelé, kteří se snažili na EET ušetřit tím, že si do vlastního mobilu či tabletu stáhli neozkoušenou bezplatnou aplikaci a k tomu si pořídili základní tiskárnu. V mnoha případech se ukázalo, že software a hardware jsou vzájemně nekompatibilní, takže tiskárna třeba netiskne účtenky. Ceny pokladních systémů na EET v posledních týdnech výrazně klesly.
Související
Poslanci jednají o návratu EET. Zasedat mohou až do noci
Babišova vláda schválila novou EET. Slibuje, že bude modernější
elektronická evidence tržeb EET , Obchody , podnikatelé , finance
Aktuálně se děje
před 23 minutami
Reprezentace se po vyřazení z MS sype jak domeček z karet. Končí Schick i Holeš
před 1 hodinou
Nečekaná linka v případu ozbrojeného učitele. Nedávno se viděl s předními politiky
Aktualizováno před 2 hodinami
V Česku bylo historicky poprvé přes 41 stupňů. Rekord opět hlásí Doksany
před 2 hodinami
Cizinec napadl nezletilou v hradeckém parku. Dívce pomohli kolemjdoucí
před 4 hodinami
Česko by v NATO měl zastupovat hlavně premiér, míní Zůna
před 4 hodinami
Chuchelská bitka. Před 145 lety se v Praze poprali studenti
před 5 hodinami
Smog se rozšířil do dalších oblastí v Česku. Může za to přízemní ozon
před 6 hodinami
Tropy zpomalily pražské tramvaje. Místy jedou jen desítkou
před 7 hodinami
Babiš povede českou delegaci na summitu NATO, tvrdí Macinka
před 8 hodinami
ANO by suverénně vyhrálo sněmovní volby. Motoristé nadále balancují na hraně
před 9 hodinami
Tropické počasí ukončí bouřky. První udeří už dnes, varoval ČHMÚ
před 9 hodinami
V Kongu se již potvrdilo přes 1200 případů eboly. Přibývá ale i uzdravených
před 10 hodinami
Írán může přestat existovat, varoval Trump po dalším porušení příměří
před 12 hodinami
Přelomový krok britského krále. Karel III. jako první odhalil daňové přiznání
před 13 hodinami
Noční teplotní rekord nepadl. Příští noc bude zřejmě ještě teplejší
včera
Operní pěvkyně Pecková přijala výzvu. Chce být senátorkou
včera
Dálniční známky se prodávají na nové doméně, upozornilo ministerstvo
včera
Zásilkovna od července zavádí novinku. Jde o podávání zásilek
včera
Obchody během svátků v červenci. Další řetězec odhalil, zda bude fungovat
včera
Česko hlásí nový absolutní teplotní rekord
V Česku již v sobotu padl nový absolutní teplotní rekord. V severočeských Doksanech naměřila stanice 40,6 stupně nad nulou. Podle meteorologů se nemusí jednat o konečnou hodnotu. V neděli má navíc být podle předpovědi ještě tepleji.
Zdroj: Jan Hrabě