Superhrubá mzda končí, mění se daně. Kvůli Zemanovi žijí podnikatelé v ještě větší nejistotě

Nejvýznamnějšími změnami v daních bude příští rok zrušení superhrubé mzdy používané od roku 2008, zavedení dvou sazeb daně z příjmu 15 a 23 procent a zvýšení daňové slevy na poplatníka. Zároveň bude zaveden stravenkový paušál jako alternativa k stravenkám a podnikatelé budou moci využít paušální daň. Změní se rovněž daňový řád, který například automaticky prodlužuje základní tříměsíční lhůtu na podání daňového přiznání na čtyři měsíce, pokud přiznání podá poplatník elektronicky.

Vyplývá to z informací na webu ministerstva financí a vyjádření odborníků na dotaz ČTK.

Zrušení superhrubé mzdy a zavedení nových sazeb daně z příjmu společně se zvýšení slevy na poplatníka bylo potvrzeno Sněmovnou 22. prosince. Prezident Miloš Zeman avizoval, že zákon nepodepíše, ale nebude také vetovat. "Je tedy vysoce pravděpodobné, že zmíněný zákon vstoupí v účinnost až v průběhu ledna 2021, či v případě některých ustanovení dokonce až od února 2021. Podnikatelé, občané a právnické osoby, jež jsou v posledních měsících vystaveni značné ekonomické nejistotě kvůli pandemii koronaviru, tak na úplném konci roku 2020 neví, jaké budou od ledna platit daně, což považujeme za opravdu velmi nešťastné," uvedla daňová poradkyně Mazars Gabriela Ivanco.

Podle manažerky daňového oddělení poradenské společnosti BDO Moniky Lodrové je zrušení superhrubé mzdy pozitivní, protože povede ke zjednodušení a zprůhlednění zdaňování zaměstnanců. Zároveň ale upozornila, že zavedení druhé sazby 23 procent přinese značné zvýšení daňového zatížení pro ostatní druhy příjmů, jako například neosvobozené prodeje nemovitých věcí, cenných papírů či obchodních podílů. "Doposud se totiž vyšší daňová sazba (solidární daň) uplatňovala pouze u příjmů ze závislé činnosti a samostatné výdělečné činnosti," uvedla.

Kvůli očekávané pozdější účinnosti zákona ale MF upozornilo, že lidé budou moci danit i podle dosavadního stavu. "Stará pravidla bude možné uplatnit při zdanění jen a pouze prostřednictvím daňového přiznání. Předpokládá se, že zejména v případně významných příjmů z pronájmu a významných ostatních příjmů bude zdanění příjmů roku 2021 podle právní úpravy roku 2020 velmi využíváno," uvedla daňová expertka KODAP Jana Janoušková.

Stravenkový paušál podle ministerstva financí přidá další možnost zaměstnavatelům poskytovat příspěvek na stravování, a to přímo v peněžní formě s využitím daňové podpory. Podle Lenky Froschové z BDO je stravenkový paušál pozitivní nástroj, který sníží administrativní i provozní náklady firem. "Stejný pozitivní efekt zavedení stravenkového paušálu vnímáme u restauratérů a vybraných obchodů," uvedla.

Paušální daň, která zahrnuje odvod na sociální i zdravotní pojištění a daň z příjmů, je podle odborníků nejvýhodnější pro živnostníky s výdajovým paušálem, kteří ale zároveň neuplatňují daňové slevy na děti a manželku. Paušální daň mohou využít podnikatelé s ročními příjmy do jednoho milionu korun a neplátci DPH. Pro příští rok bude činit 5469 korun. Lodrová upozornila, že kvůli zvýšení základní slevy na poplatníka je paušální daň výhodná ještě pro menší část OSVČ, než bylo původně zamýšleno. "Nicméně i tak zůstává hlavní výhodou tohoto režimu úspora administrativních nákladů," uvedla.

Změny v daňovém řádu od ledna povedou ke spuštění on-line služeb finančních úřadů, tzv. portálu Moje Daně. Ten nabídne poplatníkům komunikaci s finančním úřadem bez nutnosti fyzické přítomnosti. Přes daňový portál bude možné podat přiznání ke všem daním a každý poplatník v systému bude mít osobní daňový kalendář s upozorněním na blížící se daňovou povinnost. V systému bude také služba automatického vyplňování daňových formulářů.

Daňový řád rovněž zavádí možnost individuálního prominutí pokuty za opožděné tvrzení daně, což dnes není možné, a upravuje sankce. Podle odborníků jde o první zásadní změnu nastavení sankčního systému správy daní.

Zároveň řád automaticky prodlužuje lhůty při podání daňového přiznání elektronicky a umožní firmám automatický nárok na zálohu na odpočet DPH ve výši, kterou správce daně nehodlá prověřovat. "Plátci DPH tak dostanou možnost disponovat dříve finančními prostředky, které za stávající právní úpravy zůstaly ve státní kase neúměrně dlouho," uvedl partner PwC Česká republika Martin Diviš.

Další významnou změnou je podle odborníků zvýšení hranice pro odpisování a zrušení odpisování nehmotného majetku, omezení uplatňování DPH u pronájmu nemovitostí, prodloužení časového testu pro osvobozený prodej některých nemovitostí nebo snížení limitu pro odpočet úroků z hypotečních úvěrů z 300.000 na 150.000 korun.

Při podpoře dopravního sektoru kvůli dopadům pandemie MF také prosadilo snížení spotřební daně z motorové nafty o korunu na litr.

Od Nového roku také platí do 31. prosince 2022 odklad povinnosti evidovat tržby. Ten se týká všech čtyř vln EET, ale tržby je možné i nadále evidovat elektronicky, a to dobrovolně.

V následujících letech také budou pravidelně zdražovat tabák a cigarety. Sazby daně stoupnou příští rok o deset procent, v letech 2022 a 2023 vždy o pět procent. Zhruba o deset procent stoupla spotřební daň z cigaret a tabáku, včetně zahřívaného, už od letošního ledna.

Související

Marian Jurečka

Jurečka si umí představit vyšší zdanění firem nebo zavedení daňové progrese

Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) vidí jako možnost stabilizace státního rozpočtu vyšší zdanění firem nebo zavedení daňové progrese. Dnes to uvedl na dotaz ČTK. Představitelé koaliční ODS, včetně ministra financí Zbyňka Stanjury, dosud růst přímých daní odmítali. Podle Jurečky by měla vláda o změnách daní politicky rozhodnout do měsíce, změny by měly platit od ledna 2024.

Více souvisejících

Daně podnikatelé Ekonomika Ministerstvo financí osvč mzdy / platy DPH elektronická evidence tržeb EET

Aktuálně se děje

před 19 minutami

Petr Pavel

Pavel podepsal uzákonění vzniku České komory zeměměřičů a sjednocení pravomocí dozorových úřadů

Zákonný rámec pro vznik profesní České komory zeměměřičů přinese novela, kterou podepsal prezident Petr Pavel. O jeho podpisu dnes informoval Hrad. Norma také zavede povinnost Zeměměřičského úřadu, který spravuje státní mapy a databázové údaje, poskytovat tyto informace bezplatně jako otevřená data. Omezený přístup k nim bude pouze kvůli ochraně kritické infrastruktury podle krizového zákona.

před 38 minutami

Dovoz a vývoz zboží

Hodnota globálního obchodu loni dosáhla rekordních 32 bilionů dolarů

Hodnota globálního obchodu v loňském roce navzdory růstu geopolitického napětí dosáhla rekordních 32 bilionů dolarů (téměř 700 bilionů Kč). V dnešní zprávě to uvedla Konference OSN o obchodu a rozvoji (UNCTAD). Hodnota obchodu se zbožím vzrostla přibližně o deset procent na 25 miliard dolarů, hodnota obchodu se službami se zvýšila zhruba o 15 procent a dosáhla sedmi miliard dolarů.

před 43 minutami

před 51 minutami

Ronald Reagan

Opravdové „hvězdné války“. Reagan je zahájil před 40 lety, odhalily zaostalost Sovětů

Před čtyřiceti lety, 23. března 1983, vystoupil tehdejší americký prezident Ronald Reagan v televizním projevu s apelem na vědeckou komunitu ve Spojených státech, aby vyvinula prostředek, který zbaví zemi hrozby jaderného napadení. Výsledkem byl projekt, který se do historie zapsal jako Strategická obranná iniciativa (Strategic Defense Initiative, SDI), případně „hvězdné války“, jak jej Reaganovi kritici začali záhy posměšně nazývat. Ambiciózní protiraketový štít spoléhající do značné míry na zbraně rozmístěné ve vesmíru nakonec zůstal na papíře, přesto výrazně ovlivnil světovou politiku. Stal se jedním z článků řetězce faktorů, které vedly k ukončení studené války za západních, především amerických podmínek.

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

Ukrajinská armáda

Ukrajinské ozbrojené síly v uplynulém dni odrazily 83 ruských útoků

Ukrajinské ozbrojené síly v uplynulém dni odrazily 83 ruských útoků na východě země, uvedl dnes ráno ve své pravidelné operační zprávě ukrajinský generální štáb. Podle dnešní svodky britského ministerstva obrany Rusko částečně znovu získalo kontrolu nad přístupovými cestami do města Kreminna v Luhanské oblasti a pravděpodobně bude usilovat o znovudobytí logisticky významného města Kupjansk v Charkovské oblasti.

před 1 hodinou

Senioři, ilustrační foto

Ministerstva navrhují, aby si pacienti v LDN po třech měsících hradili část péče

Ministerstva navrhují, aby si pacienti v léčebnách dlouhodobě nemocných po třech měsících hradili část péče podobně, jako je to nyní v domovech pro seniory. Vyplývá to z novely zákona o zdravotně sociální péči, kterou připravují ministerstvo zdravotnictví a ministerstvo práce a sociálních věcí. Změna, kterou kritizují nemocnice i odbory, by měla platit od příštího roku, napsal Deník N.

před 2 hodinami

Ilustrační foto

O víkendu se změní čas. Vyspíme se o hodinu méně

V noci na neděli začíná letní čas. Hodiny se ve 02:00 posunou na 03:00, noc tedy bude o hodinu kratší. V dopravě se přechod projeví tak, že noční vlaky jednorázově získají hodinu zpoždění. Letní čas bude platit následujících sedm měsíců. Poslední říjnový den se vrátí standardní středoevropský čas, nesprávně označovaný zimní.

před 2 hodinami

Marian Jurečka (KDU-ČSL)

Jurečka nabízel šéfovi Úřadu práce mimořádnou odměnu, pokud sám rezignuje

Ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) nabídl podle dnešní Mladé fronty Dnes (MfD) tehdejšímu generálnímu řediteli Úřadu práce ČR Viktoru Najmonovi, že pokud v klidu sám odejde z funkce, dá mu mimořádnou odměnu. Když se nedomluví, dostane od ministra špatné služební hodnocení, se kterým bude mít problém najít jinou práci.

Aktualizováno před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 8 hodinami

před 8 hodinami

Ruská armáda, ilustrační foto

Rusové válčící na Ukrajině nedostali slíbené výplaty. Je to "hromadný problém", píše server Vjorstka

V 53 z 85 ruských regionů zpozdili či vůbec nevyplatili slíbené výplaty vojákům válčícím na Ukrajině, tvrdí server Vjorstka. Vojáci s profesionálním kontraktem s armádou, vojáci zmobilizovaní do armády ze zálohy, dobrovolníci a jejich příbuzní si stěžují, že místo slibovaných 195.000 rublů (asi 55.270 Kč) měsíčně dostali na bankovní účty řádově menší sumy. Server neupřesnil, kolika vojáků se problém týká, ale tvrdí, že jde už o "hromadný problém".

Aktualizováno před 8 hodinami

Potopení lodi u Tuniska si vyžádalo životy pěti migrantů

Nejméně pět migrantů z Afriky přišlo o život a dalších 28 se jich pohřešuje poté, co se s nimi u tuniských břehů potopila loď, se kterou chtěli doplout do Itálie.

Zdroj: ČTK

Další zprávy