Tokio - Evropská unie je připravena zrušit cla na dovoz většiny automobilových komponentů z Japonska. Tokio by na oplátku mělo snížit nebo zrušit cla na dovoz zemědělských produktů, jako je vepřové maso, sýr a víno.
Obě strany o těchto záležitostech nyní jednají v Tokiu s cílem uzavřít Smlouvu o hospodářském partnerství (EPA) do začátku července.
Podpis smlouvy EPA, která se týká zhruba deseti procent japonského zahraničního obchodu, patří ke klíčovým cílům programu stimulace ekonomiky japonského premiéra Šinza Abeho. Opozice v Japonsku je ovšem proti otevření trhu zahraniční konkurenci.
EU nyní uplatňuje cla ve výši tří až čtyř procent na dovoz automobilových komponentů a deset procent na dovoz automobilů z Japonska. Podle informací listu Nikkei je unie připravena zrušit dovozní cla na více než 90 procent autodílů, jakmile dohoda vejde v platnost.
Jednání však vázne na termínu odstranění cel, zatímco EU trvá na tom, že na postupné zrušení tarifů potřebuje deset let, Japonsko prosazuje sedm.
5. prosince 2025 16:28
Obchod roku: Vzniká obří streamovací gigant, Netflix kupuje Warner Bros., HBO a CNN
Související
U břehů Japonska udeřilo zemětřesení. Úřady varují před tsunami
Napětí eskaluje. Čínské stíhačky namířily na japonská letadla radar navádějící střely
Japonsko , EU (Evropská unie) , Ekonomika , clo , automobilový průmysl
Aktuálně se děje
před 16 minutami
Krajní pravice sílí po celé Evropě. Problémy má Starmer, Merz i Macron
před 1 hodinou
Británie čelí masivní vlně super chřipky. Nic horšího jsme od pandemie nezažili, tvrdí NHS
před 1 hodinou
Ukrajina oplácí agresorům stejnou mincí. Stupňuje útoky proti Rusku, míří na energetickou infrastrukturu
před 2 hodinami
Eurovizí zmítá největší skandál v historii. Vítěz loňského ročníku kvůli Izraeli vrací trofej
před 4 hodinami
Počasí o víkendu může ovlivnit studená fronta
včera
Obchody na Štědrý den. Další z řetězců odhalil, jak bude možné nakoupit
včera
Poslední rozhodnutí Fialovy vlády. Týkají se očkování či sociálních služeb
včera
Policie objasnila vraždu, ke které došlo již v listopadu. Mladá žena byla uškrcena
včera
Uvidíme, jak to dopadne s Turkem, přiznal Babiš. S apelem na poslance neuspěl
včera
Hezuckému dají sbohem jen nejbližší a přátelé. Lidé budou mít možnost obřad sledovat
včera
Zimní počasí se nevrátí ani v předvánočním týdnu, naznačuje předpověď
včera
Česká firma představila světu stealth dron Nightray a moderní střelu. Až Narwhal zasáhne Rusko, půjde do výroby
včera
Nekvalitní mír může znamenat ruské tanky u hranic se Slovenskem. Ukrajina nevydrží každý Trumpův rozmar
včera
Sarkozy strávil ve vězení jen 20 dní. Venku není ani tři týdny a už o tom napsal knihu
včera
Nebudeme na to sami. NATO i Američané popřeli zprávu, že USA od roku 2027 nebudou bránit Evropu
včera
Válka zasáhne každý domov a zničí každou firmu. Dochází nám čas, jsme dalším cílem Ruska, prohlásil Rutte
včera
První evropský stát vrací úder. Po zveřejnění Trumpovy výbušné bezpečnostní strategie označil USA za hrozbu
včera
Otázka, kterou si klade celý svět: Proč Trump nechal zabavit ropný tanker?
včera
Machadová se po roce skrývání objevila v Oslu. Venezuela bude svobodná, slibuje
včera
Týden do klíčového jednání o půjčce Ukrajině: EU hrozí, že Belgii odstaví jako Maďarsko
Evropská unie se snaží přesvědčit Belgii, aby podpořila plán na financování Ukrajiny. Strategie, o které nyní se mluví, by spočívala ve varování, že by s Belgičany mohlo být zacházeno jako s Maďarskem. Klíčovým úkolem lídrů EU na summitu 18. prosince bude získat na svou stranu belgického premiéra Barta De Wevera, který se stal novým neoblíbeným prvkem bloku.
Zdroj: Libor Novák