Halloween

Halloween

Oslava Halloweenu v USA se blíží. Jak bude vypadat uprostřed pandemie?

Americké Centrum pro kontrolu a prevenci nemocí vydalo směrnici, jak přesně bude probíhat halloweenská koleda 31. října uprostřed pandemie. Žádné klepání na dveře, sladkosti na konci příjezdové cesty a obdivování výzdoby z dálky. Takto by podle CDC měl probíhat jeden z nejoblíbenějších svátku roku v USA.
Ilustrační foto

Děsiví revenanti: Vrací se na Dušičky mrtví mezi živé

Již odpradávna lidé věří v přízraky mrtvých, kteří vstávají z hrobů, děsí živé a škodí jim. Tito nemrtví, kteří opouštějí své hroby, se označují jako revenanti. Protože se jich lidé pochopitelně báli, snažili se všemožně zabránit jejich návratu. Tyto představy se v lidové kultuře udržely až do 20. století.

Dušičky versus Halloween. Jak to vidí Češi? Průzkum hovoří jasně

Téměř čtyři pětiny Čechů se chystají o nadcházejícím dušičkovém víkendu navštívit hroby svých blízkých, dvě třetiny pojedou na dva nebo více hřbitovů. Dalších 13 procent pak na Dušičky zůstává doma, kde si ovšem 2. listopadu večer zapálí svíčku a zavzpomíná na své zemřelé. Pouze devět procent Dušičky nijak neslaví, ani si je nepřipomíná. Vyplývá to z průzkumu agentury IPSOS pro operátora T-Mobile.
Halloween

Proč jsou symbolem Halloweenu zrovna vydlabané dýně? Může za to jeden opilec

Halloween je anglosaský lidový svátek, který se slaví 31. října, tedy den před křesťanským svátkem Všech svatých. Ačkoliv jej dnes mnozí pokládají za svátek především americký, vyvinul se v Irsku z tradičních oslav. Svátek se slaví většinou v anglicky mluvících zemích, převážně v USA, Kanadě, Velké Británii, Irsku, Austrálii nebo Novém Zélandu.
Halloween

Překvapivé riziko oslav Halloweenu: Kostýmy mohou být zdraví nebezpečné

Ačkoliv je Halloween, anglosaský svátek všech svatých, v naší zemi vcelku novým fenoménem a zdaleka se netěší takové popularitě, jako například ve Spojených státech amerických, i u nás se každoročně pořádá velké množství halloweenských večírků, při nichž se lidé převlékají do různých kostýmů. Server ABC news ale varuje, že některé oblíbené součásti kostýmů mohou představovat zdravotní riziko.
film Venom

Na co do kina? Antihrdina Venom stále vede, boduje i hororová novinka

Víkendovou návštěvnost českých kin vede potřetí za sebou americký akční film Venom o stejnojmenném komiksovém antihrdinovi. Tři týdny se nezměnilo ani obsazení druhého místa, které patří české komedii Po čem muži touží. Na třetí příčce se umístila novinka, americký horor Halloween. Vyplývá to z údajů, které dnes na webu zveřejnila Unie filmových distributorů.
Halloween

Proč jsou symbolem Halloweenu zrovna vydlabané dýně? Může za to prý opilec, který nechtěl zemřít

Halloween je anglosaský lidový svátek, který se slaví 31. října, tedy den před křesťanským svátkem Všech svatých. Ačkoliv jej dnes mnozí pokládají za svátek především americký, vyvinul se v Irsku z tradičních oslav. Svátek se slaví většinou v anglicky mluvících zemích, převážně v USA, Kanadě, Velké Británii, Irsku, Austrálii nebo Novém Zélandu.
Něco takového se v zákopech 1. světové války nevidí každý den.

Halloween letos pod vlivem feminismu: Kostýmy princezen ustupují akčním hrdinkám

New York - Měsíce po historickém pochodu žen ve Washingtonu a uprostřed sexuálního skandálu hollywoodského filmového producenta Harveyho Weinsteina, který spustil lavinu obvinění ze sexuálního obtěžování pod heslem "#MeToo" (já taky), se Halloween 2017 stává v USA další platformou, kde ženy a dívky chtějí ukázat svou sílu.

Jak vyzdobit hrob? Češi mění dušičkové zvyky, černé stuhy už netáhnou

Praha - 2. listopadu si tradičně připomínáme Památku zesnulých. Češi se při výběru dušičkových věnců více přiklánění k těm z přírodních materiálů v barvách podzimu. Roste poptávka například po olejových svících či hřbitovních svíčkách s LED diodou. Out jsou umělé květiny a černé stuhy.

Aktuálně se děje

Aktualizováno včera

včera

U Slaného došlo k tragické dopravní nehodě. (5.6.2023)

Dva lidé nepřežili tragickou nehodu u Slaného, zasahoval vrtulník

Dva lidé nepřežili pondělní odpolední nehodu u Slaného, ke které vyjížděly všechny složky integrovaného záchranného systému, včetně záchranářského vrtulníku. Komunikace byla obousměrně uzavřená až do půl deváté večer, příčinou se zabývají kladenští kriminalisté.

včera

včera

včera

včera

Tenis, ilustrační fotografie.

Českému tenisu se na French Open s výjimkou Muchové nedaří. Bouzková je po kontroverzi terčem kritiky

Letošní ročník French Open si většina českých tenistů a tenistek za rámeček nedá. Jako jediná tenistka nese český prapor Karolína Muchová, která tak bude bojovat poprvé o semifinále Roland Garros poté, co si v osmifinále poradila s Ruskou Elinu Avanesjanovou 6:4 a 6:3. Její další soupeřkou v turnaji v úterý od 11:00 další ruská reprezentantka Anastasia Pavljučenková.

včera

včera

včera

včera

Antony John Blinken je americký demokratický politik a právník, od ledna 2021 ministr zahraničních věcí Spojených států amerických v Bidenově vládě.

Blinken vzkázal světu, že USA nedovolí Íránu vyvinout jadernou zbraň

Americký ministr zahraničí Antony Blinken v pondělí ujistil svět, že Spojené státy americké nechtějí dovolit Íránu, aby vyvinul jadernou zbraň. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu zároveň napadl Mezinárodní agenturu pro atomovou energii (MAAE) za nedostatečné vyšetřování íránského jaderného programu. 

včera

Ilustrační fotografie.

Orient Express se vydal na svou první cestu před 140 lety

Vlaková souprava Orient Express je symbolem luxusu. Na svou první jízdu vyrazila před 140 lety, dne 5. června 1883. Ve vagónech tohoto vlaku se psaly dějiny, odehrály se zde výjimečné i tragické okamžiky. Postupem času se stal legendou, dostal se na stránky knih i na filmové plátno. 

včera

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Rozvratné akce i tvrdý boj na frontě. Náznaky protiofenzívy existují, nikdo ji ale nemůže potvrdit

Ukrajinci se na protiofenzívu zřejmě připravili jak konvenčně, tak i hybridně. Existují informace o systému ukrajinských agentů přímo uvnitř Ruské federace, kteří mají za úkol podnikat rozvratné akce. Mezitím sociálními sítěmi kolují videa ukazující čím dál tvrdší boje. Ty nejtěžší se zřejmě stále odehrávají v okolí Bachmutu, šéf Wagnerovců Prigožin podle RFE/RL potvrdil, že okupanti přišli minimálně o jednu vesnici. 

Aktualizováno včera

Polsko, ilustrační fotografie.

Polsko prohrálo ve sporu s Evropskou komisí o justiční reformu

Soudní dvůr EU v pondělí rozhodl, že polská vláda porušila unijní právo svými reformami v oblasti justice z roku 2019. Zároveň potvrdil rozhodnutí Evropské komise pokutovat Varšavu, ačkoliv dneškem končí povinnost pokutu platit. Potenciálně však Polsku hrozí jiné sankce. 

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

V Holešově se srazil osobní vlak s nákladním autem. (5.6.2023) Prohlédněte si galerii

V Holešově se srazil vlak s nákladním autem, devět lidí se zranilo

Devět zraněných si vyžádala ranní srážka osobního vlaku s nákladním autem na železničním přejezdu v Holešově. Na místě zasahovaly všechny složky integrovaného záchranného systému. Železniční provoz na trati byl kvůli nehodě přerušen až do odpoledních hodin, nyní už spoje opět jezdí.

včera

Ministerstvo obrany

Česká armáda přijde o dva představitele. Zamíří do NATO

Dva čelní představitelé české armády odcházejí z Generálního štábu do nejvyšších struktur Severoatlantické aliance (NATO). Podle serveru Aktuálně.cz ve velení armády skončí první zástupce náčelníka Karla Řehky a šéf velitelství pro operace.

včera

Pavel jmenoval tři nové ústavní soudce Baxu, Wintra a Zemanovou

Prezident Petr Pavel v pondělí jmenoval první tři ústavní soudce, které vybral po svém nástupu do funkce hlavy státu. Jsou jimi bývalý předseda Nejvyššího správního soudu Josef Baxa, profesor ústavního práva Jan Wintr a někdější prezidentka Soudcovské unie Daniela Zemanová.

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy