Uštvali ho nenávistníci. Před 80 lety zemřel Karel Čapek

Mnohé jeho divadelní hry se hrají dodnes, ačkoliv je již osm desetiletí po smrti. Karel Čapek zemřel na komplikace spojené se zápalem plic 25. prosince 1938. Jako jeden z posledních hájil v tehdejším Československu ideály první republiky, i to se mu však stalo osudným.

Karel Čapek. V dobách meziválečné první republiky patřil k elitě tehdejšího československého národa. Byl uznávaným spisovatelem, dramatikem, novinářem Lidových novin, dramaturgem a režisérem Vinohradského divadla či prvním předsedou československého PEN klubu.

Lhostejný mu nebyl ani politický život v Československu. Společně se svým bratrem Josefem pořádal schůzky politických i kulturních osobností, tzv. pátečníků. Řadil se mezi ně i prezident Masaryk, debaty s ním Čapek zdokumentoval v několika svazcích Hovorů s TGM.

Po Masarykově abdikaci v prosinci 1935 však nastaly krušné časy. Nejen pro republiku, ale právě i pro Karla Čapka.  

Ve druhé polovině roku 1938 se Čapkův svět úplně zhroutil. Po Mnichovské dohodě a abdikaci prezidenta Edvarda Beneše se stal pro mnohé obětním beránkem, sám Benešovy kroky hájil a hledání viníků považoval za nemístné. Domů i do redakce Lidových novin mu chodily urážlivé anonymní dopisy, ve svém domě na Vinohradech čelil i osobním atakům.

Právě na tyto okolnosti Čapkovy smrti ve svém tweetu poukázal nynější europoslanec Jaromír Štětina (TOP 09). „Uštvali ho čeští nenávistníci. Už tehdy existovali,“ konstatuje Štětina.

25.prosince 1938 zemřel Karel Čapek. Uštvali ho čeští nenavistnici. Už tehdy existovali. https://t.co/fQuJlZogY0

— Jaromír Štětina (@StetinaEP) 23. prosince 2018

Letní sídlo Čapka a jeho manželky Olgy Scheinpflugové nad rybníkem Strž ve Staré Huti u Dobříše navíc zasáhla na počátku prosince povodeň. Právo zde bydlet získal Čapek v roce 1935 zásluhou ředitele hutí v Dobříši Václava Palivce a od té doby zde manželé pobývali převážnou část svého volného času.

Při odklízení škod, které napáchala velká voda, si Čapek přivodil lehkou chřipku. Po krátkém zlepšení jeho stavu, musel znovu ulehnout do postele. Tentokráte už zněla diagnóza o poznání hůř, Čapka souběžně postihl zápal plic a zánět ledvin. 25. prosince 1938 spisovatel podlehl plicnímu edému ve věku nedožitých 49 let.

Jak je dnes známo, v polovině března začala německá okupace Čech a Moravy, nacistické gestapo v rámci ní plánovalo Čapkovo zatčení. Jeho starší bratr Josef byl gestapem zatčen a skončil v koncentračním táboře Bergen-Belsen, těsně před jeho osvobozením však v dubnu 1945 podlehl tyfu.

Související

Více souvisejících

Karel Čapek Mnichovská dohoda (29. září 1938) Josef Čapek Tomáš Garrigue Masaryk (T.G.M.)

Aktuálně se děje

před 38 minutami

před 1 hodinou

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

před 3 hodinami

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

před 6 hodinami

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 10 hodinami

před 12 hodinami

před 13 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno před 21 hodinami

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

včera

včera

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

včera

včera

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy