Ceny dovážených i vyvážených surovin a zboží v dubnu v Česku dál meziročně rostly. Dovozní ceny stouply o 3,4 procenta a vývozní o 3,1 procenta. Oznámil to dnes Český statistický úřad (ČSÚ). K růstu cen v dovozu i vývozu opět nejvíce přispělo zdražení strojů a dopravních prostředků. Proti březnu růst cen zrychlil.
Vývozní i dovozní ceny meziročně rostou vytrvale od loňského června. Ve srovnání s letošním březnem meziroční růst zrychlil, protože v březnu vývozní ceny stouply o 2,6 procenta a dovozní o 2,8 procenta.
Nejvíce se na celkovém zdražení vyvážených i dovážených surovin a zboží podílely stroje a dopravní prostředky. Jejich cena ve vývozu stoupla o 2,7 procenta a v dovozu o 4,1 procenta.
Ve vývozu nejvýrazněji stouply ceny minerálních paliv, a to o 9,3 procenta. Zdražily také třeba potraviny o 4,5 procenta a průmyslové spotřební zboží o 4,4 procenta. Pokles vývozních cen ČSÚ nezaznamenal v žádné sledované skupině.
V dovozu bylo zdražení nejvýraznější také u minerálních paliv, jejichž ceny stouply o 9,9 procenta. Výrazné bylo i zdražení ostatních surovin, hlavně kovových rud, které činilo 7,8 procenta. Zlevnily pouze nápoje a tabák, jejichž ceny klesly o 4,4 procenta.
V meziměsíčním srovnání stouply ceny vývozu i dovozu v dubnu také, ale růst byl méně výrazný. Vývozní ceny se zvýšily o 0,3 procenta a dovozní o 0,6 procenta. Největší vliv na růst mělo zdražení minerálních paliv, a to hlavně ropy a ropných výrobků. Ve vývozu i dovozu minerální paliva meziměsíčně zdražila shodně o 3,7 procenta.
Související
Trump couvá. Kvůli rostoucím cenám ruší některá cla
Co když soud zatrhne Trumpova cla? Bílý dům se připravuje na plán B
dovoz a vývoz , zdražování , Český statistický úřad , Ekonomika
Aktuálně se děje
před 10 minutami
Občanské demokraty čeká kritické období. Kuba mohl svůj odchod dohodnout s Babišem, tvrdí analytik
před 38 minutami
Pomoc Ukrajině je i v našem zájmu, prohlásil Rutte před summitem NATO
před 50 minutami
Nejdůležitější je nezpanikařit. Hasiči pro EZ radí, jak prožít advent v bezpečí a bez požárů
před 1 hodinou
Izrael v Eurovizi zůstane, ohlásila EBU. Čtyři země budou největší soutěž světa bojkotovat
před 2 hodinami
Internet po celém světě opět kolabuje. Cloudflare hlásí problémy, výpadky má LinkedIn, X nebo Zoom
před 3 hodinami
Putin v Indii vyjednává jednu dohodu za druhou. Země obnoví dodávky paliv z Ruska
před 4 hodinami
Putin: Rusko se za každou cenu zmocní celého Donbasu
před 4 hodinami
Počasí způsobí problémy řidičům či chodcům. Platí výstraha
před 5 hodinami
Opozice zpochybňuje Babišovo řešení. Měl Agrofert prodat, zní od Pirátů
před 5 hodinami
Rusko má kapacity napadnout nejen Evropu. Rádo jich využije, když vycítí slabost
před 6 hodinami
S Turkem ve vládě nemá problém pouze prezident, ukázal průzkum
před 7 hodinami
Merz na poslední chvíli mění plány. Nečekaně pojede kvůli Ukrajině do Bruselu
před 8 hodinami
Počasí o víkendu: V noci bude mrznout, přes den se citelně oteplí
včera
Pavel v úterý jmenuje Babiše premiérem
včera
Britský expert pro EZ: Globální potravinová bezpečnost bude stabilní, rizikem ale zůstává Putin
včera
Babiš oznámil, že se navždy vzdá Agrofertu
včera
New York Times podává žalobu na Pentagon a Hegsetha
včera
Letadlo se Zelenským pronásledovaly záhadné vojenské drony
včera
Je naprostá iluze věřit, že by Rusko mohlo na Ukrajině prohrát, prohlásil belgický premiér
Aktualizováno včera
Na Hrad dorazil Zůna, Šebestyán a Macinka. Jmenování Turka ministrem není pravděpodobné, řekl Pavel
Prezident Petr Pavel pokračuje v jednání s osobnostmi, které navrhl Andrej Babiš (ANO) pro obsazení pozic v nové vládě. Kabinet má vzniknout ve spolupráci hnutí ANO, SPD a Motoristů sobě. Jako první ve čtvrtek na Hrad dorazil nominant SPD na ministra obrany, Jaromír Zůna, a kandidát stejné strany pro zemědělství, Martin Šebestyán. Poté se Pavel sešel s lídrem Motoristů, Petrem Macinkou.
Zdroj: Libor Novák