Nezaměstnanost v EU dál klesá, v červnu se dostala na 7,1 procenta

Lidí bez práce v Evropské unii druhý měsíc v řadě ubylo. Míra nezaměstnanosti dosáhla v červnu 7,1 procenta, zatímco v květnu činila 7,3 procenta. Ve své předběžné zprávě to dnes oznámil statistický úřad Eurostat.

Poprvé po roce je nezaměstnanost nižší než ve stejném měsíci minulého roku, kdy v době prudkého růstu za první vlny pandemie dosáhla 7,3 procenta. Nejmenší zastoupení lidí bez práce je podle Eurostatu v České republice, kde nezaměstnanost klesla na 2,8 procenta.

Pozitivní vývoj pokračuje i v eurozóně, kde se nezaměstnanost proti pátému měsíci roku snížila o tři desetiny bodu na 7,7 procenta. Loni v červnu činila osm procent.

Eurostat spočítal, že v červnu bylo v takzvané sedmadvacítce bez práce 14,916 milionu lidí, z čehož 12,517 milionu připadá na země platící eurem. Proti květnu počet nezaměstnaných v EU klesl o 487.000 a v eurozóně o 423.000. Proti loňskému červnu ubylo v celé unii 397.000 lidí bez práce, v eurozóně pak 393.000.

Mezi členskými zeměmi má po Česku nejméně nezaměstnaných Nizozemsko (3,2 procenta) a Polsko (3,6 procenta). Nejhůře jsou na tom naopak Španělsko a Řecko se shodným údajem 15,1 procenta.

Eurostat při svých výpočtech vychází z obecně používané standardní definice nezaměstnanosti Mezinárodní organizace práce (ILO). Ta počítá mezi nezaměstnané ty, kteří si v posledních čtyřech týdnech aktivně hledali práci a jsou schopni nastoupit v nejbližších dvou týdnech.

V případě Česka Eurostat používá údaje Českého statistického úřadu (ČSÚ), které se liší od údajů Úřadu práce ČR. Podle těch míra nezaměstnanosti v Česku v červnu klesla na 3,7 procenta z květnové hodnoty 3,9 procenta. ČSÚ vychází u míry nezaměstnanosti z výběrového šetření pracovních sil, Úřad práce z počtu registrovaných uchazečů o zaměstnání.

Související

Ilustrační fotografie.

V Česku opět klesla nezaměstnanost, činí 3,6 procenta

V Česku v dubnu poklesla nezaměstnanost o desetinu procenta na 3,6 %. Úřad práce evidoval na konci měsíce přes 261 tisíc uchazečů o práci, což je méně než v březnu, ale více než ve stejném období v loňském roce. Úřad o nejnovějších datech informoval v tiskové zprávě. 
Úřad práce

Nezaměstnanost v Česku v březnu lehce poklesla

Nezaměstnanost v Česku v březnu klesla na 3,7 procenta, v únoru byla o dvě desetiny procentního bodu vyšší. Na konci března bylo bez práce zhruba 273.500 lidí, o 9000 méně než v předchozím měsíci. Počet volných pracovních míst stoupl asi o 1400, zaměstnavatelé jich v březnu nabízeli kolem 284.500. 

Více souvisejících

nezaměstnanost / nezaměstnaní EU

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 56 minutami

Aktualizováno před 1 hodinou

Aktualizováno před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 2 hodinami

Andrzej Duda

Duda podepsal vznik komise, která vyšetří vliv Ruska v Polsku

Polský prezident Andrzej Duda v pondělí podepsal zákon ustavující vyšetřovací komisi, která se má zabývat ruským vlivem v zemi mezi lety 2007 až 2022. Polsko patří k největším podporovatelům Ukrajiny, kterou Rusko napadlo na konci loňského února.

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 5 hodinami

Aktualizováno před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

Turci dali přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, píše tisk

Ačkoliv tyto volby byly pro tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana největším ohrožením pro pokračování jeho dvacetileté hegemonie, znovu se potvrdilo, že je nejvýznamnějším lídrem Turecka od dob zakladatele republiky Mustafy Kemala Atatürka. Turci dali opět přednost silnému vůdci před nevyzkoušeným demokratem, navzdory potlačování svobody slova a zavírání novinářů a politických oponentů do vězení za Erdoganovy vlády. Jediné, co nemá Erdogan zcela pod kontrolou, je ekonomika, shodly se komentáře několika evropských médií.

Zdroj: ČTK

Další zprávy