Praha - Elektronická evidence tržeb (EET) byla spuštěna 1. prosince 2016 a Finanční správa k dnešnímu dni zaznamenala přes jednu miliardu vydaných účtenek. Celková suma přiznaných tržeb je 350 miliard korun.
Od startu EET do dneška eviduje tržby přes 144.000 podnikatelů. "Ačkoliv systém ve špičce zpracuje přes 1,5 milionu účtenek za hodinu, stále odpovídá za jednu desetinu sekundy," uvedla na twitteru Finanční správa.
Třetí fáze EET začne 1. března 2018. Týkat se bude stánkového prodeje, občerstvení bez zázemí pro hosty ve formě stolů a židlí, stejně jako prodeje na farmářských trzích nebo služeb účetních, advokátů a lékařů. Od června 2018 se do systému zapojí také kadeřnice, vybraní řemeslníci, opraváři domácích spotřebičů nebo astrologové.
Podle dokumentů ministerstva financí by EET měla letos a příští rok přinést do státní pokladny v úhrnu navíc 22,6 miliardy Kč. V roce 2019, tedy po náběhu všech fází EET, by to mělo být dalších 1,8 miliardy korun.
Stát by měl více peněz díky evidenci tržeb získat nejen z daně z přidané hodnoty, ale i z daní podnikatelů a firem a ze sociálního pojištění. U daně z příjmu fyzických osob by tak měla EET letos přinést 3,4 miliardy a v roce 2018 pak 3,3 miliardy korun. V rámci inkasa DPH podle odhadů přinese EET letos 4,5 miliardy Kč a za rok 2,7 miliardy korun. Odhady již v sobě mají započítanou i jednorázovou daňovou slevu na náklady spojené se zavedením EET.
Další peníze státu by mělo přinést i od loňska zavedené kontrolní hlášení u daně z přidané hodnoty (DPH). Letos by si tak měl rozpočet přijít navíc v souvislosti s hlášením na dvě miliardy korun a příští rok na další tři miliardy korun. Loni to bylo podle dřívějších odhadů ministerstva financí deset až 12 miliard korun.
Související
Schillerová představila podrobný koncept systému EET 2.0
Ekonom o Babišově vládě: Má nerozumný program. Ekonomika teď funguje poměrně dobře
elektronická evidence tržeb EET , Ekonomika , Daně , DPH , Ministerstvo financí
Aktuálně se děje
před 19 minutami
Proč válka v Íránu tlačí ceny ropy nahoru? Nehraje se o nedostatek, ale očekávání
před 1 hodinou
„Přestaňte fňukat.“ Opozice před hlasování o vydání tepe Babiše
před 1 hodinou
Nebojím se vás, ale vy se bojte mě, řekl Babiš. Požádal poslance, aby ho nevydávali ke stíhání
před 2 hodinami
Napětí z války v Íránu se přenáší na další země. Kurdové se bojí o svůj sud
před 3 hodinami
Sněmovna začala rozhodovat o vydání Babiše a Okamury ke stíhání
před 4 hodinami
Izraelská armáda opět udeřila v Íránu a Libanonu. Íránská armáda vyslala na Izrael rakety
před 5 hodinami
Počasí bude v příštím týdnu stabilní. Ranní a odpolední teploty se mají výrazně lišit
včera
Pošta od dubna mění ceník. Platby zákazníků budou vyšší
včera
Slovensko stupňuje tlak. Fico oznámil ukončení nouzových dodávek elektřiny na Ukrajinu
včera
Počasí v Česku: Uplynulá zima očima meteorologů. Možná vás překvapí, jaká byla
včera
Irák zasáhl blackout. USA vyzvaly občany k evakuaci
včera
Válka v Íránu vráží klín mezi USA a EU. Madrid se bouří proti Washingtonu, nesouhlasí ani s Merzem
včera
Izraelské letectvo zničilo připravené íránské odpalovací zařízení balistických raket
včera
Hegseth: Írán se pokusil zavraždit Trumpa, íránský režim je vyřízený. Amerika vítězí rozhodně, ničivě a bez milosti
včera
Hegseth: Operace v Íránu je stále v počátcích. Začneme útočit silněji a hlouběji ve vnitrozemí
včera
Vražda dítěte na Lounsku. Policie přiznala, že zadržela příbuzného oběti
včera
Americká ponorka potopila íránskou válečnou loď. NATO sestřelilo raketu mířící do Turecka
včera
CIA vyzbrojuje Kurdy. Chce vyvolat povstání v Íránu, píše CNN
včera
Babiš si ve Sněmovně hrál na dispečera. Zkritizoval Ryanair, Hřiba poslal na psychiatrii
včera
V čele Íránu zřejmě stane syn ajatolláha Alího Chameneího. Přežil sobotní bombardování
Mojtaba Chameneí, syn zesnulého íránského nejvyššího duchovního vůdce, přežil útoky na Írán, které v zemi probíhají od soboty. Podle informací agentury Reuters, která se odvolává na dva íránské zdroje, je tento druhý nejstarší potomek Alího Chameneího v pořádku. Vzhledem k tomu, že jeho otec zahynul při sobotním izraelském útoku, je Mojtaba vnímán jako jeden z hlavních kandidátů na post nového nejvyššího vůdce Islámské republiky.
Zdroj: Libor Novák