Praha - Vláda na svém středečním zasedání zřejmě odmítne návrh TOP 09 na zavedení takzvané finanční ústavy, která navrhuje opatření pro omezení růstu státního dluhu. Návrh vládě zejména ukládá, co má dělat, pokud státní dluh překročí stanovené limity. Z návrhu stanoviska pro jednání kabinetu však vyplývá, že vláda kromě jiného pokládá předlohu z pera poslanců TOP 09 za nedopracovanou.
Jde o celkem tři zákony: změnu ústavy, prováděcí zákon a zákon, kterým se mění související právní normy. Stanoví například, že pokud státní dluh překročí 45 procent hrubého domácího produktu, měla by vláda povinnost informovat poslance o důvodech překročení této hranice a o opatřeních, která přijme.
Při dalším růstu dluhu by nastupovala další opatření. Státní rozpočet na následující rok by například nesměl mít vyšší výdaje než rozpočet běžného roku a politikům i všem představitelům veřejné moci by se snižovaly jejich platy. Místopředseda strany a exministr financí Miroslav Kalousek již dříve řekl, že je připraven o nastavení limitů diskutovat.
Zavedení takové právní úpravy však podle návrhu vládního stanoviska není v současné politické situaci nejlepším řešením.
Opatření by se podle návrhu TOP 09 neuplatňovala při vyhlášení stavu ohrožení nebo válečného stavu. Vláda rovněž nebude muset přistoupit k úsporám po dva roky v případě, že čtvrtletní HDP meziročně poklesne o pět a více procent nebo výdaje na odstraňování živelních pohrom a výdaje na mezinárodní závazky ČR překročí tři procenta HDP.
TOP 09 také zamýšlí ustanovit Národní rozpočtovou radu (NRR). Má to být nezávislá fiskální instituce, jejíž působnost bude spočívat ve sledování vývoje hospodaření sektoru veřejných institucí a hodnocení plnění číselných fiskálních pravidel. Postavení, působnost, pravomoci a organizační strukturu, navrhování členů, pravidla jejího financování, hospodaření a další podrobnosti stanoví navazující zákon.
Zřízení NRR si podle propočtů TOP 09 vyžádá roční náklady ve výši cca 50 mil. Kč a bude financována z rozpočtu ČNB.
Vláda v demisi se postaví patrně záporně také k předloze poslanců TOP 09 a Starostů, podle níž by stát měl povinnost vymáhat na úřednících škodu, kterou mu způsobí vydáním nezákonného rozhodnutí nebo nesprávným úředním postupem. V současnosti stát škodu vymáhat může, ale nemusí. "Je obecně známou skutečností, že stát tuto škodu až na výjimky nevymáhá," uvádějí autoři předlohy v důvodové zprávě.
Související
ODS chce vyhrát volby v Praze spolu s TOP 09. Primátorem má být Portlík
Loučení Pekarové Adamové s vrcholnou politikou. TOP 09 označila za srdeční záležitost
top 09 , Vláda ČR , Miroslav Kalousek
Aktuálně se děje
před 55 minutami
Vědci řeší novou záhadu. Objevili atmosféru na planetě, kde to teoreticky nemělo být možné
před 1 hodinou
Čtou knihy, na palubu chodí po jednom. Jak se žije cestujícím lodi MV Hondius pod hrozbou hantaviru?
před 1 hodinou
Bouřky se mohou vyskytnout i dnes, přiznali meteorologové
před 2 hodinami
Loď MV Hondius rozhádala celé Španělsko. Madrid ji povolil zakotvit na Kanárských ostrovech
před 3 hodinami
Babiš v otázce financování armády otočil. Závazek NATO chce letos splnit
před 3 hodinami
MV Hondius pluje k evropským břehům. Na palubu míří lékaři, Kanárské ostrovy lodi nedovolí zakotvit
před 4 hodinami
Platit se mu nechce. Pražská MHD marně vymáhá škodu po teroristovi z Kolumbie
před 5 hodinami
Trump znovu nepochopitelně kritizoval papeže. Rubio právě míří do Vatikánu
před 5 hodinami
Hasiči v Českém Švýcarsku splnili cíl a odvolávají vrtulníky. Zásah pokračuje
před 6 hodinami
Trump pozastavil Projekt Svoboda. Blokáda i mírová jednání pokračují
před 7 hodinami
Smutná zpráva z Nepálu. Na Makalu zemřel český horolezec
před 8 hodinami
Počasí přinese do Česka další bouřky
Aktualizováno před 13 hodinami
OBRAZEM: Ruce pryč od médií. Tisíce lidí v Praze protestovaly proti zestátnění ČT a ČRo
včera
Den před příměřím byl na Ukrajině krvavý. Kyjev hlásí 17 mrtvých, armáda útočila v ruském vnitrozemí
včera
CNN: Trump se stal historicky nejméně populárním prezidentem USA
včera
WHO: Na palubě lodi MV Hondius mohlo dojít k vzácnému přenosu hantaviru z člověka na člověka
včera
V Moskvě budou čekat Putin a Lukašenko. Fico stále plánuje cestu do Ruska
včera
Došlo na slova vědců. Zesláblý keporkak Timmy zřejmě uhynul
včera
Hegseth: Cesta Hormuzským průlivem je volná. Írán se ztrapnil a uchýlil k mezinárodnímu vydírání
včera
Další nakažení hantavirem na MV Hondius. Přístav výletní lodi zakázal zakotvit, cestující na břeh nesmí
Na palubě výletní lodi MV Hondius, která se plavila přes Atlantik, byl potvrzen druhý případ nákazy vzácným hantavirem. Tato zpráva přichází poté, co v důsledku podezřelého vypuknutí nákazy zemřeli již tři lidé a další cestující zůstává ve vážném stavu v nemocnici.
Zdroj: Libor Novák