Psal se 25. prosinec roku 1938 a občany tehdejšího Českoslovenka zaskočila zpráva o smrti spisovatele Karla Čapka. Server EuroZprávy.cz se podrobněji podíval na poslední vánoční svátky tohoto významného spisovatele a co následovalo bezprostředně po jeho smrti.
Toho roku 1938, pro naši zemi tak osudového, přišla zima velmi brzy a neslibovala nic dobrého ani od počasí, ani od politiky. Nikdo už nepochyboval o tom, že po zmařené mobilizaci náš stát čekají velmi kruté časy. Přesto měli lidé k sobě jakoby blíž a známé sešlosti u Čapků se tak začaly zabývat více politickými než kulturními záležitostmi. Po jednom takovém setkání vyšel Karel Čapek spolu se svou ženou Olgou doprovodit návštěvu až k zahradnímu vchodu vily na pražských Vinohradech. Přestože se už po několik dnů necítil ve své kůži.Nedávno totiž prochladl při likvidaci škod po povodni kolem jeho domu na Strži. Ač jindy tak opatrný na své zdraví, si neoblékl přes sako ani kabát a ještě na mrazu se se všemi dlouho loučil. Druhý den už nevstal. Vše se zpočátku jevilo jako chřipka. Bohužel už za pár hodin horečka rychle stoupla, kašel se velmi zhoršoval a narychlo přivolaný lékař konstatoval zápal plic. Přivolán byl i tehdejší známý pražský lékař pan profesor Pelnář. Ten ve středu 22. prosince oznámil rodině, že se obává, že pan spisovatel Čapek nepřežije týden. Tento vážný, až beznadějný stav nezpůsobilo jen výše zmiňované prochladnutí, ale i oslabená psychika způsobená tehdejší štvavou kampaní v tisku. Připomeňme si, že se psal rok 1938! Již pět let byl v sousedním Německu u moci Adolf Hitler, patřilo mu nejen Rakousko, ale krátce i naše pohraničí a svět se plíživými kroky chystal na válku, ač se všichni snažili si tuto tíživou situaci ve vánočním čase nepřipouštět.
A tak ani v domě Karla Čapka nikdo jakoby nechtěl myslet na smrt. Žena Olga Schneipflugová, příbuzní, přátelé i tehdejší personál vily tiše chodili po domě, v duchu celí zoufalí, smutní a bolaví, ale před nemocným se snažili chovat normálně, snad i vesele, jako v jiných bezstarostných dnech.
Ovšem v sobotu 25. prosince nastalo podstatné zhoršení. K večeru už upadal Karel Čapek do hluboké agonie. Poslali pro pana profesora Pelnáře. Přes velké náledí dorazil do tehdejší Úzké ulice (dnes Bratří Čapků) téměř okamžitě, kolem osmnácté hodiny. Přes veškerou snahu o hodinu později Karel Čapek zemřel.
Po chvíli někoho z přítomných napadlo, že by bylo třeba sejmout posmrtnou masku a udělat odlitek pravé ruky, ze které vyšlo tolik vzácného pro českou literaturu. A tady EuroZprávy.cz zachytily ne až tak známý fakt.
Tehdejší řidič, ale i zahradník u Čapků, pan Václav Motl, musel totiž sednout za volant a vyrazit do Staré Huti na Strž pro akademického sochaře Karla Dvořáka. Silnice byla té noci jedno sklo a cesta trvala skoro tři hodiny. Naštěstí auta v roce 1938 ještě moc nejezdila, protože v jednom úseku, známém jako "Andělské schody", auto jelo od krajnice ke krajnici. Do Prahy se pan Motl spolu s Karlem Dvořákem vrátili až po třetí hodině ráno.
Pohřeb se poté konal 29. prosince na staroslavném Vyšehradě. Celý obřad vedl osobní přítel a tehdejší opat Strahovského kláštera Dr. Metod Zavoral. Za spisovatelskou obec a za přátele se s Čapkem rozloučili básník Josef Hora, spisovatel Eduard Bass, publicista Ferdinand Peroutka, orientalista Prof. Dr. Vincenc Lesný a ředitel známého nakladatelství Borový Dr. Miroslav Rutte.
Několikrát během pohřebního obřadu zaznělo, že v těchto smutných dnech odešel velký humanista, vlastenec, spisovatel světového jména, ale i obhájce spravedlnosti, ubližovaných, prostě krásný a velký člověk.
V současnosti na místě, kde se výše zmiňované skutečnosti udály a kde Karel Čapek strávil většinu svého života, pokračují stavební úpravy k budoucímu využití vily, ve které Čapek nejen psal svá významná díla, ale kde se scházeli i tzv. „Pátečníci“, včetně 1. československého prezidenta T. G. Masaryka. V následujícím roce by měla být vila Karla Čapka zpřístupněna veřejnosti.
Související

Čtrnáctý papež Lev. Čím se zapsali do historie jeho stejnojmenní předchůdci?

70 let od vzniku Varšavské smlouvy. Místo kolektivní bezpečnosti přinesla hegemonii Moskvy
Aktuálně se děje
před 1 hodinou

Vyrábí víc než nakupuje. Co může Ukrajina získat vývozem zbraní ze země?
před 1 hodinou

Elon Musk se otevřeně postavil proti Trumpovi
před 2 hodinami

Německo se tvrdě opřelo do Izraele. Netanjahu si už musí uvědomit, že dělá něco vážně špatně
před 2 hodinami

Hranice 1,5 °C padla. Extrémní počasí oteplí planetu o mnohem víc, obávají se vědci
před 3 hodinami

Zelenskyj: Trumpa rozčiluje Putin víc než já. Říkám nepříjemné pravdy, on příjemné lži
před 4 hodinami

Rusko čelí novým sankcím, Putina ale nezlomí. Je zvyklý na horší časy
před 4 hodinami

OBRAZEM: Do Prahy dorazil Legiovlak. Vypráví příběh o legionářích na ruské Transsibiřské magistrále
před 4 hodinami

Kam vyrazit v létě? Přehled největších tuzemských hudebních festivalů
před 5 hodinami

Rusko: Putin je připraven uzavřít mít. Od NATO chce ale závazek, písemně
před 5 hodinami

Rusko oznámí další kolo jednání s Ukrajinou, Zelenskyj chce summit s Trumpem a Putinem
před 6 hodinami

Pár týdnů i tři měsíce. Jak dlouho trvají letní prázdniny ve světě?
před 6 hodinami

Orbán se snaží přežít. Zneužívá k tomu i kauzu s údajnými ukrajinskými špiony
před 7 hodinami

Trump zakázal ambasádám přijímat žádosti o studentská víza
před 8 hodinami

Vědci se rozhodli postavit Trumpovi. Bojovat budou unikátním způsobem
před 9 hodinami

Počasí: V Česku dnes naprší, do konce týdne se deště vrátí
před 10 hodinami

Hvězda Dua Lipa rozbrečela O2 arenu: Zazpívala česky hit Ewy Farne a způsobila senzaci
včera

Izraelští vojáci stříleli poblíž centra humanitární pomoci, nově zvolená nadace situaci nezvládla
včera

Rusko dostává body za nic. Spolu s Běloruskem by ho IIHF měla poslat do nižších divizí
včera

Ministryně Černochová měla v centru Prahy dopravní nehodu
včera
Nepochopitelný postup české justice: Nepřímé důkazy stačí k odsouzení, ale ne k vyšetřování krádeže
Slovenská režisérka Zuzana Piussi před nedávnem otevřela kauzu, jíž lze jen stěží uvěřit. České soudy v některých případech uznávají pachovou stopu jako dostatečný nepřímý důkaz k odsouzení. Paradoxem je, že v jiných kauzách nepřímé důkazy vyšetřovatelé prakticky ignorují, jak ukazuje zkušenost mediální společnosti INCORP v případu odcizení několika miliard korun. Tento rozdílný přístup vyvolává vážné pochybnosti o rovnosti před zákonem a o tom, zda česká justice měří všem stejně.
Zdroj: Jakub Jurek