Zařazení Černé Hory na seznam států s vysokým rizikem nákazy koronavirem se dotkne několika stovek Čechů. Zájezdy ale cestovní kanceláře rušit nebudou, povinné testy totiž pro to nejsou důvodem. ČTK to dnes řekl místopředseda Asociace cestovních kanceláří ČR Jan Papež. Podle něj je opatření pro cestovní kanceláře překvapivé a zbrklé, protože Černá Hora patří k bezpečným zemím.
Spolu s Černou Horou bylo na seznam rizikových zemí přesunuto i Srbsko, to však podle Papeže nepatří během léta k tolik vyhledávaným zemím.
Ministerstvo zdravotnictví přesunulo Srbsko a Černou Horu mezi státy s vysokým rizikem nákazy koronavirem v pátek. Češi musí od pondělí 13. července po návratu z obou zemí absolvovat test na covid-19, nebo nastoupit do dvoutýdenní karantény. Důvodem je zhoršená epidemiologická situace v těchto státech.
Upozorňujeme, že od pondělí je z národního seznamu ? zemí kvůli zhoršené epidem. situaci vyřazeno #Srbsko ?? a Černá Hora ??. Češi vracející se z těchto zemí musejí mít negativní test nebo jít do karantény. Cizinci z těchto neunijních zemí mohou do ČR cestovat jen na výjimky.
— MZV ČR (@mzvcr) July 11, 2020
"Je to pro nás velmi negativní a překvapující zpráva. Černou Horu pokládáme za jednu z nejbezpečnějších zemí v celé Evropě," uvedl Papež. Situaci přirovnal ke kroku Slovinska, které v minulém týdnu zařadilo Českou republiku mezi rizikové země, přičemž ale stát dostatečně nezohlednil reálnou situaci v celé zemi. "Je to zbrklé," podotkl. Stoupající čísla nákazy v Černé Hoře jsou podle něj výsledkem zhoršující se situace pouze v malé části země.
Papež také upozornil, že CK se dlouho snažily vzhledem ke stoupající oblibě země o zařazení Černé Hory na seznam bezpečných zemí, což se stalo až na konci června.
Černá Hora je podle mluvčí cestovní agentury Invia Andrey Řezníčkové u klientů stále více oblíbená, protože není ještě tak známá a "okoukaná". Jednou z cestovních kanceláří, která nabízí zájezdy do Černé Hory, je CK Travel Family. Firma v tomto týdnu vyslala do země 57 turistů. Jednatel CK Ivan Lackovič na konci června uvítal zařazení Černé Hory na seznam bezpečných zemí. Už tehdy se však podle něj projevilo, že velká část klientů nechtěla čekat a zvolila raději jinou destinaci. To se týkalo zejména leteckých zájezdů, do země se zatím jezdí pouze auty nebo autobusy. České opatření tak nyní opět může oslabit zájem turistů o cesty do této země.
Na seznamu rizikových zemí je nově i Srbsko, to však tolik turistů a cestovních kanceláří neovlivní. "Do Srbska turisté jezdí spíše na jaře nebo na podzim," dodal Papež.
Stát sestavuje pro cesty do zahraničí tzv. semafor, který hodnotí míru rizika nákazy koronavirem v jednotlivých evropských zemích a na základě toho stanovuje pravidla pro cestu z nich do Česka. Parametry a kritéria vycházejí z hodnocení epidemiologických kritérií pro každou zemi. Ze zemí EU je mezi rizikovými zeměmi pouze Švédsko.
Související
Nebezpečný predátor v dovolenkovém ráji Čechů. Úlovku se divil i rybář
Balkánské státy postihl masivní blackout. Nefungují semafory, MHD ani obchody, na silnicích je chaos
Černá Hora , cestovní kanceláře , cestování , ministerstvo zdravotnictví , Česká republika , Srbsko , Covid-19 (koronavirus SARS-CoV-2)
Aktuálně se děje
Aktualizováno včera
MS v hokeji: Česko porazilo Švédsko 4:3
včera
Musk prohrál soud proti OpenAI. Porota žalobu smetla ze stolu
včera
Rusko a Bělorusko uspořádaly vojenské cvičení zaměřené na nasazení jaderných zbraní
včera
Trumpova administrativa zřídila téměř dvoumiliardový fond. Peníze půjdou jeho spojencům
včera
Co je ebola a proč je tak těžké epidemii zastavit?
včera
Ebolou a hantavirem to neskončí. Infekční onemocnění jsou stále častější a ničivější, varují odborníci
včera
Ostře sledované Světové zdravotnické shromáždění začalo. Chce se stát historickým momentem pro lidstvo
včera
Vláda na pozici náčelníka Generálního štábu navrhne Miroslava Hlaváče
včera
Svět mobilizuje síly ve snaze potlačit nové ohnisko eboly
včera
Kallasová, Merkelová, Seagal nebo Depardieu? Evropa hledá vyjednavače pro Rusko
včera
FP: Zprávy o hrozícím pádu Putina může vypouštět sám Kreml. Ve hře jsou tvrdší represe a čistky
včera
Zelenskyj: Nastal čas, aby si Evropa vybrala vyjednavače pro jednání s Ruskem
včera
„Došlo k obrovské chybě, soudruzi?“ Rusko omylem zaútočilo na čínskou posádku severokorejské lodi
včera
SAE: Za útokem u jaderné elektrárny stojí Írán nebo jeho spojenci
včera
Situace s ebolou je mimořádně závažná. Proti současné variantě neexistuje vakcína ani léky, varuje WHO
včera
Čas se krátí. Írán musí jednat, jinak z něj nic nezbyde, varoval Trump
včera
Počasí může nabídnout i letní teploty, ukazuje předpověď na celý týden
17. května 2026 21:54
Britové si posvítí na charitu jedné z princezen. Ve financích něco nesedí
Aktualizováno 17. května 2026 20:56
WHO reaguje na epidemii eboly v Africe. Z DR Kongo se rozšířila do Ugandy
17. května 2026 19:49
Policie řeší neuvěřitelný podvod. Žena uvěřila, že jí píše slavný zpěvák
Podvodů, kdy se internetoví zločinci vydávají za slavné osobnosti, přibývá. Tentokrát je obětí žena, který uvěřila, že si píše s opravdovým Pavolem Haberou. Přišla zároveň o desítky tisíc korun. Případem se zabývá policie.
Zdroj: Jan Hrabě