Praha - Ministerstvo financí dnes zveřejnilo Strategii financování a řízení státního dluhu na rok 2018. Podle ní bude příští rok potřebovat na financování státního dluhu 351,6 miliardy korun. Samotný podíl státního dluhu na HDP by měl letos klesnout na 32,4 procenta HDP a v příštím roce na 31,4 procenta HDP.
Letos počítá MF podle aktualizace strategie z června s 290,9 miliardy korun na financování státního dluhu.
MF chystá plánované výdaje pokrýt emisemi státních dluhopisů převážně se splatnostmi nad pět let. Tím potvrzuje záměr prodlužovat splatnost státního dluhu. Emise střednědobých a dlouhodobých státních dluhopisů na domácím trhu by tak měla letos činit minimálně 150 miliard korun. Podle ekonoma Komerční banky Marka Dřímala MF prodá v příštím roce 250 miliard střednědobých a dlouhodobých dluhopisů na domácím trhu. "Čistá emise (tedy po očištění o objem splatných bondů) by tak dosáhla 65 miliard, také nejvíce od roku 2014," uvedl.
Letos a loni MF těžilo díky devizovým intervencím ČNB z příznivé situace na trhu se státními dluhopisy, kde prodávalo tyto cenné papíry se záporným výnosem. Investoři tedy státu platili za možnost dluhopisy pořídit.
"Strategie plně nevyužívá potenciálu, který nabízí současná mimořádná prosperita tuzemské ekonomiky. Ambicí MF i celé vlády by za aktuální ´slunečné´ makroekonomické situace mělo být snižování nejen relativní výše dluhu, v poměru k HDP, ale právě i jeho výše absolutní," uvedl hlavní ekonoma Cyrrus Lukáš Kovanda. Pozitivní naopak podle něj je, že ministerstvo bude v roce 2018 v rámci své emisní strategie usilovat o prodloužení průměrné doby do splatnosti státního dluhu.
"Pokud v průběhu roku 2018 dojde k neočekávané změně podmínek na trhu státních dluhopisů České republiky, vyhrazuje si ministerstvo možnost nové dluhopisy nevydat," uvádí materiál.
V rámci financování počítá MF příští rok mimo jiné se schodkem státního rozpočtu 50 miliard korun, splátkou tří emisí dluhopisů za 184,4 miliardy, splátkou zahraniční emise státních dluhopisů za dvě miliardy eur (zhruba 51 miliard Kč), splátkou čtyř emisí spořicích státních dluhopisů za 16,4 miliardy korun a refinancováním emisí státních pokladničních poukázek za 44 miliard korun. Úřad chce zapojit do financování i volné peníze ze souhrnných účtů státní pokladny.
Očekávané výdaje na obsluhu státního dluhu by měly příští rok stoupnout. MF čeká čisté úrokové výdaje 45,5 miliardy korun, zatímco letos MF jsou skutečné výdaje 39,4 miliardy korun. To je o 6,5 miliardy korun méně něž MF plánovalo. "Tyto uspořené prostředky mohly být využity například na zvyšování tarifů příslušníků bezpečnostních sborů, zaměstnanců v kultuře, nepedagogických pracovníků ve školství, pracovníků v sociálních službách a všem zaměstnancům ve veřejném sektoru včetně učitelů již v průběhu letošního roku," uvedla ministryně financí Alena Schillerová.
Podle Dřímala vzroste na konci letošního roku hodnota státního dluhu na 1623 miliard korun, meziročně tak stoupne o zhruba deset miliard korun. MF dále upozornilo, že si ponechává možnost pružné reakce na vývoj na finančních trzích.
Související
Schillerová vrátí EET. Macinka s Lipavským jednal o Češích vězněných v zahraničí
Ministři přebírají své resorty. Schillerová chce na ministerstvu financí audit
Ministerstvo financí , státní dluh , Alena Schillerová , státní rozpočet , Ekonomika
Aktuálně se děje
včera
Trumpova dobrá zpráva. Prezident se raduje, že Clooney získal francouzský pas
včera
Dvě extraligové rezignace trenérů. Do nového roku vstupují s novými kouči Třinec a Kladno
včera
Pohonné hmoty už zlevňovaly jen nepatrně. Expert řekl, co přinese tento rok
Aktualizováno včera
Tragédie při oslavách ve Švýcarsku. Desítky lidí nepřežily požár v baru
včera
Tradice pokračuje. Hrad prozradil termín oběda prezidenta s premiérem
včera
První den se jezdí za nové ceny. Dálniční známky podražily
včera
Nikdy to nevedlo k dobrým výsledkům, řekl Fiala po projevu premiéra Babiše
včera
Svátky v roce 2026. Češi se mohou těšit na několik prodloužených víkendů
včera
Počasí naplnilo očekávání. Napadlo až 20 centimetrů sněhu, stále platí výstrahy
včera
Pavel popřál Babišově vládě úspěch, ale také ji varoval
včera
Babiš slíbil, že vláda bude řešit problémy lidí. Mír označil za povinnost vůči dětem
včera
Zemřel známý herec Pavel Nečas
včera
Rusové ukázali mapu údajného útoku na Putina. Trump udělal překvapivou věc
včera
Policie zhodnotila Silvestra v Česku. Dva lidé utrpěli těžká zranění
včera
Zelenskyj v novoroční řeči mluvil o mírové dohodě. Putin věří v ruský triumf
včera
Výhled počasí na leden. Meteorologové nastínili, jak v Česku bude
31. prosince 2025 21:43
Bartoška, Duka, Drábová. Česko letos přišlo o výrazné osobnosti
31. prosince 2025 20:27
Silvestrovský požár. Hasiči bojují s plameny, které zachvátily bývalý hotel Rabyně
31. prosince 2025 19:16
Sníh na Silvestra komplikuje dopravu v Česku. Platí výstraha
31. prosince 2025 17:21
Novinky v pražské MHD. Od Nového roku platí změny v přepravních podmínkách
Cestující v pražské hromadné dopravě se od ledna musí připravit na některé změny. Na Nový rok začnou platit nové přepravní podmínky, které například upravují pravidla pro jízdu metrem s elektrokolem či elektrokoloběžkou.
Zdroj: Jan Hrabě