Temelín - V jaderné elektrárně Temelín přepustili pracovníci 7. září vodu do jiné nádrže, než kam měla voda natéci. Vše zůstalo v uzavřené technologii a událost tak neovlivnila výrobu elektřiny, bezpečnost, zaměstnance ani životní prostředí. ČTK to dnes řekl temelínský mluvčí Marek Sviták.
Temelín o chybě informoval Státní úřad pro jadernou bezpečnost (SÚJB) a podle dohody z rakouského Melku dostanou zprávu i rakouské úřady. Chyba energetiků nikoho neohrozila, systémy zafungovaly, jak měly, řekla dnes ČTK předsedkyně SÚJB Dana Drábová.
Když technici čistili chladicí vodu, měli přepustit 12 metrů krychlových slabě aktivní vody do jednoho ze sběračů. Místo toho kapalina neplánovaně skončila ve sběrném prostoru čisticí stanice v jedné z pomocných budov.
"Jde o zcela uzavřenou technologii, která je pro takové případy připravená. Nikdo nebyl nijak ohrožen či omezen a není zde naprosto žádný dopad na životní prostředí," řekl mluvčí elektrárny. Energetici teď vodu upraví a elektrárna ji pak využije v jiných systémech.
Drábová ČTK řekla, že chyba se špatným přepuštěním radioaktivní vody nikoho neohrozila. "Je to provozní událost, nemá se to stát, ale nikoho to neohrozilo. Systémy na to byly připraveny, zareagovaly, jak měly. Nemá se to stávat, ale na druhou stranu, jsme ve fabrice, stát se to může a od toho jsou tam různé speciální kanalizace, to všechno zafungovalo, jak mělo. Ani zdání, že by to někoho ohrozilo," řekla Drábová.
Technologie je společná pro oba temelínské bloky a její pomocí čistí elektrárna chladicí vodu. Temelín ji pak přepouští do sběrných nádrží a pak znovu využívá třeba při odstávkách, když se vyměňuje palivo.
Druhý blok jaderné elektrárny Temelín byl letos od 29. června do 30. srpna plánovaně odstaven kvůli výměně paliva. Od začátku roku vyrobil Temelín 9,9 terawatthodin (TWh) elektřiny.
Temelín je největším výrobcem elektřiny v ČR, jeho produkce pokryje pětinu domácí spotřeby. ČEZ spustil elektrárnu v prosinci 2000. Loni vyrobila 16,48 TWh elektřiny, což byla zatím nejvyšší roční výroba. Temelínská elektřina by vystačila všem českým domácnostem na 13 měsíců, jihočeským domácnostem na 13,5 roku.
Související
Dva nové bloky jaderné elektrárny Dukovany postaví Korejci, rozhodla vláda
Česku zoufale chybí opravdová diskuse o energetice. Kdo za to může?
Jaderná elektrárna Temelín , Energetika , Státní úřad pro jadernou bezpečnost , Dana Drábová
Aktuálně se děje
včera
Na jihu Čech v týdnu zaznamenaly
včera
Na olympiádě se šíří mezi hokejistkami norovirus. Po Finkách trápí i Švýcarky
včera
Kanadu zasáhla nevídaná tragédie. Zemřeli talentovaní hokejisté
včera
Opravdová hvězda, prohlásil prezident Pavel o Brejchové
včera
Babiš se domnívá, že mírová jednání o Ukrajině se blíží ke zdárnému konci
včera
Zabystřan ve sjezdu zajel olympijské maximum, Janatová ve skiatlonu v TOP 10
včera
Počasí způsobilo oblevu. Sněhu ubylo i na horách, ukazují data
včera
Pohonné hmoty v Česku zdražily, ceny mají stoupat i nadále
včera
Policie objasnila podvod s elektronikou. Škoda činí několik miliard
včera
Hokejový tým se musí obejít bez Zachy z NHL. Přijet má sparťan Chlapík
včera
Babiš chtěl Turkovi zakázat sociální sítě, pokud by byl ministrem
včera
Sáblíková učinila nejtěžší rozhodnutí v životě. Kvůli nemoci nebude na startu závodu na 3000 metrů
včera
Američané chtějí konec války na Ukrajině do léta, prozradil Zelenskyj
včera
ZOH: Snowboardistovi Hronešovi se do finále big airu nepodařilo kvalifikovat
včera
Lipavský se ptá Babiše na Epsteinovu kauzu. Navrhuje české vyšetřování
včera
Olympiáda začala. Slavnostní zahájení nabídlo silné okamžiky i propojení se čtyřmi středisky
včera
Babiš označil Brejchovou za ikonu. Klempíř zmínil hlubokou stopu jejího herectví
včera
Zajímavý moment zahájení her. Vance zabraly kamery a ozval se pískot
včera
Pokus o vraždu v Jaroměři. Roli sehrály drogy, zjistili kriminalisté
včera
Trumpova další kontroverze je u konce. Video s Obamovými konečně zmizelo
Americký prezident Donald Trump se postaral o další kontroverzi během svého druhého mandátu. Na sociálních sítích zveřejnil rasistický klip, v němž byli jeho předchůdce Barack Obama s manželkou Michelle vyobrazeni jako opice. Trump již video smazal.
Zdroj: Lucie Podzimková