Poslední svátky Karla Čapka? Pátrali jsme po osudu nejslavnějšího českého spisovatele

Psal se 25. prosinec roku 1938 a občany tehdejšího Českoslovenka zaskočila zpráva o smrti spisovatele Karla Čapka. Server EuroZprávy.cz se podrobněji podíval na poslední vánoční svátky tohoto významného spisovatele a co následovalo bezprostředně po jeho smrti.

Toho roku 1938, pro naši zemi tak osudového, přišla zima velmi brzy a neslibovala nic dobrého ani od počasí, ani od politiky. Nikdo už nepochyboval o tom, že po zmařené mobilizaci náš stát čekají velmi kruté časy. Přesto měli lidé k sobě jakoby blíž a známé sešlosti u Čapků se tak začaly zabývat více politickými než kulturními záležitostmi. Po jednom takovém setkání vyšel Karel Čapek spolu se svou ženou Olgou doprovodit návštěvu až k zahradnímu vchodu vily na pražských Vinohradech. Přestože se už po několik dnů necítil ve své kůži.Nedávno totiž prochladl při likvidaci škod po povodni kolem jeho domu na Strži. Ač jindy tak opatrný na své zdraví, si neoblékl přes sako ani kabát a ještě na mrazu se se všemi dlouho loučil.                                                                                                                 Druhý den už nevstal. Vše se zpočátku jevilo jako chřipka. Bohužel už za pár hodin horečka rychle stoupla, kašel se velmi zhoršoval a narychlo přivolaný lékař konstatoval zápal plic. Přivolán byl i tehdejší známý pražský lékař pan profesor Pelnář. Ten ve středu 22. prosince oznámil rodině, že se obává, že pan spisovatel Čapek nepřežije týden. Tento vážný, až beznadějný stav nezpůsobilo jen výše zmiňované  prochladnutí, ale i oslabená psychika způsobená tehdejší štvavou kampaní v tisku. Připomeňme si, že se psal rok 1938! Již pět let byl v sousedním Německu u moci Adolf Hitler, patřilo mu nejen Rakousko, ale krátce i naše pohraničí a svět se plíživými kroky chystal na válku, ač se všichni snažili si tuto tíživou situaci ve vánočním čase nepřipouštět.

A tak ani v domě Karla Čapka nikdo jakoby nechtěl myslet na smrt. Žena Olga Schneipflugová, příbuzní, přátelé i tehdejší personál vily tiše chodili po domě, v duchu celí zoufalí, smutní a bolaví, ale před nemocným se snažili chovat normálně, snad i vesele, jako v jiných bezstarostných dnech.

Ovšem v sobotu 25. prosince nastalo podstatné zhoršení. K večeru už upadal Karel Čapek do hluboké agonie. Poslali pro pana profesora Pelnáře. Přes velké náledí dorazil do tehdejší Úzké ulice (dnes Bratří Čapků) téměř okamžitě, kolem osmnácté hodiny. Přes veškerou snahu o hodinu později Karel Čapek zemřel.

Po chvíli někoho z přítomných napadlo, že by bylo třeba sejmout posmrtnou masku a udělat odlitek pravé ruky, ze které vyšlo tolik vzácného pro českou literaturu. A tady EuroZprávy.cz zachytily ne až tak známý fakt.

Tehdejší řidič, ale i zahradník u Čapků, pan Václav Motl, musel totiž sednout za volant a vyrazit do Staré Huti na Strž pro akademického sochaře Karla Dvořáka. Silnice byla té noci  jedno sklo a cesta trvala skoro tři hodiny. Naštěstí auta v roce 1938 ještě moc nejezdila, protože v jednom úseku, známém jako "Andělské schody", auto jelo od krajnice ke krajnici. Do Prahy se pan Motl spolu s Karlem Dvořákem vrátili  až po třetí hodině ráno.

Pohřeb se poté konal 29. prosince na staroslavném Vyšehradě. Celý obřad vedl osobní  přítel a tehdejší opat Strahovského kláštera Dr. Metod Zavoral. Za spisovatelskou obec a za přátele se s Čapkem rozloučili básník Josef Hora, spisovatel Eduard Bass, publicista Ferdinand Peroutka, orientalista Prof. Dr. Vincenc Lesný a ředitel známého nakladatelství Borový Dr. Miroslav Rutte. 

Několikrát během pohřebního obřadu zaznělo, že v těchto smutných dnech odešel velký humanista, vlastenec, spisovatel světového jména, ale i obhájce spravedlnosti, ubližovaných, prostě krásný a velký člověk.

V současnosti na místě, kde se výše zmiňované skutečnosti udály a kde Karel Čapek strávil většinu svého života, pokračují stavební úpravy k  budoucímu využití vily, ve které Čapek nejen psal svá významná díla, ale kde se scházeli i tzv. „Pátečníci“, včetně 1. československého prezidenta T. G. Masaryka. V následujícím roce by měla být vila Karla Čapka zpřístupněna veřejnosti.

Související

Snímek ze setkání státníků zemí Varšavské smlouvy v roce 1987. Komentář

70 let od vzniku Varšavské smlouvy. Místo kolektivní bezpečnosti přinesla hegemonii Moskvy

Před sedmdesáti lety, 14. května 1955, zástupci osmi evropských zemí ovládaných komunisty uzavřeli pod sovětskou taktovkou Smlouvu o přátelství, spolupráci a vzájemné pomoci. Pro nově založenou vojensko-politickou alianci se podle místa podpisu vžil název Varšavská smlouva. V dobové propagandě byla prezentována jako organizace chránící „mír a socialismus“ a protipól západního NATO. V praxi se na více než tři desetiletí stala jedním z důležitých nástrojů Moskvy pro ovlivňování zahraniční a bezpečnostní politiky ostatní členských zemí.

Více souvisejících

historie Karel Čapek

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

Ukrajinská armáda

Vyrábí víc než nakupuje. Co může Ukrajina získat vývozem zbraní ze země?

Ukrajina zvažuje uvolnění válečných omezení na vývoz zbraní, což by mohlo zásadně změnit její vztahy s Evropou. Opatření přijaté na začátku ruské invaze mělo zamezit vývozu vojenského materiálu, který byl nezbytný pro obranu země. Dnes je však situace jiná: ukrajický obranný průmysl dokáže vyrábět mnohem víc, než stát aktuálně dokáže koupit.

před 1 hodinou

Elon Musk

Elon Musk se otevřeně postavil proti Trumpovi

Elon Musk otevřeně kritizoval nový výdajový a daňový zákon prezidenta Donalda Trumpa, který byl minulý týden těsně schválen Sněmovnou reprezentantů. Návrh, označovaný Trumpem za „velký a krásný“, obsahuje biliony dolarů na daňové úlevy, zvýšení rozpočtu na obranu a rozšíření vládních výdajů. Nyní míří do Senátu.

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Ilustrační foto

Hranice 1,5 °C padla. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, obávají se vědci

Navzdory častým zprávám o rekordních vlnách veder, extrémním počasí a neochotě některých států jednat se svět podle aktuálních vědeckých odhadů pravděpodobně vyhne nejhorším scénářům globálního oteplení. Vše ale nasvědčuje tomu, že do konce století se planeta ohřeje přibližně o 2,7 °C oproti době před průmyslovou revolucí. Tento výhled, přestože lepší než předpokládaný nárůst teploty o 4 až 5 stupňů z minulých dekád, zůstává alarmující a představuje vážné riziko pro stabilitu ekosystémů i samotné lidstvo.

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

Vladimir Putin

Rusko: Putin je připraven uzavřít mít. Od NATO chce ale závazek, písemně

Prezident Vladimir Putin je údajně ochoten jednat o mírovém urovnání války na Ukrajině, avšak jen za předpokladu, že Západ přistoupí na několik klíčových podmínek – včetně písemného závazku, že Severoatlantická aliance se nebude dále rozšiřovat na východ. Uvedla to agentura Reuters s odkazem na tři ruské zdroje obeznámené s probíhajícími jednáními.

před 5 hodinami

před 6 hodinami

Teenageři

Pár týdnů i tři měsíce. Jak dlouho trvají letní prázdniny ve světě?

Letní prázdniny jsou pro školáky jedním z nejočekávanějších období školního roku, kdy si mohou odpočinout a načerpat nové síly před dalším školním rokem. Délka letních prázdnin se po celém světě výrazně liší, zatímco někde si studenti dopřávají několik málo týdnů, jinde mají až 3 měsíce volna.

před 6 hodinami

před 7 hodinami

Donald Trump

Trump zakázal ambasádám přijímat žádosti o studentská víza

Administrativa prezidenta Donalda Trumpa nařídila americkým ambasádám, aby až do odvolání přestaly přijímat žádosti o studentská víza. Opatření přichází v době, kdy se připravuje rozšíření bezpečnostních prověrek uchazečů, včetně sledování jejich aktivit na sociálních sítích.

před 8 hodinami

Vědci, ilustrační foto

Vědci se rozhodli postavit Trumpovi. Bojovat budou unikátním způsobem

Vědci se rozhodli pro netradiční formu protestu proti škrtům v oblasti klimatického a meteorologického výzkumu během druhého funkčního období prezidenta Donalda Trumpa. Místo demonstrací s transparenty se obrací na veřejnost prostřednictvím vědeckého maratonu – sto hodin nepřetržitého živého vysílání prezentací, kde každých 15 minut vystoupí jiný odborník, aby představil svou práci a vysvětlil její význam pro americkou společnost.

před 9 hodinami

před 10 hodinami

včera

včera

MS v hokeji

Rusko dostává body za nic. Spolu s Běloruskem by ho IIHF měla poslat do nižších divizí

Rusko se záhadným způsobem ocitlo na čele žebříčku Mezinárodní hokejové federace (IIHF), ačkoli se posledních tří mistrovství světa vůbec neúčastnilo. Za každý z těchto tří šampionátů mu však byly přiznány body odpovídající třetímu místu, a to bez jakéhokoli sportovního výkonu či účasti. Tato situace je zcela neudržitelná. Pokud se v budoucnu Rusko a Bělorusko vrátí do mezinárodního hokeje, měla by je IIHF zařadit do nižších divizí. Tam by si měly svou pozici vybojovat znovu, stejně jako to musí činit všechny ostatní reprezentace.

včera

Jana Černochová

Ministryně Černochová měla v centru Prahy dopravní nehodu

V úterý odpoledne došlo v centru Prahy k dopravní nehodě, které se účastnila ministryně obrany Jana Černochová (ODS). Incident se odehrál na křižovatce ulic Revoluční a Dlouhá, kde se srazila dvě vozidla. Podle dostupných informací nebyl při nehodě nikdo zraněn.

včera

Nepochopitelný postup české justice: Nepřímé důkazy stačí k odsouzení, ale ne k vyšetřování krádeže

Slovenská režisérka Zuzana Piussi před nedávnem otevřela kauzu, jíž lze jen stěží uvěřit. České soudy v některých případech uznávají pachovou stopu jako dostatečný nepřímý důkaz k odsouzení. Paradoxem je, že v jiných kauzách nepřímé důkazy vyšetřovatelé prakticky ignorují, jak ukazuje zkušenost mediální společnosti INCORP v případu odcizení několika miliard korun. Tento rozdílný přístup vyvolává vážné pochybnosti o rovnosti před zákonem a o tom, zda česká justice měří všem stejně.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy