Nikósie/Moskva - Rusko-kyperské rozhovory o případné finanční pomoci Kypru skončily bezvýsledně. Podle agentury Reuters to dnes oznámil ruský ministr financí Anton Siluanov. Kyperská vláda, která se snaží zemi zachránit před bankrotem, doufala i v ruskou pomoc.
"Co se týče ruské strany, jednání skončila," řekl Siluanov novinářům. Kyperský ministr financí Michalis Sarris tak z Moskvy po dvoudenním jednání odlétá s nepořízenou.
Sarris před odletem z Moskvy řekl, že cílem jeho cesty do Ruska nebylo žádat o poskytnutí nové půjčky. Navrhoval, aby ruské firmy investovaly do kyperské ekonomiky, případně aby získaly akcie výměnou za budoucí zisky z kyperských nalezišť zemního plynu. Ruská strana ale o návrhy neprojevila zájem. Ruské banky se rovněž odmítly podílet na sanaci kyperských bank.
Sarrisova slova potvrdil ministr Siluanov. "Naši investoři se na záležitost podívali. Zájem neprojevili," konstatoval. Podle dřívějších zpráv ruského tisku nemá ruský plynárenský monopol Gazprom zájem o kyperská plynová naleziště proto, že objem zásob je nejasný a nároky na těžební práva vzneslo i Turecko.
Nejnovější kyperský plán záchrany před státním bankrotem má za cíl sehnat až 5,8 miliardy eur (téměř 150 miliard Kč). Je to podmínka k tomu, aby země dostala pomoc deset miliard eur od zemí eurozóny.
Hlavní představitel kyperské ortodoxní církve Chrysostomos II. přišel s originálním řešením kyperské krize. Prezidentu země Nikosi Anastasiadisovi nabídl, že zastaví majetek církve, jen aby pomohl zemi dostat se z hrozícího bankrotu, píše idnes.cz.
Arcibiskup řekl, že církev by ráda zastavila svůj majetek a za takto získané peníze by nakoupila státní dluhopisy. Kyperská církev vlastní nemovitosti, podíly v bankách a pivovar. Jak velkou část by církev ve prospěch země zastavila, zveřejněno nebylo.
Tento plán však narazil na masivní odpor Kypřanů a poslanci ho odmítli. Otevřeli tak cestu k bankrotu země. Centrální banka ve středu oznámila, že banky na Kypru zůstanou zavřené také ve čtvrtek a v pátek. Kyperské banky jsou zavřeny od začátku týdne kvůli obavám z hromadného vybírání vkladů.
Související
Írán vypálil rakety směrem ke Kypru, varuje Británie
Kypr chce vést politiku EU pro Středomoří. V cestě mu stojí několik silných kandidátů
Aktuálně se děje
před 44 minutami
Tropické počasí přidělává starosti. Meteorologové opět varují před požáry
před 1 hodinou
Bude dobrá a lepší než Obamova, řekl Trump o případné dohodě s Íránem
před 3 hodinami
Počasí: Tropy vystřídá ochlazení, pak se vedra vrátí
včera
Počet podezřelých případů nákazy ebolou se blíží k tisícovce
včera
Otevření Hormuzského průlivu, konec americké blokády. Co obsahuje dohoda, o níž jedná Írán s USA?
včera
Dohoda s Íránem dnes nebude. Podle Teheránu za to mohou USA
včera
Po Američanech se začínají bát z možného nepostupu i Švédové. Němci naopak stále živí naději
včera
„Oto, zabal to.“ Prahou prošly tisíce demonstrantů, žádají konec Klempíře
včera
USA v Íránu naráží na zásadní překážku: Mírovou dohodu musí schválit Modžtaba Chámeneí
včera
Trump opouští partnery a mění americké priority. Z Tchaj-wanu dělá druhou Ukrajinu
včera
Macinka vystoupil v novém studiu u Moravce. Úvahy o odvolání Klempíře rázně odmítl
včera
OBRAZEM: Hejtman označil sudetské Němce za krajany. Nepožadujeme navrácení majetků, zaznělo na sjezdu
včera
S Íránem jsme dosáhli významného pokroku, zní z USA. Teherán nadšení mírní
včera
Putin odpálil raketu schopnou nést jadernou hlavici. NATO poslalo stíhačky do vzduchu
včera
Kyjev se v noci stal terčem rozsáhlého vzdušného útok
včera
Počasí bude nadále tropické, objeví se ale saharský prach
23. května 2026 22:46
OBRAZEM: Miss Czech Republic 2026 se stala Lucie Pisková
23. května 2026 21:14
Zelenskyj: Rusko chystá rozsáhlý útok na území Ukrajiny i na Kyjev, může použít raketu Orešnik
23. května 2026 19:56
Uzavřeme dohodu, nebo Írán totálně zničíme. Rozhodnu se do zítřka, prohlásil Trump
23. května 2026 19:50
Napínavý bratrský souboj. Česko-slovenské derby na MS v hokeji rozhodl svou bruslí kapitán Červenka
Za ohromující atmosféry, kterou umějí vytvořit snad jen čeští a slovenští fanoušci, se v rámci sobotního programu letošního světového šampionátu utkali Slováci a Češi. Pod hlavičkou mistrovství světa se federální derby odehrálo po třech letech a nabídlo skutečně hokej se vším všudy. Hrál se vyrovnaný hokej od začátku až do konce, Slováci se snažili Čechy více vyhecovat emocemi, ale nakonec o vítězství a důležitých třech bodech pro Česko rozhodl ten nejpovolanější – kapitán Roman Červenka, jenž si zřejmě řekl, že když to nešlo hokejkou, půjde to rozhodnout bruslí. Stalo se a Češi jsou zase o krok blíže čtvrtfinále.
Zdroj: David Holub