Celkové daňové příjmy státu bez pojistného na sociální zabezpečení v prvním čtvrtletí stouply meziročně o 4,5 procenta, tedy o 10,9 miliardy, na 253,5 miliardy korun. Na dani z přidané hodnoty (DPH) stát získal 97,8 miliardy korun, meziročně o 5,3 miliardy korun více. Na dani z příjmu právnických osob stát vybral zhruba o 0,8 miliardy více, celkem 41,4 miliardy korun.
Vyplývá to z dat zveřejněných ministerstvem financí v rámci údajů o státním rozpočtu ke konci března. Naopak meziročně mírně nižší příjem byl u daně z nemovitostí a daně z nabytí nemovitých věcí, kterou MF navrhuje zrušit.
Samotný státní rozpočet získal v prvním čtvrtletí na daňových příjmech bez pojistného na sociální zabezpečení 183,1 miliardy korun, tedy o 4,9 miliardy více.
Některé daně jsou totiž takzvané sdílené daně. Patří mezi ně například DPH, daň z příjmu právnických osob nebo daň z příjmu fyzických osob. Jejich výnosy tak putují do státního rozpočtu i do pokladen měst a krajů. Na kraje připadá 8,92 procenta a na obce 23,58 procenta z celostátního hrubého výnosu DPH, daně z příjmů právnických osob a daně z příjmu fyzických osob. Daň z nemovitosti je 100procetním příjmem obcí.
Související
Končí lhůta pro podání přiznání k dani z nemovitosti. Týká se statisíců lidí
Ekonom o Babišově vládě: Má nerozumný program. Ekonomika teď funguje poměrně dobře
Daně , DPH , Ministerstvo financí , Ekonomika
Aktuálně se děje
před 35 minutami
Španělsko je příšerný spojenec, prohlásil Trump. Kvůli Íránu s ním přerušil všechny obchodní styky
před 1 hodinou
Trump nastínil nejhorší možný scénář pro Írán
před 3 hodinami
Izraelská armáda vyslala jednotky na území Libanonu
před 3 hodinami
Macinka si za zády Pavla listoval v Rudém právu. Někdo mi to dal, vysvětlil
Aktualizováno před 3 hodinami
Policie zasahuje na ministerstvu životního prostředí
před 3 hodinami
Válka v Íránu se začíná propisovat do cen ropy a plynu. Zdražit mohou i potraviny
před 4 hodinami
Neziskovky nahrazují roli státu v péči o zranitelné, připomněl Pavel poslancům
před 4 hodinami
Macinka by měl vážit slova. Češi mají problém se dostat domů a neváhají kritizovat
před 5 hodinami
Válka se brzy přelije i do Evropy, důsledky pocítí každý člověk na Zemi, varuje Írán
před 6 hodinami
Petr Pavel dorazil do Sněmovny. Řešit se má Írán i kontrola hospodaření České televize a rozhlasu
před 7 hodinami
Hizballáh nás podvedl, zuří libanonská vláda. Naštvaní jsou i obyčejní lidé
před 8 hodinami
Izraelská armáda podnikla cílené údery na vládní čtvrť v Teheránu, zasáhla prezidentskou kancelář
před 8 hodinami
Ceny ropy a zemního plynu kvůli válce na Blízkém východě dál prudce rostou
před 9 hodinami
Odvrácená strana bombardování: Útoky podněcují Íránce, aby se semkli proti Západu
před 10 hodinami
Žádné sirény ani poplach. Íránský útok na operační středisko přišel bez varování, v jeho troskách umírali lidé
před 11 hodinami
Nejdříve Venezuela, pak Írán. Jak velkou ránu Trump zasadil Putinovi?
před 11 hodinami
Izrael zahájil rozsáhlé údery na Teherán a Bejrút. Munici máme neomezenou, válčit můžeme navěky, vzkázal Trump
před 13 hodinami
Výhled počasí do konce března. Meteorologové řekli, co máme čekat
včera
Pohřešovanou ženu našli mrtvou. Policie obvinila muže z vraždy
včera
Babiš oznámil Čechům změny v plánu repatriačních letů z Blízkého východu
Plán českých repatriačních letů, které mají pomoci dostat české občany nacházející se na Blízkém východě do bezpečí, se změnil. Uvedl to premiér Andrej Babiš (ANO). Repatriace mají nakonec probíhat nejen z Egypta a Jordánska, ale také z Ománu.
Zdroj: Jan Hrabě