Vánoční nákupy startují, počasí pomohlo e-shopům. Jaké zboží jde na dračku?

První adventní víkend již tradičně zvedl tržby prodejcům na několikanásobek běžného víkendu. Pošmourné počasí pomohlo internetovým prodejcům, například Slevomat hlásí meziroční zvýšení tržeb o 35 procent. Obchodníci v kamenných prodejnách takové nárůsty nehlásí, přesto šlo podle mluvčího řetězce Tesco Václava Koukolíčka o letošní nejsilnější víkend. Lidé se totiž kromě nákupu vánočních dárků také připravují na Mikuláše, který připadl na tuto středu.

"Začátek adventu nemohl být pro online prodejce lepší. Podle nejprodávanějšího zboží je trend jasný - lidé se chtějí maximálně bavit. Nákupy tak ovládly především zážitkové poukazy jako vstupy do aqualandů, JumpAreny, na motokáry, letecký simulátor, únikové hry nebo do dětských zábavních parků," uvedla ředitelka Slevomatu Marie Havlíčková.

Pro prodejní portál Kasa.cz znamenal první adventní víkend oproti loňsku 21procentní zvýšení tržeb. "Oproti běžnému období tržby narostly o 55 procent. Nejvíce se ale na Kasa.cz prodalo minulý víkend v rámci akce Black Friday, když tržby narostly o 33 procent," sdělila manažerka komunikace portálu Andrea Jankovcová. Největší zájem podle ní byl o mobilní telefony, kávovary nebo herní konzole.

Podle mluvčí Datartu Ivy Pavlouskové to zatím vypadá, že elektronika bude po hračkách hitem letošních Vánoc, počet zákazníků se Datartu v prodejnách zvýšil meziročně o desetinu. Velký zájem byl telefony, herní konzole, produkty péče o vlasy, především o luxusnější kovové fény nebo větší televize.

Knihkupectví mají o Adventu podle Jana Kanzelsbergera mladšího až čtyřnásobné tržby proti běžnému víkendu. "O prvním víkendu jsme zaznamenali zvýšený zájem zejména o knihy dětské a tzv. otevřené knihy pro prarodiče, to jsou knihy, ve kterých lidé zaznamenávají své příběhy. Například nový titul Strom života se těší velkému zájmu." uvedl šéf knihkupectví. Zákazníci pak také oceňují knihy relaxačních bludišť, které podporují soustředění a orientaci v prostoru. Zájem je podle něj také o knihy určené mladistvým. "Jedná se o generaci, která prý čte jen na obrazovce telefonu, ale prodeje 'jejich' titulů tomu nenasvědčují," dodal.

Blížící se Mikuláš pak pomáhal prodejcům potravin. "Zaznamenali jsme výrazný nárůst zákazníků, nakupují především ovoce a sladkosti na blížícího se Mikuláše, dále pak suroviny na pečení - mouky, džemy nebo hotová těsta," uvedl Koukolíček. Z nepotravinového zboží se pak nyní prodávají svíčky a ozdoby.

Hypermarkety Globus podobně jako v jiných letech zaznamenaly skokové nárůsty prodeje, oproti celoročnímu průměru se mu tržby zvýšily o 30 procent. Kromě mikulášského zboží a surovin na pečení jsou podle vedoucí externí komunikace řetězce Rity Gabrielové žádaným artiklem také dekorace. "Češi začínají zdobit své příbytky různými světelnými řetězy, LEDkami, světelnými projekcemi nebo interiérovými vánočními ozdobami," uvedla.

Zvýšený zájem zaznamenalo také nákupní centrum Freeport Fashion Outlet v Hatích na Znojemsku. "Oproti loňsku máme během víkendu návštěvnost o sedm procent vyšší. U tržeb zaznamenáváme výraznější nárůst o více než 15 procent," sdělil ředitel centra Jan Procházka. Konec roku by měl podle něj prodejcům oblečení vynahradit letošní jarní sezónu, která kvůli počasí téměř odpadla.

Související

Ilustrační fotografie.

Obchody na Silvestra: Jak bude zítra otevřeno?

Obchody jsou dnes, tedy v sobotu, otevřené podle běžné otevírací doby. Zítra však bude zkrácená podle rozhodnutí jednotlivých řetězců. Na Nový rok zůstanou obchody ze zákona zcela uzavřené. 

Více souvisejících

Obchody advent Vánoce e-shopy Ekonomika globus

Aktuálně se děje

před 53 minutami

před 1 hodinou

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

FT: Česko po Evropě shání 1,5 miliardy dolarů na munici pro Ukrajinu. Ví, kde ji koupit

Česká republika se postavila do čela iniciativy usilující o shromáždění 1,5 miliardy dolarů (35 miliard korun) na dělostřeleckou munici pro Ukrajinu. Uvedl to deník Financial Times (FT) s tím, že ve hře je možnost zakoupit munici v zemích mimo EU. 

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy