Praha - Zavedení elektronické evidence tržeb (EET) se projevilo i na oblibě metod platby v e-shopech. Dobírku letos v ČR preferuje 34 procent zákazníků e-shopů, o pět procentních bodů méně než před třemi roky. On-line platbu kartou využívá 18 procent zákazníků.
Vyplývá to z dat portálu Heureka.cz a největších e-shopů. "Některé e-shopy kvůli EET on-line platby rušily," uvedl ředitel nákupního portálu Heureka.cz Tomáš Braverman.
Zavedení EET se na oblibě platebních metod v e-shopech projevilo hlavně u malých obchodníků. "EET zasáhlo především ty úplně nejmenší hráče na trhu, u kterých investice do úprav e-shopu nedávala smysl," dodal výkonný ředitel Asociace pro elektronickou komerci (APEK) Jan Vetyška. Nejmenší on-line obchodníci raději možnost platby kartou, která se v EET eviduje, zrušili.
Obliba dobírky stejně jako v posledních letech letos mírně klesla. Dobírka patří k nejoblíbenějším platebním metodám v zemích střední a východní Evropy. "V západních zemích dobírku například téměř vůbec neznají a nákup bývá zaplacen bezhotovostně předem," uvedl generální ředitel dopravní společnosti DPD Miloš Malaník.
Dobírka stále figuruje při objednávkách na mobilu. Při nákupech přes počítač je vidět větší obliba platby kartou. "Při mobilních nákupech zákazníci stále bojují s předsudky, a bojí se čísla karet zadávat. V tom je zatím na mobilu dobírka nepřekonaná," dodal Braverman.
Nejčastěji platí zákazníci kartou on-line za filmy, knihy, hry nebo za potraviny. Kartou je u tohoto sortimentu zaplacena průměrně každá pátá objednávka. Zboží nižší hodnoty zákazníci obvykle platí při převzetí, snaží se tak vyhnout platbě poštovného.
Související
Ekonom o Babišově vládě: Má nerozumný program. Ekonomika teď funguje poměrně dobře
Cíle Babišovy vlády odhaleny. Vrátí se EET či slevy v dopravě, změny i u důchodů
elektronická evidence tržeb EET , e-shopy
Aktuálně se děje
před 41 minutami
Zelenskyj i Putin chtějí ukončit válku na Ukrajině, prohlásil Trump
Aktualizováno před 1 hodinou
Nebezpečné počasí hrozí už dnes večer. Výstraha se týká celé ČR
před 2 hodinami
Trump měl na telefonu Putina. Hovor byl dobrý a produktivní, tvrdí šéf Bílého domu
před 2 hodinami
Vážná nehoda na Benešovsku. Na místě hořelo
před 3 hodinami
Smrt Bardotové zasáhla i české politiky. Ozvali se Babiš či Klempíř
před 4 hodinami
Příměří u jaderné elektrárny v Záporoží. Začaly kritické opravy vedení
před 5 hodinami
Muž s nožem v Budějovicích vyhrožoval kolemjdoucím. Policista ho zpacifikoval
před 6 hodinami
Francie oplakává Bardotovou. O dojmy se podělil i prezident Macron
před 7 hodinami
Lavrov promluvil o úmyslech Moskvy a varoval Evropany
před 8 hodinami
Hazard, jaký se nevidí. Žena v Krkonoších bruslila na tenkém ledu i s kočárkem
před 9 hodinami
Zemřela ikonická herečka Brigitte Bardotová
před 10 hodinami
Turek se nevzdává. Pavel by měl dodržet svá slova, říká poslanec
před 11 hodinami
Zimní počasí na přelomu roku. Napadnout mohou desítky centimetrů sněhu
před 11 hodinami
Trump přivítá Zelenského. Zbývá deset procent a plán bude hotový, tvrdí Kyjev
před 12 hodinami
Anonym vyhrožoval střelbou v teplickém obchodním domě. Policie po něm pátrá
před 14 hodinami
Předpověď počasí: Poslední týden roku bude ve znamení pravé zimy
včera
"Zelenskyj nemá nic, dokud to neschválím." Trump dal jasně najevo, kdo rozhoduje o válce na Ukrajině
včera
Obrana za miliardy. Polsko se opevňuje před Ruskem, staví dračí zuby i protidronové bariéry
včera
Rusko válkou ničí samo sebe. Chytilo se do své vlastní ekonomické pasti
včera
Období hlubokého otřesu a nejistoty. Rok 2025 se zapíše do dějin Evropské unie
Uplynulý rok 2025 se do dějin evropské ekonomiky zapíše jako období hlubokého otřesu a nejistoty. Server Politico jej popisuje jako jeden z nejvíce vyčerpávajících roků pro unijní obchod, kterému dominoval nevybíravý tlak staronového amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ten od svého lednového návratu do úřadu nešetřil na adresu Bruselu urážkami a označil Evropskou unii za uskupení vytvořené k parazitování na Americe, což následně podpořil zavedením nejtvrdších celních bariér za posledních sto let.
Zdroj: Libor Novák