Bouřky a další živly, které zasáhly Česko mnohokrát v květnu a červnu, způsobily klientům pojišťoven desetitisíce škod za více než miliardu korun. Je to více než v předchozích letech s výjimkou extrémního loňského roku, kdy řádilo tornádo na jižní Moravě. Vyplývá to z ankety ČTK mezi největšími pojišťovnami.
"Během bouřek, které za květen a červen postihly republiku, škodily hlavně vichřice, krupobití a přívalové deště spojené s následnou velkou vodou. Za tyto dva měsíce jsme kvůli bouřkám a jejich doprovodným živlům zaregistrovali téměř 10.000 škod za více než 650 milionů korun," řekla ČTK mluvčí Generali České pojišťovny Ivana Buriánková. Největší škody způsobilo krupobití, a to zatím za více než 400 milionů korun. Jde zejména o velké zemědělské škody.
Živly způsobily pojišťovně nejvyšší škody na Vysočině (150 milionů korun) a ve Středočeském kraji (111 milionů korun). "Vedle rozsáhlých zemědělských škod řešíme zejména poškozené stavby (poničené střechy vichřicí, rozbitá okna kroupami), automobily poškozené pády větví i celých stromů, ale i krupobitím," dodala Buriánková. Meziročně se situace podle ní nedá příliš srovnávat, protože konce loňského června udeřily v ČR neobvykle extrémní bouřky, které vede vichřice, krupobití a přívalových dešťů přinesly i tornádo na jižní Moravě. Loni byl tak počet škod extrémní, podotkla.
Kooperativa loni za květen až červen řešila 10.580 škod ze živelných události za celkem 596 milionu Kč, zatímco letos to je 5890 škod za 303 milionů Kč. Rozdíl způsobilo zejména tornádo na jižní Moravě a krupobití, které loni zasáhlo další části Moravy, uvedl mluvčí pojišťovny Milan Káňa.
Česká podnikatelská pojišťovna zaznamenala letos po sérii květnových a červnových bouřek 1300 škod za celkem 76 milionů Kč. Nejvíce škod eviduje po vichřicích a krupobití. Nejvíce zasažené kraje jsou Středočeský, Pardubický a Jihočeský. "Počet škod za sledované období je proti předchozím letům mírně nadprůměrný, v porovnání květnů a červnů mezi jednotlivými roky se ale vymyká hlavně rok minulý, kdy evidujeme 2,5násobek škod proti průměru," upozornila mluvčí ČPP Renata Čapková.
ČSOB Pojišťovna má z letošních červnových bouřek nahlášeno 1500 škod za 60 milionů korun. Celkově jich očekává až 2000 v hodnotě do 100 milionů korun. "Ve srovnání s jinými roky by to byl standard, ale pokud to srovnáme s loňským červnem, který výrazně ovlivnilo tornádo, tak jsme ve meziročním srovnání na násobcích čísel z letoška. Co do počtu škod šlo v roce 2021 o 3000 škod v hodnotě zhruba půl miliardy korun," vypočetl mluvčí pojišťovny Petr Milata.
25. března 2026 13:26
Válka v Íránu se propíše o peněženek Čechů. První velký dodavatel energií zdražuje
Související
Do Evropy dorazil pozůstatek hurikánu. Počasí bude místy hodně nebezpečné
Týden deštivého počasí. Meteorologové ozřejmili, proč v Česku tolik pršelo
Aktuálně se děje
před 33 minutami
Ministr zahraničí nemůže zakázat prezidentovi zastupovat zemi, řekl studentům Pavel
před 1 hodinou
Írán vyzval občany, aby chránili infrastrukturu vlastním tělem. Kolem elektráren tvoří lidské řetězy
před 2 hodinami
„Jsem vám k službám.“ Maďarskem otřásá nový skandál, Orbán nabízel Putinovi naprostou oddanost
před 2 hodinami
EU se snaží potlačit maďarský lid, protože nemá v oblibě lídra, který stojí za občany, perlí Vance v Budapešti
před 3 hodinami
Celá civilizace dnes večer zemře, prohlásil Trump. USA útočí na ostrov Charg, Izrael likviduje íránskou dopravní síť
před 4 hodinami
Ministerstvo zveřejnilo maximální ceny pohonných hmot na středu
před 5 hodinami
Vance přistál v Maďarsku. Zlatý věk, událost desetiletí, nešetří chválou Orbánovi lidé
před 6 hodinami
Orbán je trnem v oku Evropské unie. Do voleb vkládá velké naděje
před 6 hodinami
The Times: Modžtába Chameneí je v kritickém stavu neschopen řídit zemi. Írán mu chystá hrob
před 7 hodinami
Ve Francii havaroval vysokorychlostní vlak TGV. Po srážce s kamionem je mnoho zraněných
před 8 hodinami
Do voleb v Maďarsku zbývá necelý týden. Trump posílá Orbánovi silnou zbraň
před 9 hodinami
Co bude po vypršení ultimáta? Írán ustoupit nehodlá, Trumpa staví do parové pozice
před 10 hodinami
Během noci na středu můžeme zlikvidovat celý Írán, tvrdí Trump
před 11 hodinami
Mrazivé noční počasí představuje problém. Meteorologové varují
včera
Česká televize představila osmého účastníka letošní StarDance
včera
Po neúspěšné baráži o MS skončil u rumunských fotbalistů kouč Lucescu. Den poté dostal infarkt
včera
Pat a Mat z USA. Íránská diplomacie si střílí z amerických politiků
Aktualizováno včera
Žalobci navrhli vazbu pro dalšího obviněného v pardubickém případu
včera
Írán jako první reagoval na pákistánský návrh. Má vlastní požadavky
včera
Výhled počasí až do května. Teploty se budou přibližovat dvacítce
Velikonoce přinesly zatím nejteplejší den letošního roku, ale už dnes se v Česku ochladilo. Podle výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se teploty v následujících dnech a týdnech budou držet na spodní hranici obvyklých dubnových hodnot.
Zdroj: Jan Hrabě