GLOSA | Kontroverzní MS ve fotbale plné gest. Zaslouží si po něm Infantino další funkční období?

Normální selský rozum říká, že na utlačování lidských práv kohokoli kýmkoli je potřeba patřičně poukázat, stejný normální selský rozum říká, že ani klekání, nošení duhových pásek či zakrývání úst utlačovaným nepomůže. Normální selský rozum říká, že klekání, nošení duhových pásek a zakrývání úst jsou aktivisticky-politická gesta, stejný normální selský rozum říká, že sport a politika by nikdy neměl jít ruku v ruce. A to je ten nejpádnější důvod, proč by prezident Mezinárodní fotbalové federace FIFA Gianni Infantino neměl pokračovat ve funkci, ani další činovníci, kteří se v roce 2010 zasloužili o předání pořadatelství MS takové zemi jako je Katar.

Jistě si všichni živě pamatují nedávná plamenná slova předsedy světového fotbalu Infantina hovořící o tom, že se cítí být Arabem, gayem, postiženým i ženou, že by se měl západní svět tomu rozvíjejícímu tři tisíce let spíše omlouvat za svůj rasismus a pokrytectví vůči němu, když teď Západ poukazuje mohutně na nedodržování lidských práv v Kataru. A že by si dovedl představit šampionát v Íránu či dokonce v KLDR, protože fotbal dokáže měnit svět.

Infantino, jenž se s rodinou přestěhoval do Kataru už rok před zahájením mistrovství, by se do takovéto až absurdní situace nemusel dostat, kdyby před lety naprosto vším zdiskreditovaný tehdejší šéf FIFA Sepp Blatter nerozhodl o Kataru jako o pořadateli tohoto šampionátu. Nechvalně proslulý švýcarský funkcionář je v těchto letech vyšetřován soudy kvůli podivným machinacím a jednáním při volbě pořadatele nejen tohoto mistrovství, ale i toho před čtyřmi lety, které se konalo v Rusku. Od Infantina se při jeho zvolení v roce 2016 čekalo, že udělá za temnou minulostí FIFA tlustou čáru, svým dosavadním jednáním ale čáru dělá spíše zmizíkem.

Svět jako takový je pochopitelně pro všechny s těmi největšími rozdílnostmi, o tom žádná. A každý by na něm měl mít v ideálním světě stejná práva, o tom snad také žádná. Rozhodně ale k lepšímu ideálnějšímu světu nepomůže Gianni Infantino svým plamenným projevem poté, co se šampionát umístí do Kataru a před tím, co jeho FIFA zakáže fotbalistům se proti utlačováním lidských práv projevit.

Copak o to, sám jsem také příznivcem toho, že když se koná nějaká sportovní velká akce, ať už je to kdekoli, aby se věnovala pozornost spíše samotnému sportu, protože co jiného dokáže lidi nejrůznější pleti a vyznání po celém světě spojit, nehledě na to, že na gesta jako klekání v případě Angličanů, zakrývání úst v případě Němců či nošení duhových motivů když ne v případě fotbalistů, tak v případě novinářů (u kterých si nejsem jist, jestli je to úplně v jejich popisu práce), se dá použít hláška z Pelíšků „A komu tím prospějete?“

Může ale za to sama FIFA v honbě za co největším ziskem, protože jsou všude ve světě peníze vždy až na prvním místě, a tudíž její tehdejší i současní představitelé a činovníci svým nemorálním jednáním, že zase je tu, bohužel, sport s politikou ruku v ruce. Proto by neměl rozhodně Infantino dál pokračovat v čele fotbalu.

Náplastí na duši ryze fotbalového fanouška je fakt, že ať už se fotbalový šampionát koná kdekoli, nadále platí, že přináší řadu příběhů, díky kterým se přeci na fotbal celý svět dívá a díky kterým svět fotbal opravdu spojuje a alespoň na chvíli tak každého dělá rovnocenným.

Normální selský rozum ale autorovi těchto řádků říká, že tyto řádky situaci taktéž nijak nepomůžou, zvlášť když jsou psané v češtině.

Související

Fotbal, ilustrační fotografie.

Polský sudí Marciniak se nenechává rozhodit kritikou výkonu ve finále MS. Francouzům poslal jasný vzkaz

Každý fotbalový fanoušek má jistě ještě stále v živé paměti úchvatné finále letošního mistrovství světa ve fotbale v Kataru, ve kterém se Argentinci střetli s Francouzi a ve kterém to byli právě Jihoameričané, jimž se podařilo po stavu 3:3 po prodloužení vyhrát na penalty 4:2. Jenže Francouzi stále nemůžou očividně skousnout tuto porážku, a nejenže se tak ve Francii objevila petice pro opakování finále, kterou podepsalo už 200 000 lidí, ale stále tam sílí i kritika hlavního sudího zápasu, Poláka Szymona Marciniaka. Podle Francouzů totiž přinejmenším jeden z argentinských gólů neměl vůbec platit.

Více souvisejících

MS ve fotbale Katar 2022 Fotbal FIFA

Aktuálně se děje

před 2 hodinami

raketový systém Patriot

Ukrajina dostane od Španělska rakety Patriot

Španělsko pošle na Ukrajinu rakety Patriot. Na videokonferenci mezinárodní Kontaktní skupiny pro podporu Ukrajiny to dnes oznámila španělská ministryně obrany Margarita Roblesová. Informoval španělsky list El País v reakci na tlak spojenců z EU a NATO.

včera

včera

Vinice, ilustrační fotografie.

Vinaři vyúčtovali ztráty. Mráz způsobil škody za více než dvě miliardy

Rekordní mrazy, které minulý a tento týden udeřily v České republice, ničivě zasáhly tuzemské vinohrady. V Čechách je dopad naprosto fatální, škody tam dosahují 95 procent. Na Moravě se pohybují minimálně na úrovni 23% snížení výnosu. Aktuální průzkum mezi vinaři vyčíslil celkové škody napáchané na letošní úrodě na více než 2 miliardy korun. Vinaři ale varují, že měnící se klima není jediným problémem domácího vinařství, a žádají aktivnější přístup k jejich řešení ze strany ministerstva. 

včera

Aktualizováno včera

včera

včera

Vlastimil Válek

Válek zmínil, jak české zdravotnictví těží z členství v EU

Mezi největší přínosy dvacetiletého členství Česka v Evropské unii patří například možnost čerpat zdravotní péči v kterékoliv zemi EU, společné registrace nových léků před vstupem na trh, zapojení do expertních sítí lékařů nebo sdílení expertizy Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve veřejném zdraví, konstatovalo ministerstvo zdravotnictví. 

včera

včera

Jakub Voráček

Voráček pomalu zavírá dveře za svou hráčskou kariérou. Na 99 procent se na led nevrátí

Kariéra bývalého hokejového reprezentanta Jakuba Voráčka, během níž nastoupil k více než tisícovce zápasů v kanadsko-americké NHL, se nezadržitelně blíží ke svému konci. Samotný čtyřiatřicetiletý hokejista totiž v úterním rozhovoru pro CNN Prima News uvedl, že končí svou bohatou kariéru. Záhy ale svá slova mírnil, když pro server sport.cz řekl, že ještě není definitivně rozhodnut o svém konci, ale to, že se už mezi mantinely neobjeví, je podle něj na 99 procent jisté.

včera

včera

včera

včera

včera

včera

včera

ČEZ

Gazprom zažaloval v Rusku ČEZ, OMV a slovenský ZSE

Soudní dokumenty v Petrohradu potvrdily, že Kremlem ovládaný energetický gigant Gazprom podal žalobu proti české energetické společnosti ČEZ, rakouské OMV Gas Marketing & Trading a slovenské energetické skupině ZSE.

včera

včera

Černobylská jaderná elektrárna

Černobyl po 38 letech od výbuchu není mrtvou zónou. Životu se v okolí daří

Výbuch jaderné elektrárny Černobyl je vyjma shození atomových bomb za války dodnes největší jadernou katastrofou, se kterou se kdy lidstvo setkalo. Radioaktivní mrak po výbuchu, k němuž došlo 26. dubna 1986, zahalil celou Zemi a úřady byly nuceny evakuovat nejen nejbližší okolí elektrárny, ale i dvacetitisícové město Pripjať, dnes přezdívané jako město duchů. Nové výzkumy ale odhalují, že do radioaktivní zóny se postupně vrací život.  

včera

včera

Na Ještěd se vrátí lanovka. Město schválilo její novou podobu, bude delší

Na Ještěd bude v budoucnu opět jezdit lanovka. Liberecké zastupitelstvo ve čtvrtek schválilo záměr znovuobnovení lanové dráhy, která se před necelými třemi lety zřítila. Nová lanovka bude mít jednu kabinu na dvou lanech a prodlouženou trasu. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy