Hotely i restaurace loni čelily výrazným ztrátám, podle asociace schází pomoc státu

Obsazenost ubytovacích zařízení v Praze loni podle Asociace hotelů a restaurací ČR (AHR) dosáhla 26 procent proti roku 2019, kdy činila zhruba 80 procent. Podobné to bylo také v ostatních městech České republiky. Tržby na pokoj klesly o 75 procent na 18 eur (asi 441 Kč) za noc.

Restauratéři v uplynulém roce utržili ve srovnání s předcovidovým rokem 2019 zhruba o 50 procent méně. Nejkritičtější byl začátek a závěr roku, kdy propad tržeb činil až 80 procent. Výsledky ovlivnila hlavně vládní protiepidemická opatření včetně omezení příjezdu zahraničních návštěvníků. Podnikatelům schází pomoc státu, noví ministři se k náhradám dosud jasně nevyjádřili. AHR to dnes uvedla v tiskové zprávě.

Ze sousedních zemí vyšší obsazenost vykázaly ubytovací provozy ve Vídni, kde činila 29 procent, v Budapešti byla 31 procent a v Berlíně dosáhla 38 procent. Data vyplývají z pravidelné zprávy STR Global, kterou AHR vydává pro své členy.

V porovnání s městským ubytováním se v ČR lépe dařilo horským hotelům. Předběžný průzkum AHR ukázal, že by v nich obsazenost za loňský rok mohla být mezi 30 a 35 procenty. I v tomto případě měly významný negativní vliv restrikce v prvním čtvrtletí a na konci roku, kdy za běžných okolní bývá většina ubytovacích provozů v hlavní sezoně plná.

Podnikatelé v hotelnictví a gastronomii nadále čelí omezením. Služeb mohou až na výjimky využít jen lidé, kteří se prokážou dokladem o dokončeném očkování nebo prodělání nemoci covid-19 v posledním půl roce. V restauracích může u jednoho stolu sedět nejvýše šest hostů. Zastavení možnosti čerpání příspěvku B z programu Antivirus na podporu zaměstnanosti od ledna letošního roku může podle AHR způsobit další propouštění. Pokud vláda vyplácení neobnoví nebo nespustí kurzarbeit stavy zaměstnanců mohou klesnout o dalších 30 procent.

"Dosud se pouze dozvídáme z médií názor ministra průmyslu a obchodu, že za dva roky se měli podnikatelé přizpůsobit situaci. Je přitom zcela zřejmé, že pokud jakýkoliv podnikatelský model je dva roky omezován tak, že mu dlouhodobě klesnou tržby o 50 procent a více, přičemž jen fixní náklady tvoří ve službách 60 až 70 procent, pak musí po celou dobu své podniky dotovat. To vše za situace neúměrně rostoucích nákladů na energie a další služby," řekl prezident AHR Václav Stárek. Doplnil, že krachy podnikatelů dopadnou také na zaměstnance, zajištění služeb v regionech a životní úroveň jejich obyvatel. Znemožní se i jakékoliv oživení oboru, které si vláda dala do programového prohlášení.

Ministr pro místní rozvoj Ivan Bartoš (Piráti) v úterý večer na twitteru napsal, že předsedové pětikoalice s příslušnými resorty jednají o spuštění dříve připravených programů pomoci COVID 2021 a COVID Nepokryté náklady. O podrobnostech včetně výše podpory by vláda měla rozhodnout v nejbližších dnech, uvedl.

Související

Více souvisejících

Restaurace Hotely

Aktuálně se děje

včera

Sebastian Kurz

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl odsouzen

Bývalý rakouský kancléř Sebastian Kurz byl shledán vinným z křivé výpovědi, když před parlamentním vyšetřovacím výborem minimalizoval svou roli při jmenování dozorčí rady významné státní investiční společnosti ÖBAG. 

včera

včera

Kritik Kremlu Alexej Navalnyj

Navalného tým nabízí odměnu za informace, které objasní jeho "vraždu"

Spolupracovníci ruského opozičního vůdce Alexeje Navalného nabízejí odměnu ve výši 20 000 eur za jakékoli informace související s jeho "vraždou" ve vězeňském táboře IK-3 za polárním kruhem. Tuto výzvu adresovali příslušníkům ruské armády, policie, zaměstnancům Federální bezpečnostní služby (FSB), Vyšetřovacího výboru (Sledkem) a prokuratuře.

včera

včera

Petr Moos

Zemřel bývalý ministr dopravy a zakladatel dopravní fakulty Petr Moos

Ve věku 78 let dnes zemřel Petr Moos, vedoucí týmu, který připravoval rozšíření Krajské nemocnice Liberec o objekt Centra urgentní medicíny. V roce 1998 byl ministrem dopravy ČR v Tošovského vládě a jiného založil Fakultu dopravní na Českém vysokém učení technickém v Praze.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Putin přišel o spojence. Ztratil kontrolu nad zemí ve své alianci

Arménie pozastavila své členství ve vojenské alianci Organizace smlouvy o kolektivní bezpečnosti (OZKB), kterou vede Rusko. Premiér Nikol Pašinjan to v rozhovoru odvysílaném ve čtvrtek odůvodnil tím, že aliance Arménii zklamala.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy