Za pálku s nápisem "Na cikány" vysoudil Rom 150 tisíc

Klatovy - Majitelé hospody v Hojsově Stráži na Klatovsku, ve které byla umístěna baseballová pálka s nápisem Na cikány, se musí omluvit Romovi Františkovi Kroščenovi. Rozhodl o tom pravomocně pražský vrchní soud, podle kterého muž oprávněně považoval vyvěšení pálky za diskriminaci a za útok proti svému etniku. Soud mu však nepřiznal finanční satisfakci ve výši 150 tisíc korun, kterou požadoval.

Spor Kroščena a restaurace se táhne od roku 2001. Podle svědků z Poradny pro občanství, občanská a lidská práva sdružení v té době na pálku upozornil telefonát. Zástupci sdružení se proto do restaurace vypravili, aby věc zdokumentovali. Kroščen s nimi jel jako romský aktivista. Poté, co baseballovou pálku uviděl, cítil se podle svých slov i podle svědků uražený a ponížený. Rozhodl se proto podat žalobu na ochranu osobnosti.Pálku "zdobily" i další nápisy, například Na skiny, a podle rozsudku představovala spíše recesi než útok na lidskou důstojnost. Loni v lednu kauzu znovu otevřel Ústavní soud."I na základě závěru Ústavního soudu je zřejmé, že žalobce důvodně pociťoval, že pálka s nápisem Na cikány umístěná v restauraci je namířena proti němu a jeho etniku," uvedla předsedkyně senátu Romana Vostrejšová.Mnoho Romů se v Česku cítí diskriminovaných. Naopak bílí Češi tvrdí, že diskriminovaní jsou oni, protože romští spoluobčané využívají všech výhod sociálního státu a žijí z dávek, zatímco bílí musejí pracovat a dávky nedostanou. Spory mezi většinou a menšinou pak ještě vyostřují podobné drobnosti jako pálka s výše uvedeným nápisem. Ač byl zřejmě míněn jako žert, nemusí být všemi správně pochopen.

Související

Více souvisejících

Romové soudy

Aktuálně se děje

před 6 minutami

před 38 minutami

Aktualizováno před 54 minutami

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 1 hodinou

před 2 hodinami

před 2 hodinami

před 3 hodinami

před 4 hodinami

před 4 hodinami

Nový íránský tank Karrar

Íránské ozbrojené síly jsou mocné. Pozemní válku s Izraelem si ale nemohou dovolit

Íránský raketový útok proti Izraeli přináší řadu otázek. Jeden z velkých otazníků představuje samotná síla ozbrojených Teheránu. Jejich složení je totiž netradiční – spíše než na pozemní vojsko a letectvo kladou Íránci důraz na prostředky zastrašení. Primárním způsobem boje tak pro íránskou armádu jsou balistické rakety a bezpilotní letouny, jak jsme v posledních dnech a měsících měli možnost vidět.

před 4 hodinami

Olaf Scholz, Ukrajinský mírový summit 2024 (Bürgenstock)

Svět ostře reaguje na raketový útok Íránu na Izrael

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel ve středu ostře odsoudili úterní raketové útoky Íránu na Izrael. Šéf unijní diplomacie Josep Borrell se k nim přidal už v úterý večer.

před 5 hodinami

před 5 hodinami

před 6 hodinami

před 6 hodinami

před 7 hodinami

před 7 hodinami

před 9 hodinami

včera

Na raketový útok odpovíme, vzkazuje Izrael. Pak čekejte zdrcující a ničivější reakci, reaguje Írán

Generální tajemník OSN António Guterres v úterý ostře odsoudil další eskalaci napětí na Blízkém východě po vypálení desítek balistických raket z Íránu na Izrael. Írán varoval, že pokud Izrael zareaguje nebo podnikne další útoky, íránská reakce bude drtivá a ještě ničivější. Izrael ale přesto slibuje odvetu.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy