Pro rok 2021 je největším rizikem pro české podnikatele zavádění dalších mimořádných opatření vlády v souvislosti s pandemií koronaviru. Vyplynulo to z tradičního šetření Hospodářské komory (Komorový barometr), kterého se zúčastnilo 743 firem všech velikostí a oborů z celé ČR.
Obavy z dalšího omezování ekonomiky tak v posledních týdnech převážily nad tradičními bariérami podnikání, jako jsou náklady na pracovní sílu nebo administrativní zátěž.
Největší obavy z případného omezení svých provozů mají podle šetření podnikatelé ve službách a drobní živnostníci. "Právě nejmenší podnikatele, služby nebo restaurace a cestovní ruch zasáhla na jaře koronavirová pandemie nejhůře. Jakkoliv většinou situaci díky vlastním úsporám firmy zvládly, další přidušení ekonomiky by pro ně mohlo být fatální," varoval prezident Hospodářské komory Vladimír Dlouhý.
I z toho důvodu označilo přes 70 procent oslovených podnikatelů mimořádná opatření proti šíření covidu-19 jako největší bariéru svého byznysu pro příští rok. Až s velkým odstupem vnímají firmy překážky v podobě administrativní zátěže nebo nedostatku lidí a mzdových nákladů. To jsou přitom problémy, které v minulých anketách jako bariéry byznysu vévodily.
Nově se mezi pět největších úskalí dalšího rozvoje podnikání dostalo i přerušení dodavatelských řetězců způsobené dopady koronaviru, kterého se obává bezmála třetina podnikatelů. "Ztráta nebo narušení obchodních vazeb je zásadní hlavně ve zpracovatelském průmyslu, který je v ČR klíčovým tahounem ekonomického růstu. I to je důvod, proč si ČR nemůže další výraznou ekonomickou brzdu dovolit," dodal Dlouhý.
Udržet ekonomiku v chodu je podle Hospodářské komory důležité i z toho důvodu, že se tuzemským firmám podařilo s jarní fází mimořádných opatření proti covidu-19 poměrně dobře vyrovnat. Celých 30 procent podnikatelů už koncem léta hlásilo, že se jim podařilo dostat na úroveň před pandemií.
Související

Trumpova strategie nevyšla. Kvůli clům zdražíme, ať si náklady zaplatí Američané, vzkazují firmy

Postoj Evropy k Číně se mění. Snahy o zabránění ovládnutí technologických firem slábnou
firmy , Vladimír Dlouhý (ekonom ex-politik) , podnikatelé , hospodářská komora , Ekonomika
Aktuálně se děje
včera

Izraelští vojáci stříleli poblíž centra humanitární pomoci, nově zvolená nadace situaci nezvládla
včera

Rusko dostává body za nic. Spolu s Běloruskem by ho IIHF měla poslat do nižších divizí
včera

Ministryně Černochová měla v centru Prahy dopravní nehodu
včera

Nepochopitelný postup české justice: Nepřímé důkazy stačí k odsouzení, ale ne k vyšetřování krádeže
včera

Eurozóna se rozroste. Od ledna bude platit eurem další evropský stát
včera

Skandál ve Francii: Země utratila 90 000 eur za diskreditaci výzkumu dopadu jaderných testů
včera

Medveděv odhalil Putinovy cíle. Nárazníkovou zónu chce vytvořit na celé Ukrajině
včera

Chaos kolem dodávek pomoci do Gazy: OSN neví, zda se pomoc skutečně dostává k civilistům
včera

Merz pohrozil zastavením evropských fondů Slovensku, Fico ostře zareagoval
včera

S internetovými podvody se roztrhl pytel. Lidé přicházejí o statisíce a pachatelé mizí beze stopy
včera

Trump zvažuje zavedení sankcí proti Rusku, chce Putina přimět k mírovému jednání
včera

Bouří se OSN i desítky států. Proč je izraelský plán na distribuci humanitární pomoci pro Gazu terčem kritiky?
včera

USA a Evropa zrušily omezení doletu zbraní. Ukrajina může útočit hluboko v Rusku
včera

Trump čelí zásadní zkoušce: Kreml ho zkouší, Západ čeká na odpověď
včera

Auto vjelo v Liverpoolu do davu slavících fanoušků. Zraněno je 50 lidí
včera

Pokud nemáš na právníka, nedopadneš dobře. Soudci se kryjí a nikdo to nechce změnit, říká o české justici Piussi
včera

Nástup letního počasí bude pozvolný, naznačuje měsíční výhled
26. května 2025 22:01

Pavla Novotného se marně pokoušeli odvolat. Snahy opozice odsoudil
26. května 2025 21:18

Vražda v Olomouci objasněna. Stala se mezi lidmi bez domova
26. května 2025 20:45
Spartu zasáhla další nepříjemnost. Rosický byl hospitalizován kvůli problémům se srdcem
Neprožívá zrovna nejklidnější období ve svém životě. Jeho fotbalové Spartě se přestalo dařit, už dávno přišla o možnost obhajoby mistrovského titulu, ale v závěru sezóny prohrála finále českého poháru a málem přišla i o účast v jakémkoliv evropském poháru. Kvůli sérii porážek musel skončit v klubu trenér Lars Friis, ale kromě toho Rosický a spol. řešili trable s fanoušky. Nyní přišla ještě zpráva, že měl sportovní manažer pražské Sparty skončit na jednotce intenzivní péče kvůli problémům se srdcem, přičemž tam měl vydržet až do konce minulého týdne, kdy byl opět propuštěn domů.
Zdroj: David Holub