Zájem Čechů o zimní sporty roste, na popularitě nabírá splitboarding

O snowboardy je podle zkušeností prodejců mezi dospělými v podstatě stabilní zájem. Poslední dva roky navíc zažívá rozvoj splitboarding, alternativa ke skialpinismu. U klasických snowboardů roste poptávka u juniorské kategorie, kde prodeje nepoznamenala ani koronavirová krize, řekla ČTK Lucie Hiková z firmy White Spirit.

Předchůdce dnešního snowboardu vynalezl před 55 lety na Vánoce ve Spojených státech Sherman Poppen.

Delší dobu lze podle expertky pozorovat, že generace, která se snowboardingem začala v jeho největším rozmachu v ČR v 90. letech, dorostla do role rodičů. Mezi dětmi zhruba od deseti do 13 let v posledních pěti letech stouply prodeje o 20 až 25 procent. Toto vybavení se podle Hikové navzdory pandemii dobře prodává i letos.

V kategorii dospělých kvůli nejisté zimní sezoně klesly zhruba o pětinu prodeje snowboardů a vázání, u bot je pokles asi 15 procent. Dospělí si přitom snowboardy a vázání za novější mění přibližně jednou za tři roky, boty jednou za pět. Snowboardové bundy vyznavačům tohoto sportu vydrží dva tři roky. Jednou za dva roky je mění ženy. Více sledují trendy, uvedla Hiková, jejíž společnost White Spirit v Česku zastupuje značku Burton Snowboards.

Na oblibě nyní nabírá splitboarding, který má značný potenciál i do dalších let, míní Hiková. Důvodem jsou podle ní plnější lyžařská střediska, díky splitboardu je možné se dostat do volného terénu.

U běžných obchodníků prodeje snowboardů zaostávají na lyžemi. Například ve Sportisimu tvoří snowboardové vybavení pět procent prodejů oproti lyžařskému. "Nutno ale dodat, že snowboard je specifický sortiment a také specifická komunita a velká část kupujících si pro toto zboží chodí do speciálek - snow & skate shopů," uvedl za Sportisimo Lubomír Fink. Aktuálně podle něj prodeje vzhledem k současné situaci klesly o 15 až 20 procent.

V případě e-shopu Mall.cz se podle mluvčí Pavly Hobíkové snowboardy ve srovnání s lyžemi podílejí na prodejích 30 procenty. Na začátku prosince byl podle ní zájem o zimní vybavení meziročně o deset procent vyšší. Poměr lyží a snowboardů byl vyrovnaný. "Vzhledem ke zpřísňujícím se opatřením a nejasné situaci, jestli vůbec a za jakých podmínek se otevřou lyžařská střediska, ale v posledních dvou týdnech vidíme pokles prodejů," dodala.

Tuzemské skiareály mohou za přísných hygienických a bezpečnostních pravidel fungovat do soboty. V neděli začne v ČR platit nejvyšší pátý stupeň pohotovosti protiepidemického systému (PES), který provoz vleků a lanovek v zimních střediscích nedovoluje. Lyžařské areály mohly z rozhodnutí vlády zahájit sezonu teprve 18. prosince.

Související

Eva Samková

Snowboardcrossař Houser na závěr sezóny SP zaznamenal životní třetí místo. Adamczyková ovládla dvě malé finále

V kanadském Mont-Sainte-Anne se o víkendu konaly poslední dva snowboardcrossařské závody v rámci Světového poháru. A i v rámci tohoto kanadského podniku vlála česká vlajka vysoko. V sobotu se o to mezi muži zasloužil nečekaně Radek Houser, který zajel životní výsledek, když skončil na senzačním třetím místě. Mezi ženami byla hlavní českou hvězdou opět Eva Adamczyková, která v sobotu i v neděli pokaždé absolvovala malé finále. V sobotu skončila pátá, stejně jako v neděli.
Ester Ledecká

Poslední paralelní slalom na snowboardu ovládla Ledecká. Ani v jedné fázi závodu nenašla přemožitelku

Od kvalifikace až po finálovou jízdu předvedla snowboardistka Ester Ledecká zase jednou svůj typický suverénní výkon, když v ani v jedné fázi závodu nenašla přemožitelku a na jeho konci vystoupala po čtyřiadvacáté v rámci snowboardového Světového poháru na nejvyšší stupínek. Tentokrát se české reprezentantce zadařilo v německém Winterbergu, kde vyvrcholila letošní sezóna Světového poháru ve snowboardovém paralelním slalomu.

Více souvisejících

Snowboarding Lyžování Zima sport Obchody

Aktuálně se děje

před 1 hodinou

včera

včera

včera

Zbyněk Stanjura

ODS po volbách nepočítá s vytvořením vládní koalice s hnutím ANO

Podle ministra financí a prvního místopředsedy ODS Zbyňka Stanjury strana nepočítá s možností vytvoření vládní koalice s hnutím ANO po příštích sněmovních volbách v roce 2025. Stanjura to uvedl v České televizi v podvečer. Podle něj se ODS bude příští rok snažit o volební vítězství s cílem získat pozici premiéra a stát se nejsilnější vládní stranou.

včera

Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj podepsal zákon o mobilizaci

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj podepsal v úterý zákon o mobilizaci zaměřený na zvýšení počtu vojáků ukrajinské armády, informovala agentura AFP. Hlavní ustanovení zákona vstoupí v platnost měsíc po datu podpisu, tedy 16. května.

včera

včera

Vladimir Putin

Kreml jednal s Íránem. Varuje před katastrofálními následky

Ruský prezident Vladimir Putin v úterý telefonicky mluvil se svým íránským protějškem Ebráhimem Raísím, kterému řekl, že další eskalace napětí na Blízkém východě může mít katastrofální následky pro celý region. Zároveň vyjádřil naději, že všechny strany projeví zdrženlivost a zabrání novému kolu konfrontace, uvedla agentura AFP s odvoláním na prohlášení Kremlu.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

Jan Cimický

Cimického u soudu hájila spolupracovnice, psychiatr opět nedorazil

V úterý pokračoval soud s psychiatrem Janem Cimickým, který je od loňska obžalován ze znásilnění a vydírání. Cimický dnes k soudu opět nedorazil. K výslechu se dostavily jeho spolupracovnice, přičemž jedna z nich řekla, že si myslí, že se její kolega ničeho nedopustil. 

včera

včera

Léky, ilustrační fotografie.

Algifen má výpadek. Za kapky existují alternativy, ujišťuje ministerstvo

Z výrobních důvodů panuje v Česku krátkodobý výpadek léku Algifen NEO. Ministerstvo zdravotnictví v pondělí uvedlo, že jedná se společností Teva o urychlení jeho dodávek. Lékaři byli informováni o možných alternativách, které jsou k dispozici v dostatečném množství. Algifen by měl být podle výrobce opět dostupný od konce května. 

včera

včera

"Netanjahu ztratil schopnost zastrašit nepřítele." Opozice chce s pomocí vlády sesadit izraelského lídra

Lídr izraelské opozice Jair Lapid vyzval ministry vlády národní jednoty Bennyho Gance a Gadiho Eizenkota, aby pomohli sesadit vládu premiéra Benjamina Netanjahua.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy