Uštvali ho nenávistníci. Před 80 lety zemřel Karel Čapek

Mnohé jeho divadelní hry se hrají dodnes, ačkoliv je již osm desetiletí po smrti. Karel Čapek zemřel na komplikace spojené se zápalem plic 25. prosince 1938. Jako jeden z posledních hájil v tehdejším Československu ideály první republiky, i to se mu však stalo osudným.

Karel Čapek. V dobách meziválečné první republiky patřil k elitě tehdejšího československého národa. Byl uznávaným spisovatelem, dramatikem, novinářem Lidových novin, dramaturgem a režisérem Vinohradského divadla či prvním předsedou československého PEN klubu.

Lhostejný mu nebyl ani politický život v Československu. Společně se svým bratrem Josefem pořádal schůzky politických i kulturních osobností, tzv. pátečníků. Řadil se mezi ně i prezident Masaryk, debaty s ním Čapek zdokumentoval v několika svazcích Hovorů s TGM.

Po Masarykově abdikaci v prosinci 1935 však nastaly krušné časy. Nejen pro republiku, ale právě i pro Karla Čapka.  

Ve druhé polovině roku 1938 se Čapkův svět úplně zhroutil. Po Mnichovské dohodě a abdikaci prezidenta Edvarda Beneše se stal pro mnohé obětním beránkem, sám Benešovy kroky hájil a hledání viníků považoval za nemístné. Domů i do redakce Lidových novin mu chodily urážlivé anonymní dopisy, ve svém domě na Vinohradech čelil i osobním atakům.

Právě na tyto okolnosti Čapkovy smrti ve svém tweetu poukázal nynější europoslanec Jaromír Štětina (TOP 09). „Uštvali ho čeští nenávistníci. Už tehdy existovali,“ konstatuje Štětina.

25.prosince 1938 zemřel Karel Čapek. Uštvali ho čeští nenavistnici. Už tehdy existovali. https://t.co/fQuJlZogY0

— Jaromír Štětina (@StetinaEP) 23. prosince 2018

Letní sídlo Čapka a jeho manželky Olgy Scheinpflugové nad rybníkem Strž ve Staré Huti u Dobříše navíc zasáhla na počátku prosince povodeň. Právo zde bydlet získal Čapek v roce 1935 zásluhou ředitele hutí v Dobříši Václava Palivce a od té doby zde manželé pobývali převážnou část svého volného času.

Při odklízení škod, které napáchala velká voda, si Čapek přivodil lehkou chřipku. Po krátkém zlepšení jeho stavu, musel znovu ulehnout do postele. Tentokráte už zněla diagnóza o poznání hůř, Čapka souběžně postihl zápal plic a zánět ledvin. 25. prosince 1938 spisovatel podlehl plicnímu edému ve věku nedožitých 49 let.

Jak je dnes známo, v polovině března začala německá okupace Čech a Moravy, nacistické gestapo v rámci ní plánovalo Čapkovo zatčení. Jeho starší bratr Josef byl gestapem zatčen a skončil v koncentračním táboře Bergen-Belsen, těsně před jeho osvobozením však v dubnu 1945 podlehl tyfu.

Související

Více souvisejících

Karel Čapek Mnichovská dohoda (29. září 1938) Josef Čapek Tomáš Garrigue Masaryk (T.G.M.)

Aktuálně se děje

před 27 minutami

před 1 hodinou

Aktualizováno před 2 hodinami

Vladimír Putin a Donald Trump

Trump a Putin dokončili telefonát. Rusko přestane útočit na energetickou infrastrukturu

Telefonický rozhovor mezi americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem skončil po zhruba 90 minutách, oznámili podle informací BBC představitelé Bílého domu. Bílý dům a Kreml následně zveřejnily podrobnosti telefonátu. Oba lídři diskutovali o současné situaci na Ukrajině a shodli se na potřebě dosažení trvalého míru.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

Friedrich Merz (CDU)

Trumpova hrozba mění německou politiku. Merz ruší léta zavedené pořádky

Budoucí německý kancléř Friedrich Merz se rozhodl k radikální změně hospodářské strategie země. Po letech přísné rozpočtové kázně přichází s plánem, který by mohl uvolnit až bilion eur na obranu a infrastrukturu. Hlavním důvodem je zhoršující se transatlantická spolupráce a obavy z politiky amerického prezidenta Donalda Trumpa, tvrdí Politico.

Aktualizováno před 4 hodinami

před 5 hodinami

Panamský průplav

Trumpův plán získat kontrolu nad Panamským průplavem se výrazně zkomplikoval

Plán Donalda Trumpa získat kontrolu nad přístavy v Panamském průplavu se setkal s tvrdým odporem z Pekingu a Hongkongu. V úterý čínští a hongkongští představitelé vystoupili proti návrhu prodat přístavy americké investiční skupině vedené společností BlackRock. Následkem toho prudce klesly akcie hongkongského konglomerátu CK Hutchison, který přístavy vlastní.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

Petr Fiala

Svět se nezměnil, Evropu destabilizuje migrace, prohlásil Fiala

Předseda vlády Petr Fiala v úterý 18. března vystoupil na 12. ročníku konference Naše bezpečnost není samozřejmost, která se konala v Míčovně Pražského hradu. Ve svém projevu zdůraznil nutnost posilování obrany, ochrany vnitřní bezpečnosti a ekonomické stability České republiky.

před 8 hodinami

Gökhan Bacik

Bacik pro EZ promluvil o obnoveném konfliktu v Gaze. Bylo logické takový vývoj očekávat, míní

Izraelské nálety v noci na úterý zasáhly Pásmo Gazy a připravily o život stovky lidí. Podle Gokhana Bacika, experta na blízkovýchodní politiku z olomoucké Univerzity Palackého, bylo možné eskalaci očekávat, příměří s Hamásem totiž umožňuje Izraeli jednostranné akce. Mezitím USA útočí na Husíje v Jemenu, ale podle Bacika je bez širší strategie konflikt neukončitelný.

před 8 hodinami

před 9 hodinami

před 10 hodinami

před 10 hodinami

před 11 hodinami

před 11 hodinami

Donald Trump

Jak Trump mění Evropu? EU čelí zásadnímu přehodnocení bezpečnostní politiky

Evropská unie čelí zásadnímu přehodnocení své bezpečnostní politiky, a to především v důsledku nového přístupu prezidenta Donalda Trumpa a neustálé hrozby ze strany Ruska. V této souvislosti roste podle serveru Politico podpora společného zadlužení, které by mohlo sloužit k financování zbrojních investic. Tento krok má potenciál přiblížit EU k dlouhodobému cíli větší politické a fiskální integrace.

před 12 hodinami

před 13 hodinami

Příměří padlo. Izrael rozpoutal v Pásmu Gazy peklo, celonoční nálety zabily stovky lidí

Izraelské letectvo v noci na dnešek podniklo nejintenzivnější letecké údery na pásmo Gazy od 19. ledna, kdy začalo platit příměří. Svědci uvedli, že ostřelování začalo dělostřelectvem v severozápadní části Gazy, než se do akce zapojilo více než 20 izraelských stíhacích letounů, které zaútočily na cíle v Gaze, Rafáhu a Chán Júnisu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy