Praha - Ministr financí v demisi Miroslav Kalousek rozhodl o tom, že stát si letos půjčí o 110 až 140 miliard Kč méně. Sníží se tak úrokové náklady. Státní dluh proto klesne meziročně poprvé za 15 let. Kalousek to dnes řekl na tiskové konferenci. Podle strategie financování a řízení státního dluhu na rok 2013 si ministerstvo financí chtělo letos půjčit 230,7 miliardy Kč.
Rozhodnutí snížit výpůjční potřebu bylo plánováno od začátku tohoto roku, čekalo se jen na výsledky za druhé čtvrtletí. Umožnilo je podle Kalouska zejména efektivnější řízení likvidity po zprovoznění informačního systému státní pokladny. MF tak nemusí držet vysokou rezervu pro financování státního dluhu, protože státní pokladna ji částečně nahrazuje. Dříve si stát musel zbytečně půjčovat, ačkoli na účtech jednotlivých veřejných institucí ležely desítky miliard korun, podotkl Kalousek.Přesnější číslo snížení dluhové rezervy zpřesní MF v dalších týdnech na základě dalšího vývoje salda státního rozpočtu, disponibilní likvidity v novém systému řízení státní pokladny a vývoje finančních trhů. Nicméně 110 miliard Kč je podle Kalouska absolutní minimum.Úsporu úrokových nákladů odhadl odstupující ministr na jednotky miliard Kč ročně. Na plánované emise státních spořicích dluhopisů nebude mít toto rozhodnutí vliv. "Státní dluh bude možno meziročně snížit poprvé za posledních 15 let, za druhé čtvrtletí 2013 zaznamenáme již mezičtvrtletní pokles. Výši státního dluhu se podařilo zastabilizovat," uvedl Kalousek."S hrdostí mohu říci, že předávám stav veřejných rozpočtů i důvěryhodnost ČR na finančních trzích v neskonale lepším stavu, než jsme ji přebírali po vládě premiéra Jana Fischera," řekl Kalousek.
Související
Státní dluh poprvé překročil hranici tří bilionů korun
Úrok na českém dluhu klesá nejníže za dva roky, díky balíčku i zvládnuté energetické krizi
státní dluh , Miroslav Kalousek
Aktuálně se děje
před 20 minutami
Víkendové počasí se může den ode dne lišit. Alespoň na pohled
včera
Vražda v Karlových Varech. Obětí je žena, policisty přivolala její matka
včera
Vystrčil pod palbou. Do Itálie letěl armádním speciálem, kritizoval ho i Babiš
včera
Sparta s Olomoucí narazí v Konferenční lize na nejtěžší možné soupeře
včera
Za vraždu dítěte na Lounsku hrozí výjimečný trest. Policie vznesla obvinění
včera
Rakušan znovu neuspěl ve volbě místopředsedy Poslanecké sněmovny
včera
Plzeň poprvé v Evropské lize prohrála a stalo se jí to osudným. Olomouc jde dál
včera
Trump prozradil, co USA dělají potichu a bez problémů. Jde o Blízký východ
včera
Špehovali pro Sověty. V USA před 75 lety začal proces s Rosenbergovými
včera
Březnové počasí umí být překvapivé. Meteorologové poukázali na možného viníka
včera
Trump vyhlásil nový přístup k Íránu: Jediná možnost ukončení války je bezpodmínečná kapitulace
včera
Konec přemrštěných cen benzinu a nafty? Ministerstvo financí zakročí proti prudkému zdražování benzinek
včera
Rusko těží z války proti Íránu. Poptávka po ropě roste, USA udělily Indii výjimku
včera
USA stojí válka v Íránu téměř miliardu dolarů denně. Jak dlouho může Teherán vzdorovat?
včera
Ceny ropy míří k největšímu nárůstu za poslední čtyři roky
včera
Maďarsko zadrželo zaměstnance ukrajinské banky a desítky milionů dolarů a eur
včera
Trump mobilizuje síly. Chce v Maďarsku udržet u moci Orbána
včera
Trump otočil. Už to není Putin, tentokrát je podle něj překážkou míru Zelenskyj
včera
Válka s Íránem může Netanjahuovi doma pomoci, Izraeli ale v zahraničí uškodí
včera
Počasí o víkendu: Jaro se projeví v plné síle, teploty vyrostou na 17 stupňů
Víkendové počasí v Česku nabídne převážně slunečné dny s příjemnými jarními teplotami, které mohou v maximech dosáhnout až k hranici 17 °C.
Zdroj: Libor Novák