Obchodníci stále porušují zákaz prodeje alkoholu mladistvým. Česká obchodní inspekce (ČOI) odhalila ve třetím čtvrtletí minulého roku porušení předpisů téměř u 43 procent kontrolovaných prodejců alkoholu a tabáku.
Obchodníci nejčastěji neseznámili zákazníky s cenou výrobků, ve 141 případech ale také porušili zákaz prodeje alkoholu osobám mladších 18 let. Inspekce uložila za zjištěné prohřešky od začátku července do konce září pravomocně 653 pokut za víc než 5,8 milionu korun. ČTK o tom dnes informoval mluvčí ČOI Jiří Fröhlich.
Inspektoři za třetí čtvrtletí provedli 1931 kontrol, při nichž se zaměřili na dodržování nabídky, prodeje a skladování alkoholických nápojů a tabákových výrobků. Porušení právních předpisů zjistili v 831 případech. "Z toho porušení zákona o ochraně zdraví před škodlivými účinky návykových látek zjistila ČOI ve 173 případech, kdy přibližně 80 procent případů se týkalo porušení zákazu prodeje alkoholu mladistvým," uvedl mluvčí inspekce. Inspektoři ČOI využili své pravomoci a ke 190 kontrolám přizvali osoby mladší 18 let.
Zákaz prodávat nebo podávat alkoholický nápoj mladistvým zjistili inspektoři u 141 případů. Ve 21 provozovnách prodejci neumístili viditelný text o zákazu prodeje alkoholu lidem mladším 18 let, případně nebyl tento text podle předpisů. Jeden z prodejců také porušil zákon o spotřebních daních, když prodal cigarety za vyšší cenu, než byla uvedena na tabákové nálepce.
V loňském druhém čtvrtletí roku provedla inspekce méně kontrol zaměřených na prodej alkoholu a cigaret, a to 957. Porušení předpisů zjistili při 294 z nich. V deseti případech provozovatelé neumístili v obchodě viditelný text o zákazu prodeje alkoholu lidem mladším 18 let, třikrát obchodníci alkohol mladistvým prodali.
Související
Bezútěšný stav českých e-shopů. Ze 152 kontrolovaných porušila předpisy naprostá většina
Jsou ceny cukru v pořádku? ČOI provedla kontroly v obchodech
čoi , Alkohol , Obchody , děti , Ekonomika
Aktuálně se děje
před 53 minutami
Opilý strojvedoucí zapomínal otevírat dveře. Nadýchal přes dvě promile
před 1 hodinou
Pastrňák s největší pravděpodobností na MS hrát nebude. Rulík povolal sedm hráčů
před 2 hodinami
Princezna Eugenie bude trojnásobnou maminkou. Gratuloval jí i král
před 3 hodinami
Máme indicie, uvedla policie k lesnímu požáru v Českém Švýcarsku
před 3 hodinami
Juchelka si vybral nečekanou ombudsmanku. Jde o známou zpěvačku
před 4 hodinami
Babišova vláda schválila novou EET. Slibuje, že bude modernější
před 5 hodinami
Zemřel televizní revolucionář Ted Turner, zakladatel americké CNN
před 5 hodinami
Bouřky si opět vyžádaly varování. Hrozí až do půlnoci, upozornil ČHMÚ
před 6 hodinami
Macinka upřesnil, koho považuje za méněcenného
před 7 hodinami
Čína může USA pomoci znovuotevřít Hormuzský průliv. Nebude to ale zadarmo
před 8 hodinami
Vědci řeší novou záhadu. Objevili atmosféru na planetě, kde to teoreticky nemělo být možné
před 8 hodinami
Čtou knihy, na palubu chodí po jednom. Jak se žije cestujícím lodi MV Hondius pod hrozbou hantaviru?
před 9 hodinami
Bouřky se mohou vyskytnout i dnes, přiznali meteorologové
před 9 hodinami
Loď MV Hondius rozhádala celé Španělsko. Madrid ji povolil zakotvit na Kanárských ostrovech
před 10 hodinami
Babiš v otázce financování armády otočil. Závazek NATO chce letos splnit
před 11 hodinami
MV Hondius pluje k evropským břehům. Na palubu míří lékaři, Kanárské ostrovy lodi nedovolí zakotvit
před 11 hodinami
Platit se mu nechce. Pražská MHD marně vymáhá škodu po teroristovi z Kolumbie
před 12 hodinami
Trump znovu nepochopitelně kritizoval papeže. Rubio právě míří do Vatikánu
před 13 hodinami
Hasiči v Českém Švýcarsku splnili cíl a odvolávají vrtulníky. Zásah pokračuje
před 13 hodinami
Trump pozastavil Projekt Svoboda. Blokáda i mírová jednání pokračují
Americký prezident Donald Trump oznámil pozastavení Projektu Svoboda. Spojené státy tak podle jeho slov vyslyšely prosby několika zemí. Trump dodal, že nyní se má pracovat na dokončení mírové dohody s Íránem. Dal však najevo, že dohoda není stoprocentně jistá.
Zdroj: Lucie Podzimková