Znovuzavedení povinnosti mít zakrytá ústa a nos v obchodech v Praze nemile překvapilo Asociaci nákupních center. Podle předsedy českého výboru asociace Jana Kubíčka s ní nebyla situace konzultována. Řekl to dnes ČTK. Už dříve uvedl, že roušky mohou lidi od návštěvy center odradit. Jde přitom podle něj o dobře větrané prostory, kde spolu lidé nejsou v dlouhém kontaktu.
V hlavním městě bude od středy 9. září vstup do obchodů a nákupních center možný jen se zakrytými ústy a nosem, oznámila dnes ředitelka sekce ochrany a podpory veřejného zdraví hygienické stanice hlavního města Zdeňka Shumová. Hygienici opatření zpřísňují vzhledem k rostoucímu počtu potvrzených případů koronaviru v Praze.
"Toto rozhodnutí nás nemile překvapilo. Nezaznamenal jsem žádná nová data, která by svědčila o zvýšení rizika přenosu v rámci obchodních center. Z ministerstva zdravotnictví s námi celou záležitost nikdo nekonzultoval, ačkoliv jsme s nimi v pravidelném kontaktu," uvedl Kubíček.
Už dříve ČTK řekl, že plošná opatření vzhledem k výrazným ekonomickým nákladům nepovažuje za správná. Na jaře ani nyní nebylo podle něj prokázáno, že by nákupní centra byla významným zdrojem přenosu koronaviru. Zavedení roušek podle něj vyvolává u lidí strach a ti pak podvědomě omezují nákupy.
Návštěvnost nákupních center se podle Kubíčka v srpnu v dostala v průměru na 80 až 90 procent loňských čísel. Nejvíce poznamenána jsou centra závislá na turistech. Těch je ale minimum. Podíl zahraničních turistů 40 a více procent na návštěvnosti obchodních center se podle vedoucí výzkumu retailového sektoru společnosti CBRE Kláry Bejblové týká přibližně desetiny z celkového objemu maloobchodních ploch v Praze. Podle Kubíčka nižší návštěvnost evidují také centra v blízkosti kancelářských budov. Mnoho lidí totiž nyní pracuje z domova.
Kvůli šíření koronaviru byla od 14. března do 10. května většina prodejen v obchodních centrech uzavřena. Nefungovaly stravovací zóny, kina ani dětské koutky. Podle aktuálního průzkumu CBRE uzavření obchodu nebo ukončení nájemní smlouvy zaznamenala v důsledku krize čtyři procenta nájemců.
Související
Klid před bouří. Válka v Íránu zatím cenami v obchodech nezahýbala, experti řekli, kdy se to změní
Obchody se musí řídit zákonem. V pátek do center a supermarketů nechoďte
Obchody , Roušky a respirátory , Praha
Aktuálně se děje
před 18 minutami
„Došlo k obrovské chybě, soudruzi?“ Rusko omylem zaútočilo na čínskou posádku severokorejské lodi
před 1 hodinou
SAE: Za útokem u jaderné elektrárny stojí Írán nebo jeho spojenci
před 2 hodinami
Situace s ebolou je mimořádně závažná. Proti současné variantě neexistuje vakcína ani léky, varuje WHO
před 2 hodinami
Čas se krátí. Írán musí jednat, jinak z něj nic nezbyde, varoval Trump
před 4 hodinami
Počasí může nabídnout i letní teploty, ukazuje předpověď na celý týden
včera
Britové si posvítí na charitu jedné z princezen. Ve financích něco nesedí
Aktualizováno včera
WHO reaguje na epidemii eboly v Africe. Z DR Kongo se rozšířila do Ugandy
včera
Policie řeší neuvěřitelný podvod. Žena uvěřila, že jí píše slavný zpěvák
včera
Moravec spustí nový projekt. Natáčet se má na Výstavišti
včera
Zelenskyj se jménem Ukrajiny hrdě přihlásil k nočnímu útoku na Moskvu
včera
Švýcaři, Slováci i Finové mají šest bodů. Američané se trápili i s Brity, ale vyhráli
včera
První Čech zdolal nejvyšší horu světa Mount Everest před 35 lety
včera
Pošta zavírá několik partnerských pošt. Kontrola odhalila vážné problémy
včera
Princ Harry se po útocích ozval kvůli antisemitismu v Británii
včera
Ledoví muži a poslední záchvěv zimy. Na horách opět bylo až 10 centimetrů sněhu
včera
Doporučení, připomínky i výtky. Klempíř se zákonem o ČT na řadě míst narazil
včera
Hantavirus se potvrdil u dalšího člověka z paluby MV Hondius
včera
Experti úspěšně zachránili lebku svaté Zdislavy, oznámila policie
včera
Eurovize má bulharskou vítězku. Žižka doplatil i na technické potíže
včera
Ukrajinci v noci útočili na Moskvu. Zemřeli nejméně tři lidé
Rusko se v noci na neděli stalo terčem rozsáhlého ukrajinského dronového útoku. Tři lidé přišli o život, více než 15 osob utrpělo zranění. Bezpilotní stroje cílily také na klíčové infrastrukturní stavby.
Zdroj: Lucie Podzimková