Poslední svátky Karla Čapka? Pátrali jsme po osudu nejslavnějšího českého spisovatele

Psal se 25. prosinec roku 1938 a občany tehdejšího Českoslovenka zaskočila zpráva o smrti spisovatele Karla Čapka. Server EuroZprávy.cz se podrobněji podíval na poslední vánoční svátky tohoto významného spisovatele a co následovalo bezprostředně po jeho smrti.

Toho roku 1938, pro naši zemi tak osudového, přišla zima velmi brzy a neslibovala nic dobrého ani od počasí, ani od politiky. Nikdo už nepochyboval o tom, že po zmařené mobilizaci náš stát čekají velmi kruté časy. Přesto měli lidé k sobě jakoby blíž a známé sešlosti u Čapků se tak začaly zabývat více politickými než kulturními záležitostmi. Po jednom takovém setkání vyšel Karel Čapek spolu se svou ženou Olgou doprovodit návštěvu až k zahradnímu vchodu vily na pražských Vinohradech. Přestože se už po několik dnů necítil ve své kůži.Nedávno totiž prochladl při likvidaci škod po povodni kolem jeho domu na Strži. Ač jindy tak opatrný na své zdraví, si neoblékl přes sako ani kabát a ještě na mrazu se se všemi dlouho loučil.                                                                                                                 Druhý den už nevstal. Vše se zpočátku jevilo jako chřipka. Bohužel už za pár hodin horečka rychle stoupla, kašel se velmi zhoršoval a narychlo přivolaný lékař konstatoval zápal plic. Přivolán byl i tehdejší známý pražský lékař pan profesor Pelnář. Ten ve středu 22. prosince oznámil rodině, že se obává, že pan spisovatel Čapek nepřežije týden. Tento vážný, až beznadějný stav nezpůsobilo jen výše zmiňované  prochladnutí, ale i oslabená psychika způsobená tehdejší štvavou kampaní v tisku. Připomeňme si, že se psal rok 1938! Již pět let byl v sousedním Německu u moci Adolf Hitler, patřilo mu nejen Rakousko, ale krátce i naše pohraničí a svět se plíživými kroky chystal na válku, ač se všichni snažili si tuto tíživou situaci ve vánočním čase nepřipouštět.

A tak ani v domě Karla Čapka nikdo jakoby nechtěl myslet na smrt. Žena Olga Schneipflugová, příbuzní, přátelé i tehdejší personál vily tiše chodili po domě, v duchu celí zoufalí, smutní a bolaví, ale před nemocným se snažili chovat normálně, snad i vesele, jako v jiných bezstarostných dnech.

Ovšem v sobotu 25. prosince nastalo podstatné zhoršení. K večeru už upadal Karel Čapek do hluboké agonie. Poslali pro pana profesora Pelnáře. Přes velké náledí dorazil do tehdejší Úzké ulice (dnes Bratří Čapků) téměř okamžitě, kolem osmnácté hodiny. Přes veškerou snahu o hodinu později Karel Čapek zemřel.

Po chvíli někoho z přítomných napadlo, že by bylo třeba sejmout posmrtnou masku a udělat odlitek pravé ruky, ze které vyšlo tolik vzácného pro českou literaturu. A tady EuroZprávy.cz zachytily ne až tak známý fakt.

Tehdejší řidič, ale i zahradník u Čapků, pan Václav Motl, musel totiž sednout za volant a vyrazit do Staré Huti na Strž pro akademického sochaře Karla Dvořáka. Silnice byla té noci  jedno sklo a cesta trvala skoro tři hodiny. Naštěstí auta v roce 1938 ještě moc nejezdila, protože v jednom úseku, známém jako "Andělské schody", auto jelo od krajnice ke krajnici. Do Prahy se pan Motl spolu s Karlem Dvořákem vrátili  až po třetí hodině ráno.

Pohřeb se poté konal 29. prosince na staroslavném Vyšehradě. Celý obřad vedl osobní  přítel a tehdejší opat Strahovského kláštera Dr. Metod Zavoral. Za spisovatelskou obec a za přátele se s Čapkem rozloučili básník Josef Hora, spisovatel Eduard Bass, publicista Ferdinand Peroutka, orientalista Prof. Dr. Vincenc Lesný a ředitel známého nakladatelství Borový Dr. Miroslav Rutte. 

Několikrát během pohřebního obřadu zaznělo, že v těchto smutných dnech odešel velký humanista, vlastenec, spisovatel světového jména, ale i obhájce spravedlnosti, ubližovaných, prostě krásný a velký člověk.

V současnosti na místě, kde se výše zmiňované skutečnosti udály a kde Karel Čapek strávil většinu svého života, pokračují stavební úpravy k  budoucímu využití vily, ve které Čapek nejen psal svá významná díla, ale kde se scházeli i tzv. „Pátečníci“, včetně 1. československého prezidenta T. G. Masaryka. V následujícím roce by měla být vila Karla Čapka zpřístupněna veřejnosti.

Související

Josef Toufar před „svým“ kostelem Nanebevzetí Panny Marie v Číhošti.

Adventní zázrak v Číhošti. Estébáci pak kněze Toufara umučili

Byla třetí adventní neděle, 11. prosince roku 1949. V malé obci Číhošť na Vysočině tehdy sloužil mši svatou farář Josef Toufar a při té došlo ke zvláštní události, pro kterou se ujalo označení číhošťský zázrak. Ten odstartoval zatýkání zcela nevinných lidí Státní bezpečností a vykonstruovaný proces, který Toufara připravil o život.
Vánoční strom na Staroměstském náměstí v Praze 2024

Češi před sto lety začali zdobit vánoční stromy ve městech. Mělo to svůj důvod

Přesně před 100 lety o adventu, dne 13. prosince 1924, se v Brně zrodila předvánoční tradice zdobení stromu s charitativním posláním. Pod vánočním stromem na náměstí se totiž objevila kasička pro příspěvky na pomoc chudým a opuštěným dětem. Myšlenka se brzy rozšířila i do dalších měst a stromům se sbírkou pro potřebné se začalo říkat vánoční stromy republiky.

Více souvisejících

historie Karel Čapek

Aktuálně se děje

včera

včera

Patrik Schick

Schick pokračuje ve výtečné fazóně. Čtyřmi góly proti Freiburgu přeskočil Kollera

Od začátku listopadu se může pyšnit český fotbalový útočník Patrik Schick výtečnou střeleckou fazónou. Tento forvard české reprezentace, v níž je neodmyslitelnou oporou, a Bayeru Leverkusen se právě v dresu tohoto bundesligového celku předvádí v poslední době v nejlepším možném světle. Po návratu po dlouhodobém zranění se mu tam v těchto dnech daří vracet se k výkonům z předešlých let. Vše vyvrcholilo v sobotu čtyřmi přesnými trefami proti Freiburgu, díky kterým se tak stal historicky nejlepším českým střelcem v Bundeslize.

včera

včera

včera

Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok.

RECENZE: Americký muzikálový hit Čarodějka protíná Hollywood a TikTok

Nejúspěšnější broadwayský muzikál tohoto tisíciletí se dočkal filmové adaptace, respektive její první části. Pohádkový svět problematizující dospělá témata má potenciál stát se pro soudobou generaci moderní filmovou klasikou. Čarodějčina stylizace a celkové uchopení však mají od vycizelovaného a cílevědomého tvaru relativně daleko.

včera

Robert Fico jedná s Vladimirem Putinem v Kremlu. (22.12.2024)

Robert Fico je u Putina v Kremlu

Slovenský premiér Robert Fico (Smer-SD) je v Kremlu a jedná s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Jde o jejich první společné jednání od roku 2016 a tedy i od začátku plnohodnotné ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022. Fico chce s Putinem jednat o dodávkách ruského plynu. 

včera

včera

včera

Biatlon, ilustrační fotografie.

Davidovou trápí vyhřezlá ploténka. Na operaci se však zatím nechystá

Aktuální česká biatlonová jednička mezi ženami Markéta Davidová drží v současném průběžném pořadí páté místo poté, co mimo jiné hned v úvodu sezóny ve finském Kontiolahti po třech letech ovládla sprint a v dalším ze závodů se vešla do první desítky. Zdálo se tak, že bude přinášet opět radost českým fanouškům, jenže do slibně rozjeté sezóny nakonec přichází brzda v podobě vyhřezlé ploténky. V sobotu přišla příznivá zpráva alespoň v tom, že Davidová zatím nemusí kvůli tomu na operaci a to i díky dobře probíhající konzervativní léčbě.

včera

Štědrovečerní večeře

Bramborový salát podle Magdaleny Dobromily Rettigové

Nedílnou součástí štědrovečerní večeře je dnes bramborový salát. Ten je moderním vánočním jídlem, v minulosti si lidé o Štědrém večeru pochutnávali na něčem jiném. Jedny z nejstarších receptů na bramborový salát zaznamenala ve svých kuchařských knihách Magdalena Dobromila Rettigová.

včera

včera

včera

včera

včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

Rok od tragédie, která změnila život mnoha lidem. Česko si připomíná nejhorší masovou střelbu v historii

Rok uplynul v sobotu od nejtragičtějšího útoku střelce v historii České republiky na půdě Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze. Na den přesně před dvanácti měsíci, tedy 22. prosince 2023, předstoupili policisté před veřejnost a potvrdili, že střelba si vyžádala čtrnáct obětí, přičemž pachatel, který byl v okruhu podezřelých z dvojnásobné vraždy v Klánovickém lese, spáchal sebevraždu. 

Aktualizováno včera

V Praze proběhla pieta za oběti loňské střelby na FF UK. (21.12.2024) Prohlédněte si galerii

OBRAZEM: Česko si připomnělo oběti tragédie na FF UK. Naší společností otřásla, říká Fiala

Česko si v sobotu připomíná loňskou tragickou střelbu v budově Filozofické fakulty Univerzity Karlovy, ke které došlo na den přesně před rokem. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) otřásl útok celou českou společností. Ministr vnitra Vít Rakušan (STAN) konstatoval, že v posledních měsících se udělala řada opatření, aby už k podobnému činu nedošlo.  

21. prosince 2024 21:56

21. prosince 2024 20:30

Česká republika

Česká hymna poprvé zazněla před 190 lety. V Tylově Fidlovačce

Krátce před Vánoci, dne 21. prosince 1834, byla veřejnosti poprvé představena divadelní hra Fidlovačka z pera Josefa Kajetána Tyla. Právě zde před rovnými 190 lety poprvé zazněla i píseň Kde domov můj, která se ihned stala velice oblíbenou a později dokonce státní hymnou.

21. prosince 2024 19:33

21. prosince 2024 18:50

Nobelova cena pro Trumpa? Při splnění jednoho předpokladu může být kandidátem

Pokud budoucí americký prezident Donald Trump dokáže docílit vyřešení konfliktu na Ukrajině, mohl by dostat Nobelovu cenu míru. V komentáři pro server Foreign Affairs napsal americký politolog Michael McFaul. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy