Nezaměstnanost v ČR roste. Bez práce je nejvíc žen od léta 2017

Nezaměstnaných žen v Česku bylo v říjnu, kdy vláda kvůli další vlně šíření koronaviru opět vyhlásila nouzový stav a přijala řadu epidemických opatření, nejvíce od léta 2017. Míra jejich nezaměstnanosti se od září zvýšila o desetinu procentního bodu na 3,4 procenta, zatímco u mužů byla podobně jako v září 2,5 procenta.

Celkem bylo bez práce 2,9 procenta lidí ve věku 15 až 64 let, v září jich bylo o desetinu bodu méně. Vyplynulo to z dnes zveřejněných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ).

Celkový růst nezaměstnanosti byl tak způsoben čistě růstem nezaměstnanosti žen, komentoval pro ČTK výsledky analytik skupiny Natland Petr Bartoň.

„Ekonomické dopady druhé vlny protiinfekčních opatření jsou vyšší u podnikatelů. Těm se v říjnu snížil průměrný počet odpracovaných hodin meziročně o 11 %, u zaměstnanců poklesl jen o 6 %,“ upozorňuje Dalibor Holý, ředitel odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ.

— ČSÚ (@statistickyurad) December 2, 2020

Za nárůstem nezaměstnanosti žen podle něj stojí to, že častěji než muži pracují v sektorech, na které nejvíce dopadají vládní restrikce, tedy ve službách s přímým kontaktem se zákazníkem, kde je i nejsilnější pokles ekonomické aktivity. Dalším důvodem je podle Bartoně to, že ženy častěji pracují v menších firmách, které při současném ekonomickém poklesu strádají více než velké firmy, které většinou mají finanční "polštář" k překlenutí poklesu poptávky.

Přitom v listopadu lze podle analytika čekat kvůli protikoronavirovým opatřením další nárůst nezaměstnanosti.

Nezaměstnaných žen v desátém měsíci přibylo proti září o 4400 a proti loňskému říjnu o 23.800 na 79.700. Naposledy bylo podle údajů statistiků více žen bez práce před třemi lety v červenci, a to 81.800, tedy 3,5 procenta. Vedle toho nezaměstnaných mužů bylo v říjnu 73.600, meziměsíčně o 800 méně a meziročně o 21.700 méně. Vyšší počet mužů bez práce než v říjnu statistici zaznamenali letos v srpnu, téměř 79.000. Míra nezaměstnanosti mužů tehdy činila 2,7 procenta.

Podle ředitele odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ Dalibora Holého jsou ekonomické dopady opatření proti šíření nemoci covid-19 obecně vyšší u podnikatelů, kterým se v říjnu meziročně snížil průměrný počet odpracovaných hodin o 11 procent. Naproti tomu u zaměstnanců klesl jen o šest procent.

"Pracujících meziročně ubylo o více než 70.000, přitom ze tří čtvrtin jde úbytek na vrub žen," uvedl Holý.

Související

Úřad práce, ilustrační fotografie.

Nezaměstnanost je nejvyšší za poslední roky. Nejnižší zůstává v Praze a okolí

V lednu letošního roku vzrostla nezaměstnanost v Česku na čtyři procenta, oproti prosincovým 3,7 procenta. Tato úroveň je nejvyšší za téměř tři roky, od dubna 2021. Údaje zveřejněné dnes Úřadem práce ČR naznačují, že na konci ledna bylo více uchazečů o práci než volných pracovních míst, což je výrazný obrat oproti situaci předchozího měsíce. 
Ilustrační foto

Nezaměstnanost v Česku mírně stoupla. Firmy stále hledají statisíce lidí

V prosinci minulého roku vzrostla nezaměstnanost v České republice na 3,7 procenta, oproti listopadovým 3,5 procenta. Počet uchazečů o práci se zvýšil o 16 000 na 279 227, zatímco volná pracovní místa poklesla o 7 000 na 271 789. Poprvé od ledna 2023 tak bylo více registrovaných uchazečů o zaměstnání než volných pracovních míst. Tato data zveřejnil Úřad práce ČR (ÚP ČR).

Více souvisejících

nezaměstnanost / nezaměstnaní ženy Český statistický úřad Ekonomika firmy Muži

Aktuálně se děje

před 43 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 8 hodinami

před 9 hodinami

včera

včera

včera

Po mizerném týdnu se Bayern Mnichov dohodl na předčasném konci s koučem Tuchelem

Nejprve prohra 0:3 v Leverkusenu, následně prohra 0:1 na hřišti Lazia Řím v rámci osmifinále Ligy mistrů a pak prohra 2:3 v Bochumi. To vše společně s tím, že v Bundeslize ztrácí Bayern Mnichov už osm bodů na vedoucí tým, nakonec vyústilo v dohodu mezi klubovým vedením a trenérem Thomasem Tuchelem na předčasném ukončení spolupráce, přičemž bývalý kouč Dortmundu, Paris Saint Germain či Chelsea by měl z mnichovského velkoklubu odejít až po této sezóně 2023/24.

Zdroj: David Holub

Další zprávy