Správa Pražského hradu poprvé pronajala Vladislavský sál ve Starém královském paláci pro komerční účely. Historický prostor, který slouží při udělování státních vyznamenání či inauguraci prezidentů, příští týden využije proslulá francouzská módní značka Louis Vuitton. Firma tam uspořádá galavečeři pro své klienty a zahájí výstavu nové kolekce šperků.
Za pronájem sálu a přilehlých prostorů zaplatí Louis Vuitton 605.000 eur včetně DPH, tedy zhruba 15,5 milionu korun.
"Mohu potvrdit, že dne 22. června se ve Vladislavském sále uskuteční galavečeře společnosti Louis Vuitton," sdělil pro Aktuálně.cz mluvčí Správy Pražského hradu David Šebek. Na Hradě slouží komerčním účelům Španělský sál, Míčovna či Rudolfova galerie, pro Vladislavský sál to bude premiéra.
Ve smlouvě Správa Pražského hradu výjimečně souhlasila s konáním akce Louis Vuitton s vědomím, že "bude spolupracovat se značkou, která je po celou dobu své existence spojena s kulturním dědictvím". "Správa Pražského hradu vnímá spolupráci jako potvrzení faktu, že Pražský hrad má v celosvětovém kulturním dědictví významné místo," uvádí se dále v dokumentu.
Louis Vuitton si podle vyjádření své pařížské centrály vybral Vladislavský sál, protože to odpovídá jeho politice spojovat své produkty s výjimečnými lokacemi a poskytovat svým klientům jedinečné zážitky.
Firma si při pořádání svých přehlídek, galavečeří a dalších akcí zakládá na tom, jaké místo pro ně vybere. V Česku chtěl za tím účelem dvakrát využít Karlův most, ale ani jednou se mu to nepovedlo, protože magistrát nedovolil uzavřít most pro veřejnost, uvedl server. "U jiné české památky ale Louis Vuitton uspěl, 8. září 2006 si pro firemní party zamluvil zámek v Hluboké nad Vltavou," napsal. Ve světě pak oděvní značka z Francie pořádala bankety na zámku ve Versailles, v Louvru či v římském paláci Galleria Colonna.
Přes 15 milionů korun nezaplatí firma jen za sobotní večer, k dispozici jí unikátní prostor královského paláce bude pět dní. Od středy do pátku jsou v plánu přípravy na slavnostní večeři, objekt pak podle smlouvy musí firma vyklidit do nedělního večera. Louis Vuitton využije coby zázemí pro občerstvení, technické zajištění akce či šatny i královské pokoje či Starou sněmovnu.
Vladislavský sál byl postaven jako trůnní sál českých králů za panování Vladislava Jagellonského, po němž je pojmenován. Je vrcholnou ukázkou pozdně gotické architektury. Byl místem pro korunovační hostiny, slavnostní holdy nastupujícím panovníkům a zasedání českých stavů. Konaly se v něm také rytířské turnaje, soudy a bazary. Po vzniku Československa se Vladislavský sál stal opět dějištěm nejvýznamnějších státních aktů.
Související
Pavel si dává na čas. Pražský hrad oznámil, kdy se vyjádří k rozhodnutí vlády
Na Hradě budou k vidění korunovační klenoty. První uvidí výstavu školáci
Pražský Hrad , Louis Vuitton , Praha
Aktuálně se děje
včera
Rubio: USA nedovolí žádné zemi, včetně Íránu, vybírat poplatky za plavbu v Hormuzském průlivu
včera
Extrémní počasí si už v Evropě vyžádalo desítky lidských životů
včera
Dagmar Havlová odebrala Knihovně souhlas s užíváním jména exprezidenta
včera
Dustin Hoffman bude hvězdou karlovarského festivalu. Obdrží Křišťálový glóbus
včera
Nové informace. Učitel, po němž pátraly desítky hlídek, spolupracuje s policií
včera
Karel III. jako první britský král odtajní daňové přiznání, oznámil palác
včera
Počasí může v části Česka způsobit požáry, varuje ČHMÚ. Výstraha platí do odvolání
včera
Meloniová je jen špičkou ledovce. Jak Trump přichází o partnery, s nimiž budoval přátelství desítky let?
včera
Zelenskyj kvůli diplomatickému sporu s Nawrockým odmítl jet na konferenci o obnově Ukrajiny
včera
Neuvěřitelná transformace Ukrajiny: Kyjev ukázal Putinovi i celému světu, jak se ve 21. století vedou války
Aktualizováno včera
Policejní manévry kvůli ozbrojenému muži jsou u konce. Našli ho v Praze
včera
O žalobě Pavla na vládu už informují i světová média
včera
Londýn se v extrémním počasí doslova vaří, lidstvo čelí souběhu dvou krizí, varoval šéf OSN
včera
Evropská unie čelí vlně kritiky. Plánuje se setkat s delegací Tálibánu
včera
Za žalobu si může vláda sama. Opozice se ve sporu s koalicí postavila za Pavla
včera
Pavel podal k Ústavnímu soudu kompetenční žalobu na vládu
včera
Počasí: Evropu zasáhla vlna extrémních veder. Umírají děti i senioři, ptáci nepřežijí v hnízdech, zasedají krizové štáby
včera
Favorit je jasný. Burnham má nahradit Starmera, před pár dny uspěl u voleb
včera
Šest premiérů za sedm let. Proč si Británie nedokáže udržet stabilní vedení?
včera
Výhled počasí do poloviny července. Extrémní teplo časem odezní
V Česku právě probíhá extrémně teplotně nadprůměrný týden, vyplývá z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Další týdny už by měly být přece jen chladnější, zároveň se očekává prohlubování sucha.
Zdroj: Jan Hrabě