Praha - Zastupitelé Prahy 10 dnes schválili koupi části dvojvily bratří Čapků. Na prodej je polovina domu, ve které žil spisovatel Karel Čapek se svou ženou Olgou Scheinpflugovou. Radnice by za nemovitost a Čapkovu pozůstalost měla zaplatit 43,891 milionu korun. Smlouva s majitelem Karlem Scheinpflugem by mohla být podepsána ještě dnes. Na jednání vystoupil i ministr kultury v demisi Jiří Balvín, koupi domu podpořil a radnici nabídl odbornou pomoc při plánování budoucnosti vily.
Zastupitelé zároveň schválili vznik komise odborníků, kteří se budou zabývat další náplní nemovitosti. Radnice ji chce otevřít veřejnosti.
Praha 10 si koupi vily zarezervovala již před několika měsíci. Minulý týden se objevily informace, že o dům mají zájem zahraniční zájemci. Údajně byli ochotni za vilu zaplatit 55 milionů korun, tedy částku, jakou majitel Karel Scheinpflug na počátku požadoval. Ten se ale podle starosty Bohumila Zoufalíka (Nezávislí) rozhodl prodat nemovitost za méně peněz městské části. "Opravdu děkuji, moc si toho vážím, je to poděkování za několik milionů korun," řekl Zoufalík.
Rodinný dvojdomek na Královských Vinohradech obývali bratři Čapkové od počátku dvacátých let. Architekt Ladislav Machoň (1888 až 1973) navrhl vilu ve střízlivém „národním stylu". Machoň, známý především svými rekonstrukcemi památek pro soudobé účely, byl dlouholetým spolupracovníkem architekta Jana Kotěry.
Dvojdomek bratří Čapků, původně stojící na pražském předměstí, charakterizovalo průčelí členěné poněkud těžkopádnými plastickými články a klidný tvar nízké valbové střechy. Uvnitř skrýval totožné, zrcadlově obrácené dispozice nevelkých bytů. Horní patro Karlovy poloviny obsahovalo jeho pracovnu a podkroví hostinské pokoje. Josef si „ve štítě" zřídil malířský ateliér. Důležitá byla zahrada, kterou s láskou pěstovali oba bratři. Po jejich smrti zdědili dvojdům pozůstalí rodinní příslušníci.
Související
Uštvali ho nenávistníci. Před 80 lety zemřel Karel Čapek
Poslední svátky Karla Čapka? Pátrali jsme po osudu nejslavnějšího českého spisovatele
Karel Čapek , Praha , nemovitosti
Aktuálně se děje
včera
Můžou zavolat. Trump zrušil další jednání v Pákistánu o ukončení války s Íránem
včera
Izraelská armáda příměří nerespektuje. Dál likviduje bojovníky Hizballáhu
včera
Orbán poslancem nebude. Vzdal se svého mandátu
včera
Macron s politikou nadobro končí. Oznámil definitivní odchod
včera
40 let od Černobylu: Sarkofág potřebuje kvůli Rusku opravu za půl miliardy eur. Jinak hrozí další katastrofa
včera
Trump musí válku v Íránu ukončit do května. Co bude pak nikdo neví
včera
V jednom z pražských domů našli hasiči rtuť, kyanid a radioaktivní thorium
včera
Turek se omluvil úředníkům za slova o parazitech a deratizaci. Podle politologů je hlupák a Motoristé školka
včera
Přibyl přijal funkci arcibiskupa. Mezi hosty nechyběl prezident a politici
včera
Trump poslal k Íránu třetí letadlovou loď
včera
Trump poslal Witkoffa a Kushnera do Pákistánu, aby se pokusili obnovit jednání s Íránem
včera
Snad král Karel III. dokáže dětinského Trumpa přesvědčit, doufá veterán falklandské války
včera
Počasí se nakonec ochladí jen nepatrně, potvrzuje předpověď
24. dubna 2026 22:01
Obchody se připravují na květnové svátky. Zákon je opět omezí
24. dubna 2026 21:08
Bořil zná trest za výstup vůči sudímu. Slavii po zbytek sezóny nepomůže
24. dubna 2026 20:10
Václav Moravec si bude sám šéfovat. Po konci v ČT si založil firmu
24. dubna 2026 19:24
Českem se šíří další vlna podvodných esemesek, upozornila policie
24. dubna 2026 18:36
Trump uzemnil prince Harryho, snažil se radit Američanům
24. dubna 2026 17:52
Velké pátrání na Zlínsku bylo úspěšné. Pohřešovaný mladík je v pořádku
24. dubna 2026 17:19
Wolverhampton má jistý sestup z Premier League. Zůstane Krejčí, nebo ho zlanaří PSG?
Zatímco na špici tabulky anglické Premier League zdaleka není šest kol před koncem sezóny nic jasného, ve spodku je už alespoň o jednom o sestupujícím rozhodlo. Je jím dlouhodobě skomírající Wolverhamtpon, o čemž rozhodla nejen jeho prohra 0:3 s Leedsem, ale i pondělní bezbranková remíza West Hamu s Crystal Palace. Zůstane tak beznadějně poslední a nic se na tom nezmění. Tuto zprávu dost možná nepřivítalo příliš mnoho českých fanoušků, jelikož právě za Wolverhampton nastupuje kapitán české fotbalové reprezentace Ladislav Krejčí.
Zdroj: David Holub