Meziroční míra inflace na Slovensku v listopadu zpomalila tempo na 1,5 procenta, v říjnu spotřebitelské ceny stouply o 1,6 procenta. Informoval o tom dnes slovenský statistický úřad. Ceny zboží a služeb se opět zvyšovaly pomaleji než v České republice, kde inflace rovněž zpomalila, a to na 2,7 procenta z říjnové hodnoty 2,9 procenta.
Na Slovensku v listopadu vzrostly proti stejnému období loňského roku ceny téměř ve všech sledovaných sektorech. V dopravě klesly znovu o 4,6 procenta. Potraviny a nealkoholické nápoje zdražily méně než o procento, což přispělo k tomu, že inflace je v zemi nižší než před vypuknutím pandemie koronaviru.
V eurozóně, jejímž členem je i Slovensko, ceny podle rychlého odhadu evropského statistického úřadu Eurostat v listopadu klesly meziročně o 0,3 procenta. I v předchozím období byla inflace na Slovensku oproti eurozóně vyšší.
Slovenská centrální banka ve své poslední ekonomické prognóze odhadla, že inflace na Slovensku letos dosáhne 1,9 procenta. To by znamenalo zvolnění tempa růstu cen zboží a služeb z 2,7 procenta loni.
Související
Inflace je opět dvouprocentní. V březnu klesaly zejména ceny potravin
Češi spoří jako nikdy, což pomáhá krotit inflaci. Ta je teď v Česku jedna z nejnižších v EU
inflace , Ekonomika , Slovensko
Aktuálně se děje
před 25 minutami
Přeživší zemětřesení popsali chvíle hrůzy a destrukce. Venezuele nabízí pomoc celý svět
před 1 hodinou
Nejsou to otřesy, co zabíjí. Experti vysvětlili, proč bylo zemětřesení ve Venezuele tak ničivé
před 2 hodinami
Zemětřesení nemohlo přijít v horší chvíli. Venezuela se potácí nad propastí
před 2 hodinami
Macinka akredituje Pavla na summit NATO, potvrdil Babiš
před 3 hodinami
Venezuelu zasáhla nejsilnější zemětřesení za posledních sto let. Obětí může být přes 100 000
před 4 hodinami
Počasí o víkendu: Do Česka dorazí extrémní vedra, teploty vyrostou až na 40 stupňů
včera
Rusku se na bojišti nedaří. Rusko ve svých prohlášeních přehání
včera
Rutte vyvolal v Itálii bouři. Prozradil, že Řím umožnil stovkám amerických letadel zasahovat v Íránu
včera
Pokus o ústavní puč, Pavel vyhlásil vládě válku, komentuje Macinka rozhodnutí soudu
včera
Babiš bude rozhodnutí Ústavního soudu respektovat. Turek zuří
včera
Koupaliště čelí ostré kritice. Zakázalo vstup návštěvníkům, kteří nemluví německy
včera
Bezodkladně zajistěte účast Pavla na summitu NATO, nařídil vládě Ústavní soud
včera
V extrémním počasí se peče sto milionů Evropanů. WHO varuje před vážnými dopady veder na zdraví
včera
Jak Trump zničil pověst Spojených států: Pozitivně už je vnímá jen minimum Evropanů
včera
Evropská spolupráce se rozpadla. Německo odstoupilo z vývoje bojového letounu šesté generace, státy řeší, co dál
včera
Babiš otočil. Rozhodnutí Pavla respektuji, tvrdil včera, dnes se do něj navezl
včera
Francie ohlásila první případ eboly na svém území
včera
Počasí: V zahraničí už padl. Současná vlna veder může za pár dní překonat absolutní rekord i v Česku
včera
Střelba v Ostravě. Muž zranil ženu, policisté ho našli mrtvého
včera
Pavel požádal ÚS o předběžné opatření, které mu umožní jet na summit NATO
Prezident Petr Pavel se obrátil na Ústavní soud s žádostí o předběžné opatření, které by mu umožnilo účast na červencovém summitu NATO v Ankaře ještě předtím, než soud definitivně rozhodne o kompetenční žalobě. Tento krok vyplývá z návrhu zveřejněného v přehledu plenárních věcí na webových stránkách soudu. Případ dostal jako soudce zpravodaj na starosti Pavel Šámal, nicméně verdikt bude vydávat plénum, které tvoří všichni soudci a soudkyně.
Zdroj: Libor Novák