Superhrubá mzda končí, mění se daně. Kvůli Zemanovi žijí podnikatelé v ještě větší nejistotě

Nejvýznamnějšími změnami v daních bude příští rok zrušení superhrubé mzdy používané od roku 2008, zavedení dvou sazeb daně z příjmu 15 a 23 procent a zvýšení daňové slevy na poplatníka. Zároveň bude zaveden stravenkový paušál jako alternativa k stravenkám a podnikatelé budou moci využít paušální daň. Změní se rovněž daňový řád, který například automaticky prodlužuje základní tříměsíční lhůtu na podání daňového přiznání na čtyři měsíce, pokud přiznání podá poplatník elektronicky.

Vyplývá to z informací na webu ministerstva financí a vyjádření odborníků na dotaz ČTK.

Zrušení superhrubé mzdy a zavedení nových sazeb daně z příjmu společně se zvýšení slevy na poplatníka bylo potvrzeno Sněmovnou 22. prosince. Prezident Miloš Zeman avizoval, že zákon nepodepíše, ale nebude také vetovat. "Je tedy vysoce pravděpodobné, že zmíněný zákon vstoupí v účinnost až v průběhu ledna 2021, či v případě některých ustanovení dokonce až od února 2021. Podnikatelé, občané a právnické osoby, jež jsou v posledních měsících vystaveni značné ekonomické nejistotě kvůli pandemii koronaviru, tak na úplném konci roku 2020 neví, jaké budou od ledna platit daně, což považujeme za opravdu velmi nešťastné," uvedla daňová poradkyně Mazars Gabriela Ivanco.

Podle manažerky daňového oddělení poradenské společnosti BDO Moniky Lodrové je zrušení superhrubé mzdy pozitivní, protože povede ke zjednodušení a zprůhlednění zdaňování zaměstnanců. Zároveň ale upozornila, že zavedení druhé sazby 23 procent přinese značné zvýšení daňového zatížení pro ostatní druhy příjmů, jako například neosvobozené prodeje nemovitých věcí, cenných papírů či obchodních podílů. "Doposud se totiž vyšší daňová sazba (solidární daň) uplatňovala pouze u příjmů ze závislé činnosti a samostatné výdělečné činnosti," uvedla.

Kvůli očekávané pozdější účinnosti zákona ale MF upozornilo, že lidé budou moci danit i podle dosavadního stavu. "Stará pravidla bude možné uplatnit při zdanění jen a pouze prostřednictvím daňového přiznání. Předpokládá se, že zejména v případně významných příjmů z pronájmu a významných ostatních příjmů bude zdanění příjmů roku 2021 podle právní úpravy roku 2020 velmi využíváno," uvedla daňová expertka KODAP Jana Janoušková.

Stravenkový paušál podle ministerstva financí přidá další možnost zaměstnavatelům poskytovat příspěvek na stravování, a to přímo v peněžní formě s využitím daňové podpory. Podle Lenky Froschové z BDO je stravenkový paušál pozitivní nástroj, který sníží administrativní i provozní náklady firem. "Stejný pozitivní efekt zavedení stravenkového paušálu vnímáme u restauratérů a vybraných obchodů," uvedla.

Paušální daň, která zahrnuje odvod na sociální i zdravotní pojištění a daň z příjmů, je podle odborníků nejvýhodnější pro živnostníky s výdajovým paušálem, kteří ale zároveň neuplatňují daňové slevy na děti a manželku. Paušální daň mohou využít podnikatelé s ročními příjmy do jednoho milionu korun a neplátci DPH. Pro příští rok bude činit 5469 korun. Lodrová upozornila, že kvůli zvýšení základní slevy na poplatníka je paušální daň výhodná ještě pro menší část OSVČ, než bylo původně zamýšleno. "Nicméně i tak zůstává hlavní výhodou tohoto režimu úspora administrativních nákladů," uvedla.

Změny v daňovém řádu od ledna povedou ke spuštění on-line služeb finančních úřadů, tzv. portálu Moje Daně. Ten nabídne poplatníkům komunikaci s finančním úřadem bez nutnosti fyzické přítomnosti. Přes daňový portál bude možné podat přiznání ke všem daním a každý poplatník v systému bude mít osobní daňový kalendář s upozorněním na blížící se daňovou povinnost. V systému bude také služba automatického vyplňování daňových formulářů.

Daňový řád rovněž zavádí možnost individuálního prominutí pokuty za opožděné tvrzení daně, což dnes není možné, a upravuje sankce. Podle odborníků jde o první zásadní změnu nastavení sankčního systému správy daní.

Zároveň řád automaticky prodlužuje lhůty při podání daňového přiznání elektronicky a umožní firmám automatický nárok na zálohu na odpočet DPH ve výši, kterou správce daně nehodlá prověřovat. "Plátci DPH tak dostanou možnost disponovat dříve finančními prostředky, které za stávající právní úpravy zůstaly ve státní kase neúměrně dlouho," uvedl partner PwC Česká republika Martin Diviš.

Další významnou změnou je podle odborníků zvýšení hranice pro odpisování a zrušení odpisování nehmotného majetku, omezení uplatňování DPH u pronájmu nemovitostí, prodloužení časového testu pro osvobozený prodej některých nemovitostí nebo snížení limitu pro odpočet úroků z hypotečních úvěrů z 300.000 na 150.000 korun.

Při podpoře dopravního sektoru kvůli dopadům pandemie MF také prosadilo snížení spotřební daně z motorové nafty o korunu na litr.

Od Nového roku také platí do 31. prosince 2022 odklad povinnosti evidovat tržby. Ten se týká všech čtyř vln EET, ale tržby je možné i nadále evidovat elektronicky, a to dobrovolně.

V následujících letech také budou pravidelně zdražovat tabák a cigarety. Sazby daně stoupnou příští rok o deset procent, v letech 2022 a 2023 vždy o pět procent. Zhruba o deset procent stoupla spotřební daň z cigaret a tabáku, včetně zahřívaného, už od letošního ledna.

Související

Více souvisejících

Daně podnikatelé Ekonomika Ministerstvo financí osvč mzdy / platy DPH elektronická evidence tržeb EET

Aktuálně se děje

včera

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

včera

včera

Ilustrační foto

WMO: Letošní počasí po sobě zanechalo stopu zkázy a zoufalství. Příští rok bude ještě horší

Letošní rok bude pravděpodobně tím nejteplejším v dějinách měření. Na okraj klimatického summitu COP28 to dnes uvedla Světová meteorologická organizace (WMO) ve své nejnovější zprávě o stavu globálního klimatu. Z ní vyplývá, že lidstvo čekají častější záplavy, požáry, vlny veder a tání ledovců, a příští rok by navíc mohl ten letošní, rekordně teplý, překonat.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj míní, že osvobodit Krym bude oproti Donbasu jednodušší

Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského bude jednodušší se opětovně zmocnit poloostrova Krym, nikoliv Donbasu. Řekl to na středečním setkání s vysokoškoláky. Zelenskyj se domnívá, že oblast Donbasu je silně militarizovaná a v části populace panují proruské nálady a postoje. 

Aktualizováno včera

Energetický regulační úřad

Rozhodnuto. ERÚ výrazně zdraží lidem regulovanou složku cen energií

V Česku výrazně vzroste výše regulované složky ceny energií, oznámil ve čtvrtek Energetický regulační úřad (ERÚ). U elektřiny půjde o nárůst o 65,7 procenta, u plynu pak o 38,8 procenta. Podle úřadu se však konečné ceny elektřiny příliš nezmění kvůli souběžnému poklesu tržních cen. V případě plynu mají ceny dokonce klesnout.

včera

včera

včera

včera

Sultan Al Jaber, prezident summitu COP28

"Historický okamžik." Státy na COP28 vytvořily fond ztrát a škod, posílají do něj stamiliony dolarů. USA a Světová banka čelí kritice

Účastníci klimatické konference COP 28 se dohodli na vytvoření fondu ztrát a škod, aby pomohli chudším zemím vypořádat se s dopady zhroucení klimatu. Podle dohody bude do fondu do roku 2030 přibývat nejméně 100 miliard dolarů ročně, rozvojové země ale uvádějí, že skutečné potřeby se již blíží 400 miliardám dolarů ročně. 

včera

včera

včera

včera

včera

Senioři, ilustrační foto

Česko stárne a vymírá. Počet důchodců podle statistiků prudce vzroste

Česká republika čelí významnému procesu stárnutí obyvatelstva. Do poloviny století by se mohl počet jedinců ve věku nad 65 let zvýšit z 2,2 milionu na 3,1 milionu, což by znamenalo nárůst podílu této skupiny z pětiny na 30 procent. Vyplývá to z informací, které představil Český statistický úřad (ČSÚ) na tiskové konferenci a na svém webu.

včera

včera

O suchý zápal plic se zajímá WHO. SZÚ sdělil, kolik případů eviduje Česko

K případům suchého zápalu plic u dětí, které se rozšířily především v Číně, se v týdnu poprvé vyjádřily i české orgány. Státní zdravotní ústav (SZÚ) ve zprávě prozradil, že počet letošních případů nemoci způsobené bakterií Mycoplasma pneumoniae je možné spočítat na prstech jedné ruky. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy