Psal se 25. prosinec roku 1938 a občany tehdejšího Českoslovenka zaskočila zpráva o smrti spisovatele Karla Čapka. Server EuroZprávy.cz se podrobněji podíval na poslední vánoční svátky tohoto významného spisovatele a co následovalo bezprostředně po jeho smrti.
Toho roku 1938, pro naši zemi tak osudového, přišla zima velmi brzy a neslibovala nic dobrého ani od počasí, ani od politiky. Nikdo už nepochyboval o tom, že po zmařené mobilizaci náš stát čekají velmi kruté časy. Přesto měli lidé k sobě jakoby blíž a známé sešlosti u Čapků se tak začaly zabývat více politickými než kulturními záležitostmi. Po jednom takovém setkání vyšel Karel Čapek spolu se svou ženou Olgou doprovodit návštěvu až k zahradnímu vchodu vily na pražských Vinohradech. Přestože se už po několik dnů necítil ve své kůži.Nedávno totiž prochladl při likvidaci škod po povodni kolem jeho domu na Strži. Ač jindy tak opatrný na své zdraví, si neoblékl přes sako ani kabát a ještě na mrazu se se všemi dlouho loučil. Druhý den už nevstal. Vše se zpočátku jevilo jako chřipka. Bohužel už za pár hodin horečka rychle stoupla, kašel se velmi zhoršoval a narychlo přivolaný lékař konstatoval zápal plic. Přivolán byl i tehdejší známý pražský lékař pan profesor Pelnář. Ten ve středu 22. prosince oznámil rodině, že se obává, že pan spisovatel Čapek nepřežije týden. Tento vážný, až beznadějný stav nezpůsobilo jen výše zmiňované prochladnutí, ale i oslabená psychika způsobená tehdejší štvavou kampaní v tisku. Připomeňme si, že se psal rok 1938! Již pět let byl v sousedním Německu u moci Adolf Hitler, patřilo mu nejen Rakousko, ale krátce i naše pohraničí a svět se plíživými kroky chystal na válku, ač se všichni snažili si tuto tíživou situaci ve vánočním čase nepřipouštět.
A tak ani v domě Karla Čapka nikdo jakoby nechtěl myslet na smrt. Žena Olga Schneipflugová, příbuzní, přátelé i tehdejší personál vily tiše chodili po domě, v duchu celí zoufalí, smutní a bolaví, ale před nemocným se snažili chovat normálně, snad i vesele, jako v jiných bezstarostných dnech.
Ovšem v sobotu 25. prosince nastalo podstatné zhoršení. K večeru už upadal Karel Čapek do hluboké agonie. Poslali pro pana profesora Pelnáře. Přes velké náledí dorazil do tehdejší Úzké ulice (dnes Bratří Čapků) téměř okamžitě, kolem osmnácté hodiny. Přes veškerou snahu o hodinu později Karel Čapek zemřel.
Po chvíli někoho z přítomných napadlo, že by bylo třeba sejmout posmrtnou masku a udělat odlitek pravé ruky, ze které vyšlo tolik vzácného pro českou literaturu. A tady EuroZprávy.cz zachytily ne až tak známý fakt.
Tehdejší řidič, ale i zahradník u Čapků, pan Václav Motl, musel totiž sednout za volant a vyrazit do Staré Huti na Strž pro akademického sochaře Karla Dvořáka. Silnice byla té noci jedno sklo a cesta trvala skoro tři hodiny. Naštěstí auta v roce 1938 ještě moc nejezdila, protože v jednom úseku, známém jako "Andělské schody", auto jelo od krajnice ke krajnici. Do Prahy se pan Motl spolu s Karlem Dvořákem vrátili až po třetí hodině ráno.
Pohřeb se poté konal 29. prosince na staroslavném Vyšehradě. Celý obřad vedl osobní přítel a tehdejší opat Strahovského kláštera Dr. Metod Zavoral. Za spisovatelskou obec a za přátele se s Čapkem rozloučili básník Josef Hora, spisovatel Eduard Bass, publicista Ferdinand Peroutka, orientalista Prof. Dr. Vincenc Lesný a ředitel známého nakladatelství Borový Dr. Miroslav Rutte.
Několikrát během pohřebního obřadu zaznělo, že v těchto smutných dnech odešel velký humanista, vlastenec, spisovatel světového jména, ale i obhájce spravedlnosti, ubližovaných, prostě krásný a velký člověk.
V současnosti na místě, kde se výše zmiňované skutečnosti udály a kde Karel Čapek strávil většinu svého života, pokračují stavební úpravy k budoucímu využití vily, ve které Čapek nejen psal svá významná díla, ale kde se scházeli i tzv. „Pátečníci“, včetně 1. československého prezidenta T. G. Masaryka. V následujícím roce by měla být vila Karla Čapka zpřístupněna veřejnosti.
Související
85 let od smrti Jana Opletala. Kdo byl student, který se postavil nacistům?
Sametové revoluci předcházela jedna z velkých tragédií na české železnici
Aktuálně se děje
před 7 minutami
Tragický konec pátrání po miminku ve Vídni. Policie podezřívá matku
před 40 minutami
Situace je nejhorší od začátku války. Evropa znepokojená, Moskva hrozí, Číňané vyzývají ke klidu
před 41 minutami
USA zavádí nové sankce. Destabilizují Rusko, citelně se ale dotknou Evropy
před 1 hodinou
Británie stupňuje rétoriku: Pokud dnes Putin napadne východní Evropu, jsme připraveni na válku
před 1 hodinou
Orbán chce pozvat Netanjahua do Maďarska. Slibuje, že ho nezatkne
před 2 hodinami
Diplomat prozradil, proč Putin eskaluje konflikt na Ukrajině. Kreml sdělil důvod odpálení rakety
před 2 hodinami
Změny počasí mění svět k nepoznání. O domov už přišly desítky milionů lidí
před 3 hodinami
Co má KLDR ze spojenectví s Ruskem? Novináři odhalili, jak se Putin odměnil za vojáky na Ukrajině
před 3 hodinami
Kvůli ruskému útoku balistickou raketou se Kyjev sejde se zástupci NATO
před 4 hodinami
Putin vyhrožuje útokem na země podporující Ukrajinu
před 4 hodinami
BBC: Putin je auto brzd, které se řítí po dálnici. A Putinomobil jen tak nezpomalí
před 4 hodinami
Využití balistické rakety neodpovídá průběhu války. Hrozba jadernou zbraní je přehnaná, říká pro EZ Robinson
před 4 hodinami
Hypersonická zbraň nové generace? Naše raketa dosahuje rychlosti Mach 10, prohlásil Putin
před 5 hodinami
Ruský útok na Ukrajině už se nelíbí ani Číně
před 6 hodinami
Vlak vykolejil v České Třebové. Provoz je omezen, spoje nabírají zpoždění
před 6 hodinami
Rusko informovalo USA o odpalu balistické rakety. Přesto svět vrhlo do nové éry
před 7 hodinami
Počasí pod vlivem Caetana. Česko čeká první výrazná sněhová situace
včera
Rodinný konflikt v Plzni skončil vraždou a pokusem o další. Případ není uzavřen
včera
ANO válcuje českou politiku i podle dalšího průzkumu. Sahá po vlastní většině
včera
Obrana proti balistickým střelám je extrémně obtížná. Rusko se snaží Západ zastrašit, říká Drmola
Rusko zřejmě vypálilo proti ukrajinskému Dnipru balistickou střelu. Bezpečnostní expert Jakub Drmola z brněnské Masarykovy univerzity upřesnil, že není úplně jisté, zda šlo o střelu mezikontinentální. Raketa středního doletu ale dokáže napáchat obrovské škody – vzhledem k návratové rychlosti hlavic je obrana proti nim extrémně náročná. Velkou roli navíc hraje fakt, že nikdo neví, co hlavice dané rakety nese.
Zdroj: Jakub Jurek