Slovenský cestovní ruch je na dně, hotely a penziony zejí prázdnotou

Počet hostů v ubytovacích zařízeních na Slovensku v dubnu, v době opatření proti šíření koronaviru, meziročně klesl o 98,5 procenta. Informoval o tom dnes slovenský statistický úřad. Cestovní ruch patří mezi nejvíce zasažená odvětví ekonomiky Slovenska v souvislosti s karanténními omezeními, z nichž většinu Bratislava mezitím zrušila. Hoteliéři tak už postupně obnovují provoz.

V hotelech, penzionech a dalších podobných provozech na Slovensku se v dubnu ubytovalo jen 6702 hostů, zatímco před rokem jich bylo 442.000. Během letošního dubna šlo například o lázeňské hosty, studenty na výměnných pobytech či návštěvníky soukromých bytů a chat.

Propad počtu ubytovaných hostů statistici zdůvodnili téměř úplným uzavřením provozů cestovního ruchu a radikálním omezením cestování na národní i mezinárodní úrovni. Slovensko začalo otevírat své hranice pro zahraniční turisty až na konci května.

Cestovní ruch na Slovensku kvůli nemoci covid-19 klesl už v březnu. Po propuknutí koronaviru se v zemi pod Tatrami tehdy počet ubytovaných hostů meziročně snížil bezmála o dvě třetiny.

Za období od ledna do konce dubna se na Slovensku ubytovalo 1,09 milionu lidí. Ve srovnání se stejným obdobím loňska to představuje pokles o 35,8 procenta.

Slovenští podnikatelé v cestovních ruchu již dříve odhadli, že k výkonům před propuknutím covidu-19 se nevrátí dříve než v roce 2022.

Loni služeb slovenských hotelů, penzionů a dalších podobných zařízení využilo rekordních 6,43 milionu hostů. Proti předchozímu roku to představovalo nárůst o 14,9 procenta. Ze zahraničí nejčastěji jezdili na Slovensko turisté z Česka.

Související

Více souvisejících

cestovní ruch Slovensko Hotely Turisté

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 18 minutami

před 38 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

včera

včera

včera

Joe Biden

Biden nemá nic jisté. Průzkum mezi demokraty pro něj nedopadl dobře

Bude se v listopadových prezidentských volbách v USA opakovat souboj z minula? Joe Biden to může mít nahnuté. Potvrzují to výsledky průzkumu amerického Centra pro výzkum veřejných otázek institutu NORC pro agenturu AP. Vyplývá z něj totiž, že dvě třetiny demokratů chtějí, aby Biden stáhl kandidaturu a umožnil straně vybrat jiného uchazeče o post prezidenta. 

včera

včera

včera

Armáda České Republiky

Armáda nahradí beznadějně zastaralou techniku. Nakoupí nové Tatry

Ministerstvo obrany koupí nové těžké nákladní vozy Tatra i munici pro americké vrtulníky. O zakázkách dnes ministryně obrany Jana Černochová (ODS) informovala vládu. V případě pořízení vozidel Tatra T-815 jde o rámcovou dohodu se společností Tatra Defence Systems s.r.o., u nákupu munice o smlouvu s českou firmou STV Group. 

včera

včera

Král Karel III. jmenoval Keira Starmera novým britským premiérem. (5.7.2024)

Karel III. prozradil priority Starmerovy labouristické vlády

Britský král Karel III. ve středu přednesl priority nové labouristické vlády premiéra Keira Starmera, která se chopila moci po nedávném drtivém vítězství nad konzervativci ve volbách. Starmer slibuje s ostatními členy kabinetu oživení ekonomiky či řešení nedostatku bytů a krize životních nákladů. Vláda chce také ztížit nelegální přistěhovalectví a zlepšit vztahy s Evropskou unií. 

včera

Roman Červenka, český hokejový útočník. Žurnalista Daniel Sallows z Bleacher Report označil Červenku jako sedmého nejlepšího hokejistu mimo NHL.

Hokejové Pardubice hlásí zvučnou posilu. Ze Švýcarska se vrací domů kapitán mistrů světa Červenka

Nadcházející extraligová sezóna 2024/25 nabídne tuzemským hokejovým fanouškům zajímavou podívanou. Na zdejších extraligových kluzištích se totiž bude prohánět kapitán českých mistrů světa z letošního roku, útočník Roman Červenka, jenž se tak po dlouhých osmi letech vrací ze zahraničí domů. Po návratu do Česka bude oblékat dres posledního vicemistra, tedy Pardubic. Ty tak tímto přestupem daly jasně najevo svůj záměr dokráčet tentokrát až k extraligovému titulu.

včera

včera

včera

včera

Elon Musk

Musk stěhuje své firmy v rámci USA. Vadí mu nový zákon v Kalifornii

Podnikatel a miliardář Elon Musk oznámil, že přesune sídla svých firem X a SpaceX v rámci USA z Kalifornie do Texasu. Za jeden z důvodů označil nový zákon, který v prvně jmenovaném státě zakazuje školským úřadům informovat kohokoliv včetně rodičů o rodové identitě či sexuální orientaci žáků. Upozornila na to BBC. 

včera

Evropu kritizuje, kde může. Němci jsou podle Trumpova viceprezidenta idioti, líbí se mu Orbán

Republikánský kandidát na viceprezidenta James D. Vance si při kritice evropských zemí nebere servítky. Líbí se mu snad jen orbánovské Maďarsko, německou energetickou politiku popsal jako „idiotskou“ a polskou vládu viní z autoritářství. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy