Známky hospodářského oživení v eurozóně i v celé Evropské unii sílí. Ukazatele důvěry v ekonomiku totiž za červen vykázaly dosud nejprudší nárůst, očekáváním ale nedostály. Vyplývá to ze zprávy, kterou dnes zveřejnila Evropská komise (EK).
Index důvěry v eurozóně se zvýšil o 8,2 na 75,7 bodu. Analytici ale očekávali, že stoupne až na 80 bodů. V celé EU pak index vzrostl o 8,1 na 74,8 bodu. Je ale stále hluboko pod průměrem 100, kde se pohyboval od roku 2000.
Díky nejnovějšímu nárůstu se podařilo zlepšit pokles z března a dubna o 30 procent, uvádí komise ve zprávě. Z dubnového rekordního minima 67,5 bodu, kam se kvůli koronavirovým opatřením propadl poprvé od začátku měření v roce 1985, se index začal vzpamatovávat už v květnu.
Květnový mírný nárůst táhl průmysl a spotřebitelé. V červnu se přidaly všechny sektory, přičemž nejprudší zvýšení vykázal maloobchod a služby. Poslední zmíněné tvoří dvě třetiny hrubého domácího produktu (HDP) eurozóny.
Zlepšila se očekávání ohledně výroby, budoucí poptávky nebo plánů na nákupy. Všechny sektory jsou také optimistické co do připravenosti nabírat zaměstnance. I přes červnový razantní nárůst se ale i tento ukazatel pohybuje pod krizovou úrovní.
Související
Dvořák se postavil ODS a jmenoval si zmocněnce pro přijetí eura
Volíš euro, anebo korunu? Česko hledá odpověď už moc dlouho
eurozóna , EU (Evropská unie) , Ekonomika , evropská komise
Aktuálně se děje
před 38 minutami
Kyjev po smrti Grahama ztratil v USA stěžejního spojence. Zelenskyj míří do Washingtonu s nelehkým úkolem
před 1 hodinou
Chladná atmosféra zatěžkávací zkoušky. Netanjahu míří do Bílého domu bez červeného koberce
před 2 hodinami
Ukrajinské drony zaútočily na Moskvu. Zastavily provoz na tamních letištích
před 3 hodinami
Požáry v západní Evropě nabývají katastrofálních rozměrů. Čelíme největší krizi od druhé světové, prohlásil Macron
před 4 hodinami
Výhled počasí na měsíc. Po tropech se budou teploty přibližovat k normálu
včera
Krajská organizace přišla o miliony. Byl to opravdu podvod, míní vyšetřovatelé
včera
Německou reprezentaci přebírá Klopp, v Itálii zkrachovala jednání s Guardiolou
včera
Poslední dny platnosti nejstarších občanek. Mezi lidmi jsou jich stále tisíce
včera
Trump tvrdí, že Íránu naslouchá. Jedné podmínky se však nehodlá vzdát
včera
Knížák bude mít pohřeb se státními poctami, rozhodla vláda
včera
Policie řeší černou šelmu na Táborsku. Svědkyně natočila video
včera
Meteorologové očekávají týden tropů. Riziko požárů se opět zvýší
včera
Vlivná členka MAGA se odjela na Ukrajinu přesvědčit, jak vypadá válka. Okamžitě pošlete Patrioty, píše Trumpovi
včera
Evropské automobilky v úpadku? Macron a Merz chtějí zabránit přílivu čínských značek
včera
Ženevské úmluvy v úpadku? Od Ukrajiny po Gazu, nemocnice jsou stále častějším terčem útoků
včera
Vláda odmítla zavřít obchody o všech svátcích. Schválila přepis auta bez návštěvy úřadu i zóny pro větrníky
včera
Evropu spalují jedny z nejhorších lesních požárů v historii. Uhasit je potrvá měsíce
včera
Rusko chce po Evropě finanční odškodnění za škody způsobené během války na Ukrajině
včera
Zelenskyj: Moskva plánuje zapojit do bojů na Ukrajině dalších 30 tisíc severokorejských vojáků
včera
Trump poslechl vedení armády. Přestal bombardovat Írán
Spojené státy již třetí noc v řadě pozastavily letecké údery na území Íránu. K dočasnému klidu zbraní došlo poté, co špičky americké armády doporučily prezidentu Donaldu Trumpovi bombardovací kampaň přerušit. Paralelně s tím probíhají intenzivní diplomatická jednání, jejichž cílem je zabránit návratu k otevřenému válečnému konfliktu. Na kroky Washingtonu a přerušení bojových akcí již zareagovaly světové trhy, což vedlo k poklesu cen ropy.
Zdroj: Libor Novák