Atény - Nynější prověrka plnění podmínek záchranného programu pro zadlužené Řecko by měla být dokončena do 1. května. Mezinárodní věřitele k tomu dnes vyzval řecký ministr financí Euklidis Tsakalotos.
Minulý měsíc činitelé eurozóny a Řecka očekávali, že prověrka skončí do Velikonoc. Jednání ale začaly brzdit rozdílné názory na řecké reformy mezi zástupci Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu (MMF).
"Pokud se chceme dostat ze začarovaného kruhu, je otázka času velmi důležitá," řekl Tsakalotos. "O penzijních reformách nemůžeme debatovat donekonečna," dodal.
Vláda v návrhu reformy dlouhodobě neudržitelného penzijního systému plánuje zejména zvýšení příspěvků aktivního obyvatelstva, plán ale narazil na silný odpor odborů, živnostníků a zemědělců. MMF má zase obavy, že reformy neposílí státní finance dostatečně a že k dosažení rozpočtového cíle bude nutné další snížení důchodů.
K zavedení "věrohodné a dlouhodobě životaschopné penzijní reformy", která nasměruje řecké veřejné finance na udržitelnou dráhu, dnes vyzval Atény předseda ministrů financí eurozóny Jeroen Dijsselbloem. "Neznepokojuje to jen MMF. Je to něco, co znepokojuje všechny věřitelské instituce i euroskupinu (ministry financí zemí eura). Musíme se držet dohod z minulého léta," pronesl Dijsselbloem před zasedáním euroskupiny.
Řecko má v roce 2018 dosáhnout přebytku primárního rozpočtu ve výši 3,5 procenta výkonu ekonomiky a udržet ho na této výši. MMF je podle zdrojů agentury Reuters obezřetnější ve výhledu ekonomického růstu a rozpočtového vývoje Řecka než eurozóna, protože zkušenosti z minula ukazují, že Atény za stanovenými cíli vždy zaostávaly. Fond předpokládá, že se současnými reformami bude primární přebytek v roce 2018 činit jen asi dvě procenta HDP.
Související
Plány na deportaci migrantů dostávají jasné obrysy. Evropské státy pracují na zřízení prvních center
Do Evropy dorazil pozůstatek hurikánu. Počasí bude místy hodně nebezpečné
Řecko , eurozóna , Euklidis Tsakalotos
Aktuálně se děje
včera
Odstartoval filmový festival ve Varech. Hoffman si přišel pro Křišťálový glóbus
včera
Důchody dorazí kvůli svátkům později. Letos je to naposledy
včera
Hvězdy posunuly své týmy do osmifinále MS. Mexiko dál těší domácí fanoušky
včera
Tragická nehoda na Vysočině. Čelní střet kamionů nepřežil ani jeden z řidičů
včera
Policie prověřuje primáře z Děčína. Nahlásila ho nemocnice
včera
Je to tady zase. Lidé řeší, zda červencová volna ovlivní jejich nákupy
včera
Další překvapení na fotbalovém MS. Už v šestnáctifinále skončili Němci a Nizozemci
včera
Pavel poletí do Ankary, i když se to Babišovi nelíbí. Bude to stát miliony a bude sedět vzadu, reaguje Macinka
včera
Co bude dál s Hormuzským průlivem? Alternativní trasa selhala, světu nezbývá než čekat
včera
Kdo nahradí Zelenského? Hvězda Ukrajina potvrdila, že bude kandidovat na prezidenta
včera
Rusko může zaútočit na Polsko už letos, píše britský a polský tisk. Situace je vážná, přiznal Tusk
včera
Evropě hrozí další vlna extrémního počasí. Při té červnové umíraly tisíce lidí
včera
Jako 12 atomových bomb za vteřinu. Rychlost klimatických změn je ohromná, oceány jsou nejteplejší v historii
včera
Počasí opět zvýšilo riziko požárů. Hrozí především na Moravě
včera
Spojenci nám v Íránu nepomohli, stávající americká podpora NATO je absurdní, prohlásil Trump
včera
Bělorusko doporučilo svým občanům, aby necestovali do Ruska
včera
Po útoku na Kyjev už nejméně 30 mrtvých. Ukrajina poslala v odvetě rakety na Bělgorod
včera
Před sídlem OSN se zapálil muž držící tibetskou vlajku
včera
Teherán se chystá na obří akci pro miliony lidí, pohřeb Chameneího ale běžné Íránce nezajímá
včera
Počasí bude během prodlouženého červencového víkendu proměnlivé
První červencový víkend, který bude navíc prodloužený o pondělní státní svátek, se nezadržitelně blíží. Doprovázet ho nicméně má poměrně proměnlivé počasí. Teploty tentokrát zůstanou pod hranicí 30 stupňů, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Zdroj: Jan Hrabě