KOMENTÁŘ | Putin je válečný zločinec. Už oficiálně

Mezinárodní trestní soud (ICC) v Haagu vydal zatykač na ruského prezidenta Vladimira Putina a zmocněnkyni Kremlu pro práva dětí Marii Lvovou-Bělovou a obvinil je z válečných zločinů spáchaných na Ukrajině, konkrétně z únosů ukrajinských dětí z okupovaných území do Ruska. Psali jsme o tom zde. Co to znamená pro ruského vůdce a jaký signál to světu vysílá?

Je to samozřejmě jen jeden z mnoha příkladů válečných zločinů, které Rusko na území Ukrajiny spáchalo. Už víc než rok prosakují médii zprávy o vraždění civilistů, masových hrobech, znásilňování, mučení a rabování, důkazů je přehršel a jen úplný ignorant, konspirátor nebo fanatický obdivovatel Ruska by mohl tenhle zjevný fakt popřít.  

Nejde v historii o nic nového. Jde o praxi, kterou sovětští soudruzi rádi praktikovali třeba během druhé světové války, ale i předtím, na území Ukrajiny, Běloruska nebo pobaltských států.  

Rusové samozřejmě přispěchali s tvrzením, že rozhodnutí soudu nemá žádný význam, protože země nepřijala Římský statut, na jehož základě tento mezinárodní soud vznikl. A mají pravdu. Na území Ruska nemá Mezinárodní trestní tribunál žádnou pravomoc. Nicméně, jestli se ruský prezident dostane na území některého ze států, který v minulosti podepsal Římský statut, tak by takový stát měl povinnost Putina nebo uvedenou zmocněnkyni zatknout a vydat je ke stíhání do Haagu. A takových zemí je na světě 120. Včetně České republiky. 

A ještě v jednom ohledu je rozhodnutí soudu v Haagu průlomové. Zatím nikdy se v historii nestalo, aby soud vydal zatykač na představitele jednoho ze stálých členů Rady bezpečnosti. Ale jak se říká, všechno je jednou poprvé. Znamená to ale pro samotného Putina víc než bouři ve sklenici vody?  

Rozhodně.  

Vladimir Putin se tak dostal do skvělé společnosti takových es světové politiky, jako jsou zločinci z Konga, Keňi, Libye, Súdánu nebo Ugandy. Není ale rozhodně první hlavou státu, na kterou mezinárodní tribunál uvalil zatykač. Vzpomeňme na Radovana Karadžiće, prezidenta Republiky srbské, odsouzeného Haagským tribunálem pro bývalou Jugoslávii na doživotí, či Umara al-Bašíra, prezidenta Súdánu, obviněného z genocidy a válečných zločinů.  

Co z toho plyne pro nás, Čechy?  

Je třeba jednou provždy přestat dopřávat pozornost těm, kdo tu už léta přes veškeré doklady o totalitárnosti, utlačovatelství a nelidskosti ruského režimu tomuhle zlu nadbíhali, podbízeli se mu či jej otevřeně podporovali. Měli bychom si velmi zásadně dávat pozor na to, abychom nepropadli bláhovému přesvědčení, volání krysařů populismu o tom, že se to naší země netýká. Protože týká. Tohle zlo na pásech tanků už jsme tu zažili. A zpod baňatých kremelských střech je nám dáváno dost hlasitě najevo, že by si rádi došlápli i na nás.  

Nebuďme lhostejní. Na Ukrajině se bojuje i za nás. Nakonec, jak už psal Václav Havel, je to právě „lhostejnost k druhým a lhostejnost k osudu celku, co otevírá dveře zlu.“ 

Související

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory. Komentář

Jak blízko jsme k válce? Stačí jen hodit vajgl na nesprávnou stranu barikády

Napětí mezi Ruskem a Západem by se dalo krájet; mnozí hovoří o nové studené válce, jiní o blížící se třetí světové válce. Jak málo ale může chybět k fatálnímu ozbrojenému konfliktu? Na to bychom už potřebovali věšteckou kouli. Rusko připravilo už tolik červených linií, že je nelze spočítat, a nikdo si nemůže být jistý tím, která bude tou poslední, co Moskvu k útoku skutečně vyprovokuje. 

Více souvisejících

komentář Vladimír Putin ICC (Mezinárodní trestní soud) válka na Ukrajině válečné zločiny Rusko Ruská armáda Petr Nutil

Aktuálně se děje

před 11 minutami

před 56 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

Aktualizováno před 2 hodinami

před 3 hodinami

včera

včera

včera

včera

Aktualizováno včera

Aktualizováno včera

Barbora Krejčíková

Nejcennější titul míří opět do Česka. Barbora Krejčíková vyhrála Wimbledon

Česká tenistka Barbora Krejčíková završila svou cestu za snem tím nejlepším možným momentem, jakým mohla. Vítězstvím ve finále nad Italkou Jasmine Paoliniovou ve třech setech 6:2, 2:6 a 6:4 a zvednutím slavné trofeje v podobě talíře nad hlavu. Navázala tak nejen na loňskou českou vítězku tohoto slavného tenisového turnaje Markétu Vondroušovou, anebo také Petru Kvitovou, ale především pak na svou někdejší trenérku a mentorku a bývalou legendární hráčku Janu Novotnou.

včera

včera

Joe Biden a Volodymyr Zelenskyj

Zelenskyj okomentoval omyl Bidena, který ho představil jako Putina

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se rychle přenesl přes další z řady trapasů amerického prezidenta Joea Bidena, který se týkal jeho osoby. Biden jej totiž omylem označil za šéfa Kremlu Vladimira Putina. Zelenskyj dnes uvedl, že na zmíněný omyl již zapomněl.

Aktualizováno včera

Ukrajinští vojáci brání svou zemi před ruskými agresory.

Jak blízko jsme k válce? Stačí jen hodit vajgl na nesprávnou stranu barikády

Napětí mezi Ruskem a Západem by se dalo krájet; mnozí hovoří o nové studené válce, jiní o blížící se třetí světové válce. Jak málo ale může chybět k fatálnímu ozbrojenému konfliktu? Na to bychom už potřebovali věšteckou kouli. Rusko připravilo už tolik červených linií, že je nelze spočítat, a nikdo si nemůže být jistý tím, která bude tou poslední, co Moskvu k útoku skutečně vyprovokuje. 

včera

Důchody, ilustrační fotografie.

Důchody do konce roku 2024: Jurečka řekl, kolik teď dostává většina důchodců

Důchodci se v tomto týdnu dozvěděli, o kolik si polepší díky řádné lednové valorizaci od ledna 2025. Ještě několik měsíců ale budou penze vypláceny v současné výši. Ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL) v souvislosti s avizovaným navýšením prozradil, jak vysoký důchod momentálně pobírá většina důchodců. 

včera

včera

včera

Hamás hlásí desítky mrtvých po útoku v Gaze. Izraelci prý cílili na velitele teroristů

Desítky mrtvých si vyžádal sobotní útok ve městě Chán Júnis v Pásmu Gazy. Podle Hamásu byly zasaženy stany pro vysídlence, přičemž zemřelo 71 lidí a dalších 289 osob utrpělo zranění. Izraelci tvrdí, že cílili na vojenského velitele palestinského militantního hnutí Muhammada Dajfa. O tragické události informovala agentura AP či web France24

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy