Prodejci letos znovu sledují zájem o sortiment na Halloween v celé šíři. Loni kvůli pandemii koronaviru a souvisejícím opatřením nebyla příliš vysoká poptávka po maskách, kostýmech či lampionech.
Letos roste zájem o dýně někde až o desítky procent, zákazníci si mohou často vybrat z několika odrůd. Halloween Češi podle obchodníků slaví i vařením a hodováním, proto někteří připravili speciality, nabízejí například dýňové pivní speciály. Vyplývá to z ankety ČTK mezi prodejci.
Globus podle své mluvčí Anety Turnovské v uplynulém roce evidoval meziroční pokles poptávky po sortimentu na Halloween, hlavně u zboží jako jsou masky. Letos je zájem o masky a doplňky o pětinu vyšší. "Meziročně zaznamenáváme také desetiprocentní nárůst zájmu zákazníků o dýně," uvedla Turnovská. V hypermarketech Globus podle ní lidé najdou nyní šest odrůd dýní, všechny od tuzemských pěstitelů.
Restaurace Globus si podle Turnovské k Halloweenu připravily speciální nabídku jídel. "Zákazníci si tak mohou pochutnat na kachním stehnu s červeným zelím a dýňovými bramboráčky nebo kachním prsu a tarhoňovým rizotem s dýní. V nabídce bude i krémová dýňová polévka se zázvorem," řekla.
Obchody Albert podle svého mluvčího Jiřího Marečka v souvislosti s koronavirem nesledují žádné větší výkyvy v poptávce po halloweenském sortimentu. Loni situaci nejvíce ovlivnilo rušení lampionových průvodů a oslav k Halloweenu ve školách a školkách. Tradičně mezi nejoblíbenější zboží podle něj patří lampiony, kouzelnické klobouky a doplňky pro děti.
U dýní Albert zaznamenal růst zájmu až o desítky procent. "Zákazníkům proto nabízíme širokou nabídku dýní, i takzvaných halloweenek z českých polí," uvedl.
Tesco podle svého mluvčího Václava Koukolíčka pozoruje u Čechů rostoucí zájem o halloweenské oslavy. Nabídku letos doplnila o bytový textil s tematickými motivy nebo skleničky. Nejvíce lidé podle Koukolíčka kupují masky, které se většinou i rychle vyprodají, řekl.
I on-line supermarket Košík.cz ve své nabídce Halloween zohledňuje. Dýně má momentálně podle svého mluvčího Františka Brože v akci, prodává limitované edice výrobků s odkazem na Halloween. V rámci vlastní řady Authentic připravili třeba dýňové pivní speciály nebo zmrzlinu s dýňovou příchutí.
Oslavy Halloweenu, které připadají na 31. října, vznikly v Irsku, odkud se rozšířily do Spojených států amerických a následně do dalších zemí. Svátek Día de los Muertos je jedním z nejvýznamnějších v Mexiku. Slaví se 1. a 2. listopadu.
Související
Vražda mladé dívky na Halloween. Stín podezření padl na rodinu Kennedyových
Día de los Muertos: Jak vypadají mexické Dušičky?
Aktuálně se děje
před 1 hodinou
Lavrov se po téměř roce sejde s Rubiem. Chce, aby mu vysvětlil Trumpovy výroky o míru
před 2 hodinami
Guardian: Coca-Cola, Mondelēz, Danone či Ferrero bojují proti zdravému stravování vleklými žalobami
před 3 hodinami
Pavel poprvé vetoval Babišově vládě zákon. Sněmovně vrátil spornou novelu rozpočtových zákonů
před 5 hodinami
Hútíové oznámili blokádu Báb al-Mandab, klíčové objízdné trasy Hormuzského průlivu
před 6 hodinami
Trump schválil dohodu, která umožní Saúdské Arábií obohacovat palivo pro jaderné reaktory
před 7 hodinami
Po zásahu na pražském magistrátu policie obvinila šest lidí a dvě firmy
před 8 hodinami
Írán podporuje Čína i Rusko. Podle Hegsetha je ale na kolenou
před 10 hodinami
„Nikdo nás nezachrání před bombami ani režimem.“ Jak se žije lidem v Íránu pod každodenními nálety?
před 11 hodinami
Francie jako první země v EU zakáže přístup na sociální sítě dětem mladším 15 let
před 12 hodinami
Zelenskyj pod tíhou protestů odvolal Syrského. Fedorov se do funkce nevrátí
před 14 hodinami
Počasí moc léto nepřipomíná. Podle meteorologů to v srpnu nebude lepší
včera
WHO: Vedra nejsou jednorázový, ale trvalý problém. Za čtyři roky zabila jen v Evropě 200 tisíc lidí
včera
Lukašenko čelí rostoucímu tlaku ze strany Putina. Do války s Ukrajinou se mu ani trochu nechce
včera
Nový žebříček: Nejsilnější pas světa má asijský stát. USA se rapidně propadly, lépe je na tom i Česko
včera
Nespokojenost na Ukrajině narůstá. Lidé hrozí neomezenými protesty, žádají výměnu Syrského za Fedorova
včera
Kanada hasí požáry i nový skandál. Domorodé kmeny údajně nikdo nevaroval, evakuovat se musely samy
včera
Na pražském magistrátu zasahuje policie, údajně měla několik osob zadržet
včera
Novým britským ministrem zahraničí je zastánce ochrany klimatu. Bílý dům se bouří, Londýnu poslal varování
včera
Češka nesla na pláži v Chorvatsku slunečník. Zasáhl ji blesk, v nemocnici bojuje o život
včera
Trump uvalil na Kanadu padesátiprocentní cla
Americký prezident Donald Trump zavedl padesátiprocentní cla na širokou škálu zboží dováženého z Kanady. Tímto krokem reaguje na podle něj nerovné zacházení, kterému ze strany sousední země čelí americké automobily, mléčné výrobky a alkohol.
Zdroj: Libor Novák